İzmit geri kazanıyor

İzmit Belediyesi’nin örnek çalışmalarından olan Ambalaj Atıklarını Geri Kazanım Projesi kapsamında 4,5 yıl içinde 29 bin ton atık kağıt toplandığı açı...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi’nin örnek çalışmalarından olan Ambalaj Atıklarını Geri Kazanım Projesi kapsamında 4,5 yıl içinde 29 bin ton atık kağıt toplandığı açıklandı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından diğer belediyelere örnek gösterilen İzmit Belediyesi’nin projesi 2004 yılında start aldı. Her geçen gün gelişen proje kapsamında binlerce ton kullanılmış kağıtlar çöpe atılmayıp, ayrı toplanarak geri dönüşümü sağlanıyor. Son 4,5 yıl içinde proje kapsamında mahallelerden 9 bin ton, kamu kurum ve kuruluşlarından 3 bin ton, işyerlerinden 6 bin ton, fabrikalardan da 11 bin ton atık kağıt toplandı.

MALZEME DESTEĞİ SAĞLANDI

Gelişmiş ülkelerde yıllar önce başlatılan proje sayesinde İzmit’teki okullar da önemli kazanımlar elde etti. İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, 4,5 yıl içinde projeye 800 ton atık kağıt ile destek veren eğitim kurumlarına 20 bin paket fotokopi kağıdı, 80 adet bilgisayar, 60 adet projeksiyon cihazı, 10 adet fotokopi makinası,11 adet yazıcı ile binlerce sarf malzeme yardımında bulunduklarını söylediler.

10 YILDIR DEVAM EDİYOR

İlgililer, mahallelerde 1300 adet geri dönüşüm konteynırı konulduğunu da bildirerek, “Gelişmiş ülkelerde geri dönüşüme büyük önem veriliyor. Kimse geri dönüşümü mümkün olan, kağıt, cam, pil, elektronik aletler, kullanılmış yağları çöpe atmıyor. Hepsini ayrı olarak biriktirip yetkili kişi ve kurumlara teslim ediyorlar. İzmit Belediyesi olarak yaklaşık 10 yıldan beri geri dönüşüm çalışması yapıyoruz. Bu alandaki çalışmaları ilk başlatan belediyelerin başında geliyoruz” şeklinde konuştular.

04 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR