Bilgievleri’nden Türkiye’ye örnek bir proje daha

Bilgievleri bu yıl çocukların yanı sıra anneleri de eğitim şemsiyesin altına alacak. Özellikle bu sezon uygulanacak olan “Anne Okulu” Projesi yine gö...

Bilgievleri bu yıl çocukların yanı sıra anneleri de eğitim şemsiyesin altına alacak. Özellikle bu sezon uygulanacak olan “Anne Okulu” Projesi yine gözlerin Kocaeli’ne çevrilmesine neden olacak.

 

ANNE OKULU TÜRKİYE’YE MODEL OLACAK

Yaz dönemi boyunca üzerinde çalışılan ve adını Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’ndan alan proje Bilgievleri’nin annenin çocuk üzerindeki tartışmasız etkisini de ne kadar önemsediğini ortaya koydu.

 

ANNE OKULU PROJESİ

Proje, Bilgievleri’nde devam eden değerler eğitimi çalışmalarına destek amacıyla ortaya çıktı. Projenin ana temasını “anne” kavramı oluşturdu.

 

PROJE NASIL UYGULANACAK?

Proje, haftalık seminerler dizisi halinde planlanan toplamda 7 konu üzerinden programlanacak. 4 konu ortak olarak tüm bilgievlerinde uygulanacak. Diğer 3 konu ise bölgesel ihtiyaçlar neticesinde bilgievi idarecisi, eğitmenleri, danışma ve rehberlik uzmanları ile istişare edilerek karar verilecek. Anneler 7. hafta sonunda mezun olacak, 8. Hafta ise toplu bir eğitim semineri ile sertifika programı düzenlenecek.

 

ANNELER SINAVA GİRECEK

Annelere, 4. hafta sonunda vize, 7. hafta sonunda ise final sınavı yapılarak başarı derecelendirmesi yapılacak. Dereceye giren ilk üç anneye hediyeler verilecek.

 

EĞİTİM PROGRAMI VE MÜFREDATI

Anne okulu eğitim programında;

Etkili İletişim – Aile içi iletişim sorunları

Anne-Baba Tutumları – Nasıl bir ebeveynim?

Çocuk ve Ergenlik Dönemi – Gelişim dönemi özellikleri

Okul Problemleri – Okul dönemi ve sorunları konularında dersler verilecek.

Eğitimlerde Ali Çankırılı’nın “Anne-Baba Okulu” kitabı takip edilecek.

 

ANNELERE ÖDEV VERİLECEK

Her hafta ders programı kapsamındaki konu işlenecek ve haftalık aile-ev ödevleri verilerek diğer haftaya kadar uygulanması istenecek. Teorik bilginin pratikte uygulanmasına önem verilecek. Sunularda yazınsal, görsel ve işitsel tüm etkinlik ve sunulardan faydalanılacak. Ayrıca danışma ve rehberlik uzmanlarının hazırladığı dokümanlar kullanılacak.

05 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR