13 il başkanından centilmenlik anlaşması!

Kocaeli Valiliği tarafından ilk defa mecliste yer alamayan siyasi partilerden temsilcilerin de katılımıyla geniş çaplı olarak düzenlenen seçim güvenl...

Kocaeli Valiliği tarafından ilk defa mecliste yer alamayan siyasi partilerden temsilcilerin de katılımıyla geniş çaplı olarak düzenlenen seçim güvenlik toplantısı dün gerçekleşti. Düzenlenen toplantıya Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra; Vali yardımcıları Ekrem Erdoğan ve Ahmet Set, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel ve İl Jandarma Komutanı Mehmet Karadeniz ile partilerin yöneticileri katıldı. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda, seçim sürecinde ve seçimler sırasında uygulanması için yapılan görüşmeler sonrasında oy birliği ile alınan kararlar kamuoyuna duyuruldu.

 

“KATILIM ORTALAMANIN ÜZERİNDE”

Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantı öncesi açıklama yapan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Geçmiş yıllarda Kocaeli’de seçimler sorunsuz şekilde gerçekleşmiştir. Sandığa katılım oranı oldukça yüksektir. Seçimler demokrasinin şölenidir. Vatandaşın iradesiyle demokrasinin yansıdığı ve parlamenter sistemin gereği olarak iktidarı belirlediği, muhalefeti tanımladığı ve özgürce iradesiyle geleceği belirlediği bir ortamdır” dedi.

 

“TEDBİRLER ALINACAK”

Seçim konusunda gerekti tedbirlerin alınacağını dile getiren Güzeloğlu, “Seçimler belirlenen zamanlarda yargının denetimi altında gerçekleştirilir. Bizler güvenlik birimleri olarak sürecin sağlıklı gerçekleşmesini sağlamak ve gerekli tüm tedbir ve önlemleri almak zorundayız. Önümüzdeki süreçte güzel bir seçim ortamı sağlanacaktır” diye konuştu. Uygulanacak olan kararların ise oy birliği ile alındığı belirtildi. Hilal GÜDÜCÜ

 

SEÇİM SÜRECİNDE ALINACAK TEDBİR VE ÖNLEMLER

1. Tüm siyasi partiler ve bağımsız adaylar seçimle ilgili yasalara ve Yüksek Seçim Kurulu’nun kararlarına uygun davranacak.

 

2. Milletvekili seçimlerine katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar 6 Haziran 2015 tarihinde saat 18.00’e kadar oluşturabilecekleri araç konvoylarının çevreyi rahatsız etmeyecek, trafiği aksatmayacak, diğer toplantı ve konvoylarla sürtüşme oluşturmayacak şekilde planlanacak ve akşamları saat 20.00’den sonra uygulanmayacak.

 

3. Siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçimle ilgili 10 Mart-6 Haziran (18.00) tarihleri arasında yapacakları kapalı yer toplantıları üç kişilik heyetle, mahallenin kolluk kuvvetlerine önceden bildirecek.

 

4. Seçim büroları açmak için en az bir sorumlunun iletişim bilgileri mülki amirliğe bildirilecek, yapılacak sesli yayınlar gürültü mevzuatına uygun olarak yapılacak. Seçim büroları saat 09.00 ile 23.00 arasında açık olacak. Reklam malzemeleri 6 Haziran saat 18.00’de kaldırılacak. Seçim bürolarının sağ sol ve arka kısımlarına doğru ve yolun karşısına geçecek şekilde propaganda malzemesi asılmayacak, yalnızca ön cepheye asılabilecek. Ortak alan olan Yürüyüş Yolu üzerinde bulunan siyasi partiler makul ölçülerde parti il ve ilçe binalarını süsleyebilecek, ancak bu süsleme Yürüyüş Yolu’nu kuşatamayacak, karşıdan karşıya görüntü kirliliğine neden olacak şekilde asılmayacak.

 

5. Seçimde milletvekili adaylarının broşür, afiş, poster, el ilanı, bayrak ve flama benzeri materyallerin doğaya zarar veren plastik ve naylon yerine kağıt ve bez gibi geri dönüşümlü ve doğada daha çabuk yok olabilen maddelerden yapılmasına dikkat edilecek. Bu materyaller çevre ve görüntü kirliliği oluşturmayacak şekilde asılacak. Materyaller yerlere atılmayacak. Seçim materyalleri, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar tarafından, kamu kurumları aracılığıyla veya 18 yaşından küçük kimseler tarafından dağıtılmayacak. Seçim süreci olan 10 Mart-6 Haziran saat 18.00 arasında hoparlör ile propaganda kanun hükmünde serbest olmasına rağmen; ilimizde bu uygulama saat 09.00 ile 20.00 arasında yapılabilecek. Bu süreçte de halkı ses seviyesi halkı rahatsız edecek seviyeye ulaşmayacak.

 

6. Hoparlör ile propaganda yapılacak araçlar ses giderici özellikleri bulunmayan taşıtlar ile yapılmayacak ve hastane, okul, ibadethanelerin bulunduğu bölgelerde yayın yapılmayacak.

 

7. Başka bir parti veya bağımsız aday adına açık ya da kapalı yer toplantısı yapıldığı saatlerde bu alanda işitilecek ve toplantıları rahatsız edebilecek şekilde hoparlör ile propaganda yapılmayacak, bu tür yerlerden geçersen hassasiyet göstererek yayının sesi kısılacak.

 

8. Bağımsız aday veya partiler seçim merkez ve büroları dışındaki yerlere afiş, poster ve flama asamayacak. Bu materyaller özel bina ve konutlar ile araçlara ve seçim kurullarınca izin verilen yerlere asılabilecek.

 

9. Propaganda amacıyla kullanılan materyaller ayrıca bir uyarı yapılmaksızın 6 Haziran günü saat 18.00’den itibaren bulundukları yerlerden ilgili siyasi partiler-bağımsız adaylar ve belediyeler tarafından toplatılacak.

 

TOPLANTIYA KATILAN SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan

CHP İl Başkanı Cihat Altınyuva

MHP İl Başkan Yardımcısı Ögetay Bal

HDP İl Başkan Vekili Ali Akdeniz

SP İl Başkanı Ekrem Öztürk

BBP İl Başkanı Nihat Yıldız

DP İl Başkanı Cem Serhat Dayanç

DSP İl Başkanı Hayati Öztürk

DYP İl Başkanı Metin Palabıyık

MİLAD Partisi İl Başkanı Ayhan Tektaş

LDP İl Başkan Vekili Yusuf Çolak

ANAPAR İl Başkanı Bilal Dülger

Vatan Partisi İl Başkanı Vedat Olguntürk

 

TOPLANTIYA KATILMAYAN SİYASİ PARTİLER

Millet Partisi İl Başkanı Ali Araba

BTP İl Başkanı Muharrem Can

HKP İl Başkanı Sema Omkun Kopal

KP İl Başkanı Onur Arslan

MP İl Başkanı Ahmet Kınay

09 Nisan 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR