Seabird, İzmit’ten memnun değil

    Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Meclisi Çarşamba günü saat 10.30’da Oda Meclis toplantı salonunda meclis başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında topl...

 

 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Meclisi Çarşamba günü saat 10.30’da Oda Meclis toplantı salonunda meclis başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında toplandı. Toplantıya konuk konuşmacı olarak SEABIRD Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Arusan katıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yeni hizmeti olan  SEABIRD sayesinde tam 22 dakika’da Haliç’ten Kocaeli’ne uçabiliyorsunuz. Deniz uçağı ile İzmit-İstanbul yolculuğu 97-117 TL arasında değişen bilet fiyatı ile gerçekleşebiliyor. 

“EN BÜYÜK KATKIYI KOCAELİ SAĞLIYOR”

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Arusan’dan önce söz alarak ekonomiyi içeren bir konuşma gerçekleştirdi. Yılın ilk iki ayını değerlendiren Zeytinoğlu, “Vergi gelirlerine en büyük katkıyı İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından Kocaeli olarak biz veriyoruz” diyerek faiz oranlarına değindi. Zeytinoğlu, “Mayıs ayından bu yana faizler yüzde 100 artmış durumda. Seçimlerden sonra TL hızla değer kazanıyor. Merkez Bankasının döviz artarken yaptığı müdahaleyi düşerken de yapmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi. Zeytinoğlu konuşmasına, işsizlik oranlarını belirterek devam etti.

 

“İŞSİZLİK ORANIMIZ YÜKSEK”

İşsizlik ve yatırım konusuna açıklık getiren Zeytinoğlu, “Merkez Bankamız yavaş yavaş faiz indirimini düşünmelidir. Bu şartlarda yatırım yapmak çok uygun değil. Kredi notumuz artmış olmasına rağmen yabancı sermaye girişinde olumlu bir gelişme göremiyoruz. Yatırıma ihtiyacımız var, zira işsizlik oranımız yüksek” dedi. İş aramayıp çalışmaya hazır olanlar da dahil edildiğinde işsizlik oranının yüzde 17,3’e yükseldiğini sözlerine ekleyen Zeytinoğlu, işsizliğin yatırımlarla ve üretimin artmasıyla gerildiğini söyledi. Aynı zamanda yatırım teşviklerinin sanayicinin lehine süre uzatımı (31.12.2013’den itibaren bir yıl süre uzatımı) kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

 

“İKİ AYDA 7 BİN YOLCU”

Sunumunu gerçekleştiren Kürşat Arusan, “Uçak 18 kişilik yolcu kapasitesiye sahip. Seabird Türkiye’de ve Avrupa’da bir tek. Filomuz 4 uçaktan oluşuyor. 2013 yılında 15 bin yolcu taşıdık. 2014 yılında iki ayda Kocaeli de dahil olmak üzere 7 bin yolcuya hizmet verdik. Kocaeli’de 1 Ocak’tan beri iç açıcı rakamlar değil. Bölgenizde bu servisin olması çok önemli bir ayrıcalık. Bu çok önemli bir hizmet. Türkiye’de arkasında holding olmadan uçuş ruhsatı alan halka bilet satabilen 7’nci havayolu konumundayız. Bizler çok risk aldık. Bunu kendi ülkemde yapabilmekten çok mutluyum”  şeklinde konuştu.

 

“KOCAELİ’DE Kİ UÇUŞLARDAN MEMNUN DEĞİLİZ”

Seabird 2 Ocak 2014’ten bu yana İzmit-İstanbul arasında uçuşa başladı. Konuyla ilgili konuşan Arusan, “Bu süreç içerisinde Seabird tarafından Kocaeli’de yaklaşık 200 küsür uçuş yaptık. Rakamdan memnun değiliz. Kocaeli’de 1000’in altında yaklaşık 800 kişiye hizmet verdik. Kocaeli’de süreklilik konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Kocaeli’ye biraz daha tanıtmamız gerekiyor. Kocaeli bizim için zor bir hat, ne uzak ne yakın. Kocaeli’nin bunu kaybetmemesi için elimizden geleni yapacağız. 1 yolcu dahi olsa uçağımızı Kocaeli’ye yolluyoruz. Bu hizmet ancak bu şekilde olabilir” ifadelerine yer verdi. Kocaeli Sanayi Odası’nın bir sonra ki meclis toplantısı 14 Mayıs Çarşamba günü saat 10.30’da gerçekleştirilecek. 

09 Nisan 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR