Kültür Evi’nde popüler KÜLTÜR KONFERANSI

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Kültür Evi, Türk İslam sanatlarının yaşatılmasına yönelik çalışmaları ile dikkat çekiyor. Tezhip, ebru, hüsn-ü hat, minyatü...

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Kültür Evi, Türk İslam sanatlarının yaşatılmasına yönelik çalışmaları ile dikkat çekiyor. Tezhip, ebru, hüsn-ü hat, minyatür, musikinin yanı sıra Osmanlıca, Farsça ve Arapça gibi ücretsiz kurslar düzenleyen birçok konuda düzenlediği seminerlerle de Kocaeli halkını ve üniversite öğrencilerimizi kültürel etkinliklerle buluşturuyor.

 

AKIN DEVECİ KATILDI

Çalışmalar kapsamında “Popüler Kültür, Medya ve Kimlikler” konulu konferans önceki gün KOÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Akın Deveci’nin katılımı ile düzenlendi. Akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda katılımcının hazır bulunduğu konferansta konuşan KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. İbrahim Şirin’in, Kültür Evi’nin düzenlediği etkinliklerle Kocaeli halkına ve üniversite öğrencilerine katkı sağladığını belirtti.

 

“SANAT, SERMAYEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ”

Popüler kültür, medya ve kimlik konularında katılımcılara bilgi aktaran Akın Deveci, sanatın medya ile birlikte sermayeye dönüştürüldüğünü söyledi. Deveci, “Sanat yapmak veya sanatçı olmak oldukça öznel bir durumdur. Bu kişinin hayata olan bakışıyla da ilgilidir. İnsanın hissel dünyasının dışa vurumu, yansımasıdır” dedi.

 

“ÖZNELLİK KAYBOLDU”

Günümüzde herkesin ve her şeyin birbirine benzetildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Deveci, toplum içinde öznelliğin kaybolduğunu, her şeyin standartlaştığını ve ‘benim kişisel tercihim’ gibi kavramların yok olarak başka bir deniz içinde kaybolduğunu ifade etti. Konferans KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. İbrahim Şirin’in Akın Deveci’ye teşekkür belgesi takdim etmesinin ardından son buldu.

16 Mayıs 2017 Kocaeli- Kültür-SanatYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR