İlk ders zilini Vali Güzeloğlu, çaldı

Solaklar Köyü’nde bulunan Solaklar İlkokulu’nun Bahçesinde düzenlenen törene Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı İbra...

Solaklar Köyü’nde bulunan Solaklar İlkokulu’nun Bahçesinde düzenlenen törene Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Solaklar İlkokulu Müdürü Seyfettin Ataş, Jandarma Alay Komutanı Mehmet Karadeniz, 15 Temmuz Darbe girişiminde gazi olan Halil İbrahim Koşdaş ve Murat Ellibeş, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, Vali yardımcıları ve çok sayıda davetli katılım sağladı.

 

15 TEMMUZ ANLATILDI

Program saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Ardından konuklara Temmuz darbe girişimine dair 7 dakikalık sinevizyon gösterisi izlettirildi. Okul bahçesinde Atatürk’ün sözü olan” En büyük savaş cahilliğe karşı yapılan savaştır” sözlerinin asılı olduğu bir pankart görüldü.

 

ELLİBEŞ: ÇOK BİLİYORSUNUZ DEDİLER

Programda konuşan Gölcüklü Gazi Murat Ellibeş, “İstanbul Emniyet müdürlüğünde görev yapıyordum. Olay yerine intikal ettiğimde arkadaşlarımdan birinin ayağından vurulduğunu gördüm. Olay yerine intikal ettiğimde karşımda askeri örgenci vardı. Rehin olan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını söyledik o arada sana mı soracağız denildi ve bir ateş sesi duyduk. Yan taraftan bir ateş edildiğini hissettim. Daha sonra vurulduğumu hissettim. Arkama döndüğümde arkadaşlarımın yere yatırıldığını gördüm. Cuntacı bu asker görünümlü hain kafama silah doğrulttu. Bunun sebebini sorduğumda çok biliyorsunuz diye cevap verildi. O arada kendimi kaybettim” dedi.

 

“MİLLETİMİZLE GURUR DUYUYORUM”

Araç hastaneye yetişmesin diye aracın lastiklerini dahi patlatmışlar diyen Ellibeş sözlerini,” Çok uzun bir geceydi. Gözümü açtığımda zaten yoğun bakım servisindeydi. Tankın karşısına sadece imanıyla dikilen aziz bir milletin mensubuyuz bununla gurur duymalıyız. İstiklaline sahip çıkan bir milletin ferdi olduğum için guru duyuyorum. Genç kardeşlerimize, kesintisiz güçlü bir demokrasinin koruyucusu olmak için ötekileştirmeyen, ülkesini ve devletini seven gençler olursak demokrasimiz güçlenecektir sözlerini söylemek istiyorum” dedi.

 

ALLAH BANA GAZİLİK NASİP ETTİ

Gölcüklü Gazi Murat Ellibeş’in ardından konuşan Derinceli Gazi Halil İbrahim Koşdaş 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını kısaca anlatarak,” Pistten bir ışık gördük ve oraya doğru koştuk. O sırada askerler bizden kaçmaya çalıştılar. Onları yakalamamıza çok az kalmıştı ki ateş etmeye başladılar. Tam tanka taş atacağım sırada bana da ateş ettiler ve bende karnımdan vurulduğumu hissettim. Halk üzerindekileri yırtarak yarama bastırdı. Allah razı olsun hepsinden. Allah bana da gazilik nasip etti” açıklamasında bulundu.

 

15 TEMMUZ ÇANAKKALE MÜCADELESİNİN DEVAMIDIR

Gazilerin ardından kürsüye çıkan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik,” Bugün ilimizde de ilköğretim haftasıyla beraber eğitim öğretim yılını başlatmış olacağız. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal ve arkadaşlarının yaktığı özgürlük ateşinin son halkası 15 Temmuz olmuştur. 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe kalkışması devletimizin ve milletimizin Çanakkale’deki mücadelemizin devamlılığı niteliğinde sayılabilir. Ortak bir dayanışmayla bu kalkışma ber taraf edilmiştir. Devletimize kast edecek düşmanlar her zaman olacaktır. Biz eğitimcilere düşen bu ihanet şebekeleriyle mücadele etmektir. Yetiştireceğimiz fikri hür nesiller bu hain girişimlere vereceğimiz en büyük ders olacaktır” dedi.

 

“BİLGİ ÇAĞINA YÖN VEREN NESİLLER”

İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik “2016-2017 Eğitim öğretim yılına girmenin heyecanı içerisindeyiz. 21 bin öğretmenimiz ve 352 bin öğrencimizin sorumluluğunu taşıyoruz. Okul öncesi eğitimde 2014’te 62. Sıradayken şu anda 23. Sıraya ilerledik. Önümüzdeki dönemde ise ilk üçe girmeyi hedefliyoruz. Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek istiyoruz. Kaliteyi arttırabilmeli için misyonumuzu yeniden dizayn ederek top yekûn bir seferberliğe girmemiz gerekiyor. Yeni düzenlemeler ışığında çabalarımıza devam etmekteyiz. Toplumun tüm kesiminin yardımına da ihtiyacımız var. Bilgi çağına yön verecek beyinleri yetiştirmek için elimizden geleni yapacağız. 21. Yüzyıl bilgi toplumudur. Hedefimiz 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşmaktır” ifadelerini kullandı. İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in ardından kürsüye çıkan Solaklar İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi Umut Bostan Okulumuz adlı şiiri okudu.

 

KARAOSMANOĞLU: EĞİTİM FEDAKÂRLIK İSTER

İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Eğitim milletlerin kalkınmasında olmazsa olmaz. Her millet eğitime önem verir. Eğitim fedakârlık ister. Kendimize, ailemize, kentimize, ülkemize hizmet etmek istiyorsak hayırlı evlatlar yetiştirmeliyiz. Eğitim amacı iyi insan yetiştirmektir. Önce eğitim. Her birimiz görevliyiz. En büyük sermayemiz çocuklarımızı geleceğe güzel hazırlamamızdır.

 

“EĞİTİM BOŞLUK KABUL ETMEZ”

Çocuklar güzel bilgilerle donatılırsa biz 15 Temmuz’ları bir daha yaşamayız. Gençlerimize iyi ki demokrasiyi güzel öğretmişiz ki bunun örneğini 15 Temmuz’da yaşadık. Haksızlığa boyun eğmemek, işte eğitim yapacağı da budur. Eğitim ordusu olarak en önemli hedefimiz çocuklarımızı iyi insan olarak yetiştirmektir. Eğitim yetenekleri keşfederek onu yönlendirecek. Çocuğun güzel alışkanlıklar edinmesini istiyorsak onun hayatını güzel şeylerle dolduralım.  Eğitim boşluk kabul etmez.  Yeni öğretim yılımızın şehrimize, halkımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

 

GÜZELOĞLU: EĞİTİM YILI ŞEHİTLER VE GAZİLERİMİZE ADANDI

Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun ardından konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Gazilerimizin dik duruşunun hain darbenin püskürtülmesinde çok önemli olduğunu her kuşak hiç unutmasın diyoruz. Onun için bu eğitim öğretim yılımız 15 Temmuz’da yaşadıklarımızı genç kuşaklara aktarmak adına şehitlerimiz ve gazilerimize adandı.  Eğitim insan yetiştirmektir. Bir milletin geleceğini hazırlayabilmektir. İmanlı, ülkesine güvenen ve bu değerle uğruna gerekirse canına feda edebilecek nesiller yetiştirmeliyiz.  Kocaelimizde yaklaşık 950 eğitim kurumuzda 11 bini aşkın derslikte 21 bin öğretmenimizin gözetiminde eğitime başlayan 350 bin öğrencimize eğitim yılımız hayırlı uğurlu olsun. Her bir çocuğumuzun kazanılması gereken bir değer olduğunu biliyoruz. Kocaeli’nin her alandaki marka değerini gecikmiş de olsa eğitimde de yakalayacağız. Yeni eğitim öğretim yılı ilimiz ve ülkemiz için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu. Serkan BORLAK

19 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR