LÖSEV, taşınma ruhsatı verilmemesine karşı açıklama paylaştı

İşte LÖSEV’in paylaştığı yazılı açıklama; “Hiçbir ilgisi bulunmadığı ve görev alanı tamamen farklı olmasına rağmen Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü...

BÜYÜT

İşte LÖSEV’in paylaştığı yazılı açıklama;

“Hiçbir ilgisi bulunmadığı ve görev alanı tamamen farklı olmasına rağmen Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğünün tartışmalara katılması kabul edilebilen bir durum değildir. Bu konuyu hangi vasıfla müdahil olduğu anlaşılamamıştır.

 

Hacettepe Üniversitesi gibi ulvi bir kurum ve rektörlük makamının geçmişten beri gelen konusu dışında, yalnızca kişisel hırs ve kinlere alet edilerek LÖSEV Hastanesine karşı çıkılması son derece etik dışıdır, kamu görevi suçu işlenmekte, kamuoyu yanlış yönlendirilmektedir.

 

Üstelik rektörlük makamında oturan bu kişi daha önce tüm açıklamalarımızda anlattığımız 2000 - 2003 yılları arasında mevcut Lösante - Lösemili Çocuklar Hastanemize merdivenleri 10 cm dar diye ruhsat verilmesini engelleyen ve defalarca vakfımızı şikâyet eden bir doktordur. O yıllarda Sağlık Bakanlığı bürokratı olan bu kişinin bugün Hacettepe Üniversitesi gibi güzide bir kuruluşun başına gelmesinin talihsizlik olduğu kanaatindeyiz.

 

Sağlık Bakanlığı müsteşarlık makamının yaptığı açıklamalarda ‘75 yatak (Sağlık Bakanı 100 yatak verdik diye açıklıyor) vereceğiz’ sözü kabul edilebilir ve gerçekçi değildir.

 

Bu kadar kanser hastası yok ve tedavi sorunu da bulunmuyor parasız tedavi alıyorlar” sözü de gerçekçi değildir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 200 bin kişi kansere yakalandığı görülmektedir. Rakamlar saklanmaktadır. Açıklanmasını bekliyoruz.

 

Üzülerek ifade etmeliyiz ki Sağlık Bakanlığı ne Türkiye’deki kanser hastalarının sayısına ne de lösemi ve kanser hastalarının yaşadıkları acılara ve sorunlara hakim değildir. En son olarak; 2011 yılı rakamları Kanserli erkek hasta sayısı yaklaşık (!) 170 bin olarak verilmiştir. 2012-2013-2014-2015 rakamları bilinmemektedir.

 

Ülkemizde kanser hastalarının sayısı ile bu hastalıktan ölen hastaların sayısını bile tam olarak veremeyen bir Sağlık Bakanlığının, LÖSEV gibi 20 yılını lösemiye adamış, hastalarla kucaklaşmış, Birleşmiş Milletler Teşkilatının danışmanı olmuş, dünyada onkoloji alanında lider konuma yükselmiş bir vakfın bu büyüklük ve donanımdaki Onkoloji Kenti ile Hastanesine izin vermesini beklemek hayaldir. Bu acı gerçek hepimizi üzmektedir.

 

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı; ‘75 yatak LÖSEV’e verelim, kalanını  

da birlikte çalıştıralım’ teklifi ile ilgili olarak;

A- Ciddiye alınmayacak, somut gerçeklerden uzak bir teklif olarak değerlendirilmektedir.

B- Birçok ilde açmayı planladıkları ‘Kamu Özel Ortaklığı Şehir Hastaneleri’ gibi paralı bir modeli LÖSEV ile başlatmak istiyorlarsa ve üstü kapalı bunu teklif ediyorlarsa yanıtımız  ‘Teşekkür ederiz, sadece ruhsatımızı verin, başka ihsan istemeyiz’ olacaktır.

 

SONUÇ: LÖSEV, yasalara uygun bir şekilde Onkoloji Kentini ve 315 yataklı multi disipliner hastanesini inşa etmiş, taşınmaya hazırdır. Bugün geldiği %92 iyileşme başarısını %100’lere çıkarmaya ve parasız hizmette kararlıdır.

Bizim tek derdimiz ülkemizin lösemili ve kanserli çocukları ile can derdinde olan hastalarımızdır. Günde yaklaşık 400 kişinin lösemi ve kanser nedeniyle öldüğü bir ülkede, %87’si yoksul olan bu hastalara tamamen parasız hizmet verecek olan hastanemizin geçersiz sebeplerle engellenmesi ne bu nesil ne de gelecek nesillere izah edilebilecek bir durum değildir.

Burada mağdur olan kanserli aileler ve lösemili çocuklardır. Onların isyan feryatlarını bütün toplum duyarken Sağlık Bakanlığının görmezden gelmesi çok acıdır.

Bugün de 400 kişiyi lösemi – kanserden kaybettik, engellenirsek yarın çok geç olacaktır.”

 

10 Temmuz 2015 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR