CHP'nin kongresi gerildi: Köylü olduğumuz için bizi beğenmiyorsunuz

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Kocaeli’deki büyük kalesi olan İzmit’in haftalardır heyecanla beklenen İlçe Kongresi dün sabah saat 10.00’da başladı...

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Kocaeli’deki büyük kalesi olan İzmit’in haftalardır heyecanla beklenen İlçe Kongresi dün sabah saat 10.00’da başladı. İzmit Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan kongrede tüm hazırlıklar önceki günlerde tamamlanmıştı. Kongrede CHP İzmit İlçe Başkanlığı için mevcut başkan Mehmet Ümit Küçükkaya ile İl Yöneticileri’nden Hakan Tanta yarışacak. Birkaç gün öncesinde aday olacağını açıklayan Ahmet Uzun, Tanta’ya desteğini sunarak çekildiğini ifade etti. Kongrede konuşan Uzun, “CHP köylerde çökmüş durumda. Siz Yahyakaptan’da rahatsınız, biz köylerde sıkıntı çekiyoruz. Köylü olduğumuz için bizi beğenmiyorsunuz” sözleri büyük alkış aldı.

 

415 DELEGE OY KULLANACAK

Kongre’ye CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar ve Tahsin Tarhan, İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve yönetimi Milletvekili Adaylarından Utkan Güneş, Müzeyyen Topçu Tan, Asude Fırat Özkan, Ehlinaz Torun, Tamer Solakoğlu, eksi Milletvekili Hikmet Erenkaya ve Hurşit Güneş eski İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, CHP’nin önde gelen isimlerinden Prof. Dr. Cüneyt Özkürkçügil ve partililer katılım gösterdi. 415 ilçe delegesinin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede örgüt başkanı ile birlikte 17 yönetim kurulu üyesi ve 159 il delegesi seçilecek. Salonu CHP’nin görselleriyle ve bayraklarıyla donatan İzmit İlçe Örgütü, salonun girişinde gelede kartlarını dağıtmak için dört tane masa kuruldu. Tüm delegeler imza karşılığında kartlarını aldı ve salona geçti.

 

“PROTOKOL NİZAMETTİN AMCADIR”

CHP’nin Kocaeli’deki en önemli kongresi görülen İzmit Kongresi’ne vatandaşların ilgisi büyük oldu. Kongrenin açılış konuşmasını yağan mevcut İzmit İlçe Başkanı ve Başkan Adayı Mehmet Ümit Küçükkaya, “İstanbul’dan beni desteklemeye gelen depremde hayatını kaybeden üniversiteden arkadaşımın babası Nizamettin Amca’yı protokol yapıyoruz bugün sadece. Vekillerimin adını tek tek saymayacağım çünkü hepimiz CHP’liyiz ve önemli olan budur” dedi. Küçükkaya kısa konuşmasının ardından Divan Kurulu üyelerini oylama sundu. Oybirliği ile kabul edilen Divan Kurulu Başkanı CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, Veli Beyaztaş, Osman Ekşi, Mehdiye Satıcı oldu.

 

GEÇ GELENLERİ AZARLADI

CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, “Size Genel Başkanımız’ın selamını getirdim. Ben sözlerime eleştiriyle başlayacağım. Kongrenin saat 09.00’da başlayacağı belirtildi. Ben bir saat gecikeceğini tahmin ettim ve sabah saat 06.30’da kalkarak Ankara’dan buraya geldim. Ancak görüyorum ki kongre saat 12.30’da yani üç buçuk saat sonra başlayabildi. Maalesef kongrelere zamanında gelmeyen bir anlayış var. Partiye sahip çıkmak konuşmakla olmuyor. Zamanında ve yerinde kongrelere ve çalışmalara katılmakla oluyor. Çalışmalarda disiplin önemlidir. Biz, parti içi kısır çekişmelerden sıyrılıp davamızın peşine düşmeliyiz. Gençliğe Hitabe’de Gazi Mustafa Kemal ne diyorsa onun dedikleri harfiyen uygulamalıyız. Parti içinde dedikodu olmamalı. Çünkü dedikodu dostu düşman yapar. Yapılması gerekenler bellidir. Bir araya gelmeli ve dayanışmamızı arttırmamız gerek” dedi.

 

“SEÇİMİN KAYBEDENİ OLMAYACAK”

Sözlerinin devamında ülke gündemine ilişkin konuşan Akkaya, “Biliyorsunuz dün Diyarbakır’da Baro başkanı Tahir Elçi ve iki polisimiz öldürüldü. Siyasi iktidarın ülkede yaşattığı durum ortadır. Biz, onlar hesap verene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu elim olayın CHP olarak bu olayın peşinde olacağımızı ve takipçisi olacağımızın sözünü veriyorum. Kongreler geleceği tasarlandığı yerlerdir. Seçim sonuçlarının kısaca değerlendirdiğimizde toplum bize ana muhalefet görevini vermiştir. Biz de bu sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bizim yapmamız gereken sorumluluktan kaçmak değil, çalışmaktır. Bize düşen öncelikli görev parti içi çekişmelerden kurtularak hareket etmektir. Seçimin sonunda asla kaybedene olmayacak, kazanan CHP olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

SARIBAY’DAN TATSIZLIK ÇIKMASIN UYARISI

Akkaya’nın ardından konuşan İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Aklımdaki hep bu partinin gençleştirilmesi ve dinamikleştirilmesiydi. Darıca’daki kongreye baktığımızda bir arkadaşımız 34, diğeri 38 yaşındaydı. Kongrelerde bugüne kadar hep tatsızlıklar çıkmıştır ancak bu iki genç adayımızın döneminde hiçbir tatsızlık çıkmadı. Bugün de en büyük isteğim tatsızlık çıkmadan kongrenin sonlanması. Zaman zaman basına bu karelerle malzeme de olduk. Bunun tekrarlanmasını istemiyorum. Genç örgütlerin biri iktidara taşıyacağına inanıyorum” dedi. Sözlerine ülkenin gündemini değerlendirerek devam eden Sarıbay, “Deveye boynun neden eğri demişler onun gibi bizim de hiçbir doğru yerimiz yok arkadaşlar” sözleri ile özetledi.

 

“BU CENNET DE BİZİM CEHENNEM DE BİZİM”

Kongrede konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “CHP bağımsızlık ve özgürlük sevdasıdır, siyaset bana en verecek değil, ben topluma ne vereceğim demektir. Bu ruha ve bu sorumluluk bilincine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır. Ülke içerisindeki ağır faşizmin yanı sıra, saç traşına yüzde elli indirim yapıp, sakal traşına yüzde elli zam yapan bir hükümetimiz var. Mücadelemiz her zamankinden daha da fazla devam etmelidir. Nazım’ın dediği gibi bu cennete de bu cehennem de bizim. Yaşadığımız son günlerde yalanın iktidarına karşı gerçeğin mücadelesini vermek zorundayız. Bugün burada aile içi bir yarış yapıyoruz. Burada kaybeden olmayacaktır. CHP kaznaacaktır. Yarışa giren 10 kişi varsa ve 10. Olan kişi de 1. Olan kişi de hepsini kucaklayabiliyorsa bu yarınların kazananı CHP’dir” şeklinde konuştu.

 

“SİZ YAHYAKAPTAN’DA RAHATSINIZ”

Konuşmaların ardından faaliyet raporunu İzmit İlçe Yöneticileri’nden Duygu Kula sundu. Kula’nın ardından konuşan parti üyesi Mehmet Toker “Saat 09.00’daki kongre üç saat sonra bile hala başlamıyorsa birçok büyük eksiğimiz var demektir” dedi. Toker’in ardından birkaç gün öncesinde ada olduğunu açıklayan ancak sonrasında çekilen Ahmet Uzun kürsüye çıktı. Uzun, “Partimiz köylerde çökmüş durumda. Şu anda iki listeyle bir seçime gidiliyor. Bir üçüncü liste bizim listemizdi. Delegelere ulaşmaya çalıştık. Ancak numaralarının olmadığı söylendi ve ulaşamadık. Arkadaşlarımız hepsi bütün gün Yahyakaptan’da ve İzmit Merkezinin çevresinde çalışma yapıyor. Yahyakaptan’da rahatsınız, biz köylerde sıkıntı çekiyoruz” dedi.

 

“BİZİ NEDEN BEĞENMİYORSUNUZ?”

Ateşli konuşmasına devam eden Uzun, “İlçedeki arkadaşlarımıza ulaşamıyoruz. Bizi beğenmiyorlar herhalde köylü olduğumuz için. Köylere gelmiyorlar. Milletvekillerine soruyorum “Bizi neden beğenmiyorsunuz? Neden köylere gelmiyorsunuz?” Ben sizin kişisel çıkarlarınızdan bıktım. Ben partimi kalkındırmak istiyorum. 2004’ten beri bu parti sizin kişisel sorunlarınız nedeniyle bu halde. Gelip burada iki saat faaliyet raporu okuyorsunuz. Çavuşoğlu köyünden iki tane oy almışız. Ben şimdi soruyorum bu köylerde nasıl bu hale geldik? Seçim için ilçeden delege listesi istedim. Delegelerin numaraları bile listede yer almıyordu. Bu delegelerle dumanla mı iletişim kuruluyor? Üç gündür telefonum susmuyor. Seçim zamanı bizi bu kadar rahatsız etseniz 100 bin oy alırız. Kimin adamsın diye sorup duruyorlar. Biz seçim döneminde bu kadar birbirimizi arasak iktidar oluruz” sözleri ile sert eleştirilerine devam etti.

 

“İLÇEYİ BOŞ VERİN SEÇİMLERİ DERT EDİN”

Kendisinin eskiden AKP üyesi olduğunun hala gözüne sokulduğunu belirten Uzun, “Ahmet Uzun 2005 yılında AKP’den geldi diyorlar. Geldim. Bu partiden de en son ben gideceğim. İzmit ilçeyi bırakmak istemiyorlarmış. Bırakmasınlar. İlçeyi boş verin, siz asıl seçimleri dert edin. Seçimleri konuşun. Belediye meclis üyesi arkadaşlar siz neredesiniz? Kozluca Köyü’ne Mardinli, Artvinli delege yazılır mı? Akıl var mantık var mahallede oy alamıyorsan Mardinli delegeyle nasıl oy alacaksın? Köylerde oy alamadığımızı söylüyorlar zaten bu yüzden oy almıyoruz. Kaç tane köyde üyemiz yok? 9-10 tane köyde üyemiz yok. Olan üyelere de ulaşamıyoruz. İletişim çağında bir tane üyeye ulaşamadık. Arkadaşlar bu üyelerin telefon numaraları nerede? Nerede saklıyorsunuz bunları? Bunları yapamıyorsanız bu işi bırakın” sözleri ile CHP İlçe Örgütü’nü topa tuttu.

 

TANTA’YI DESTEKLİYORUM

Sözlerine devam eden Uzun, “Ben bu düşüncelerle adaylığımdan vazgeçiyorum ve Hakan Tanta arkadaşımızı desteklediğimizi söylüyorum. Hepinize teşekkürler” şeklinde konuştu. Ahmet Uzun’un ardından Prof. Dr. Cüneyd Özkürkçügil söz aldı. Özkürkçügil, “Arkadaşlarımız kongrenin geç başladığını söylediler. Haklılar. Evet başkan, zaten biz de bunun için, bir sonraki kongreyi adam akıllı yapmak için buradayız. 7 Haziran seçimleriyle 1 Kasım seçimleri arasında çok büyük fark var. Bizim umutlarımızı kıranı yok eden 1 Kasım seçim sonuçlarıdır. Önümüzde çok önemli bir bomba var pimi çekilmiş ve önümüze kondu. Referandum. Önümüzdeki aylarda gelecek” dedi.

 

Mehmet Ümit Küçükkaya’nın Listleeri

Asil Yönetim Kurulu Üyeleri : Hatice Altıntaş, Harun Arıcan, Ülkem Cilesun, Hakan Çakar, Yasemin Davutoğlu, Ahmet Demir, Dalistan Filiz, Nazım Gençtürk Hüseyin Güçlükaş Selin Süloğlu Keskin Ali Kuyumcu Ali Kuzu, Aliye Hale Meriç Erol Şerif Gökhan Tanrıverdi, Ferdi Yalın

 

Hakan Tanta’nın Listesi

Asil Yönetim Kurulu Üyeleri : Bülent Afacan, Erdem Arcan, Zekeriya Aslan, Fügen Avdan, Ali Ayaz, Ertuğrul Baloğlu, Nurten Düzgün, Gökhan Eryargı, Kemal Keşmer, Faysal Oğuz,Vedat Özdenizer, Zeliha Özer, Abdurrahman Subaşı, Beyza Şahin, M. Emrah Toker, Gülser Ustaoğlu Hilal GÜDÜCÜ

29 Kasım 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR