Bekaert’ten grevin intikamı!

Birleşik Metal-İş’in grev kararının ardından toplu iş sözleşmesini imzalamak zorunda kalan Bekaert’te 9 işçi işten çıkarıldı. Grevin intikamı olarak y...

BÜYÜT

Birleşik Metal-İş’in grev kararının ardından toplu iş sözleşmesini imzalamak zorunda kalan Bekaert’te 9 işçi işten çıkarıldı. Grevin intikamı olarak yorumlanan işten atmalara karşı fabrikadaki direniş sürüyor.

Birleşik Metal-İş Sendikası'nın MESS Grup TİS sözleşmesi kapsamında grev kararı alması ve işverenlerle tek tek toplu iş sözleşmesi imzalamasının ardından, grevi hazmedemeyen metal patronlarının örgütü MESS, metal işçilerine saldırıyor. Standart Depo'nun ardından Bekaert'te de işten atmalar yaşandı. Alikahya’da kurulu fabrikada 9 işçi önceki akşam çeşitli bahanelerle işten atıldı. Fabrikada direnişlerini sürdüren işçilere bugün saat 13.00’te aileleri ve emek örgütleri yapacakları eylemle destek verecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Sekreteri Talat Çelik, Bekaert’te işçiler geri alınana kadar direnişin süreceğini belirtti.

FABRİKAYA KAPANDILAR
Çelik yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Örgütlü olduğumuz Bekaert İzmit Çelik Kord fabrikasında çalışan 9 üyemiz işveren tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeksizin işten çıkartılmıştır. Sendikamız Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı ve üyelerimiz işten çıkarıldıkları günden itibaren fabrikanın içerisinde sorunun çözümü için beklemektedir. Metal işçileri, 2010-2012 Mess Grup Toplu İş Sözleşmesi sürecinde haklarına sahip çıktılar, mücadele ettiler ve kazandılar. Bekaert’te sözleşme sonrası gerçekleşen bu saldırı, grevin intikamını almaya yönelik ise buna izin vermeyeceğiz.

YANITIMIZ SERT OLUR
Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçilerin, MESS dayatmalarına teslim olmayıp, greve çıkmalarının bedeli ödetilmek isteniyorsa buna yanıtımızın sert olacağı bilinmelidir. Bekaert işçileri, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü baskı ve dayatmaya karşı durmasını bilecekler ve işten çıkartılan arkadaşlarına sahip çıkacaklardır. Sendikamız, Bekaert işyerinde grev sonrası gelişmelerle ilgili olarak, işten atılan üyelerimiz ve ailelerinin katılımıyla 7 Mayıs’ta (bugün) saat 13.00’te fabrika önünde basın açıklaması düzenleyecek.” İşverenin Kemal Yıldızalp, Erhan Metiner, Bülent Sağlam, Kamuran Emir Çimen, Cüneyt Atak, Emre Demir, Deniz Başaran, Murat Gür ve Deniz Elza Aşçıoğlu isimli 9 işçiyi işten çıkarması üzerine 16.00-24.00 ve 24.00-08.00 vardiyalarında çalışan işçiler mesai bitiminde fabrikayı terk etmeme eylemi başlattı.

06 Mayıs 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR