Yazar Fahri Tuna, hemşerileriyle buluştu

Kocaeli’de yaşayan Sakarya Kaynarcalıların bir araya gelerek kurduğu Kaynarcalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği, yıl içinde hemşerilerine ve kültürle...

Kocaeli’de yaşayan Sakarya Kaynarcalıların bir araya gelerek kurduğu Kaynarcalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği, yıl içinde hemşerilerine ve kültürlerine yönelik çeşitli etkinlikler düzenliyor. Dernek, yılın son günlerinde araştırmacı, kültür adamı ve yazar Fahri Tuna’yı hemşerileri ile bir araya getirdi. İzmit Luxor Garden Otel’de düzenlenen ve moderatörlüğünü Nazır Esirci’nin yaptığı programa, Kaynarcalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sedat Bektaş ve Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri, Dilovası Gümrük Müdürü Temel Akkuş ile Sakaryalılar ve Kaynarcalılar katıldı.

 

KIVIRTMA TATLISI

Programa katılanların kendilerini tanıtmasının ardından konuşma yapan Moderatör Nazır Esirci, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığından emekli olan Fahri Tuna’nın Sakarya ve çevresinin kültür alanında önemli hizmet ve çalışmalarda bulunduğunu söyledi. Esirci “Hemşerimiz Fahri Tuna Bey, yetiştiği coğrafyanın kültür ve değerlerinin yaşatılması için yıllardır hizmet veriyor. Dernek olarak yaptığımız faaliyetlerde de her zaman bize destek verdi. Yaptığı çalışmalarla Sakarya ve çevresinin kültürünü bütün Türkiye’ye tanıtan Fahri Tuna Bey’i ve son eseri “Yaşa’yan Portreler” kitabını Kocaeli’ndeki hemşerilerimize tanıtmak için sohbet programı düzenledik. Yaşadığı kültürel değerlerin yaşatılmasını bu programda da sürdürerek bize Sakarya’nın balkabağından yapılan ünlü “Kıvırtma” tatlısını getirdiğinden dolayı teşekkür ediyorum. Kültür alanındaki hizmetlerinin devamını diliyorum” dedi.

 

PORTRE YAZARLARI

Düzenledikleri programdan dolayı hemşerilerine teşekkür eden Fahri Tuna da,  “Yaşa’yan Portreler” kitabında yer alanlar ile birlikte değişik yerlerde tanıtım programları düzenlediklerini söyledi. Türk edebiyatında portre yazarlığını Yahya Kemal Beyatlı, Hilmi Yavuz, Ergün Göze, Beşir Ayvazoğlu gibi 10 yazarın bulunduğunu belirten Tuna, “Yaşa’yan Portreler” kitabında Ahmet Güner Sayar, İbrahim Zaman, Mehmet Nuri Yardım, Alaeddin Başar, Hüseyin Su, Zihni Göktay, Mustafa İsen, Hicabi Kırlangıç, Nurullah Genç gibi yaşayan 33 bilim, kültür, tarih, yazar ve şairin portrelerini anlattığını söyledi. Tuna, yeni çalışmalarının devam ettiğini de kaydetti.

 

HEMŞERİLERİ İÇİN İMZALADI

Programa katılanlar bir yandan “Kıvırtma” tatlısını yerken bir yandan Sakarya kültüründe yer alanların yaşadığı fıkra tadında hikayelerin anlatıldığı gecede bol bol tebessüm etti. Araştırmacı yazar Fahri Tuna, programın sonunda “Yaşa’yan Portreler” kitabı ile diğer eserlerini hemşerileri için imzaladı.

29 Aralık 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR