3 İl Başkanın dan sıcak sahne

AKP İl Başkanı Mahmut Civelek’in davetlisi olarak CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak, kahvaltıda bir araya geldiler. İl...

BÜYÜT

AKP İl Başkanı Mahmut Civelek’in davetlisi olarak CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak, kahvaltıda bir araya geldiler. İl başkanları arasında sıcak diyalogların yaşandığı kahvaltıya HAS Parti İl Başkanı Erol Pekcan ve SP İl Başkanı Mustafa Mercan mazeretleri dolaysıyla katılmadı. İl başkanları açıklamalarında sıcak mesajlar vermeye dikkat çektiler.

Seka Park içerisinde Marina Kafe’de düzenlenen kahvaltıda ilk açıklama AKP İl Başkanı Mahmut Civelek’ten geldi. Civelek “Güzel bir seçimi geride kaldı. Huzur ve barış içerisinde geçmiştir. Birlik ve beraberlik içerisinde geçmiştir. Seçimler herkes için hayırlı olsun. Bu seçim sonrasında il başkanları olarak her zaman bir arada bulunuyoruz. Her ne kadar başkaları tarafından farklı yorumlasa da hep bir arada olduk. Bu seçim sonrasında bir araya gelerek kahvaltı yapalım dedik. Hiçbir sebebi yoktur. Bundan sonra da birlik ve beraberlik içerisinde olmak gayesinde başka bir şey değildir. Siyasi bir çalışma değildir. Şehrimiz adına yapılmaktadır. Diğer il başkanlarının katılımıyla da sürecektir. Her zaman bir araya gelen siyasetçileriz. Birbirimizin tabutlarını taşımaya varan bir dostluk içerisindeyiz. HAS Parti ve SP İl başkanlarını da davet ettik. İşlerinden dolayı katılamadılar. Milletvekillerimizin hepsinden hizmet bekliyoruz. Onlarında bu hizmetleri yapmaları için hepsinin arkasındayız” dedi.

DOSTÇA BİR ARAYA GELDİK
CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan “Seçim süreci olgunlukla geçmiştir. Kentimiz için eskiden beri var olan ülkenin çalkantılı yıllarında bile sakin, vakur birbirini seven bir durum vardır. Bu kent adına sevindirici bir olaydır. Seçimlerde AKP başarılı çıkmıştır. Başkanı seçim sonrasında başarılarını kutladık. Başkan Civelek ve Başkan Yaylak nazik kişilerdir. Kentte siyasi çekişmelerin arzu edilmeyen noktalara gitmesinin önünün kesilmesini sağlamak amacıyla önemli buluşmalardır. Dostça sohbet etmek amacıyla bir araya geldik. Gayet iyi düşünmüş iyide yapmıştır. Seçimlerin herkes için hayırlı olsun. Milletvekillerimize başarılar diliyoruz” açıklamasında bulundu.

AMAÇ KOCAELİ’YE HİZMET
MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak ise “Huzur içerisinde bir seçim yaşadık. Bütün il başkanlarına teşekkür ediyorum. Seçim sonrasında bu huzurun devam etmesi için böyle bir buluşma gündeme geldi. Geçmiş yıllarda yaşanan ancak son dönemlerde yok olmakta olan dostluk, birlik ve beraberliğin yeninden sağlanması noktasında hepimizin tek amacı Kocaeli’ye hizmet etmektir. Bu yönde çalışıyoruz. Seçim döneminde yaşanan atmosfer itibariyle söylenen sözler siyasi söylemlerdir. Normal hayatta böyle bir soğukluk yoktur. Milletvekilleri kentimize hizmet edeceklerdir. Güzel yarınlar bizi beklemektedir. Kent halkına teşekkür ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE DESTEK OLACAĞIZ
Kent sorunlarının çözümü noktasında bir araya gelecek misiniz? , oluşan bu tablonun Ankara’ya nasıl yansımasını bekliyorsunuz? sorusuna ilk olarak CHP İl Başkanı Kuşkan “Kocaeli sakin bir kenttir. 1970 yılların başında bu yana kentimiz göç almaya başlamıştır. Son yıllarda bir çok illeri geride bıraktık. Kentimizin sorunları oldukça yoğun ve ağırdır. Her siyasi iktidar gibi bu duruma katlı konmaktadır. Kentimizin sorunları vardır. Bunları gündeme getirebiliriz. CHP olarak kentin sorunlarının ortak olarak dile getirilmesi bizim için memnuniyet vericidir. Bütün milletvekillerimizi de dahil ederiz. Sorunlar var. Kent büyüdükçe sorunlar artmaktadır. CHP olarak sorunların tespiti ve çözümü noktasında katkı vereceğiz. Bunları derlemek düzenlemek keyif verici olur. Böyle bir çalışmanın içerisinde her zaman oluruz” cevabını verdi.

TERÖR ZİHNİYETİNİN ÖNÜNÜ AÇMIYORUZ
Ankara’da bu tablo nasıl yansır? Sorusuna ise CHP İl Başkanı Kuşkan “Ankara’da da güzel yansıması olur. Liderler bir çok konuda bir araya gelemezler ama ülkenin hayati konularında, kentlerin siyasi çıkarlarında bir araya gelirler. Herkes görev ve sorumluluğunu yerine getirir. Bunun örneklerini ülkemiz her dönem görmüştür. 1980 öncesi olumsuz örnekleri yaşanırken daha sonra yine bir araya geldiler. Siyasi partilerin öncelikli konuları her zaman farklı olabilir. CHP’nin önceliği özgürlükler, son yaşanan hadiselerdir. CHP bu konuda bir af talep etmemektedir. Bir terör zihniyetinin meclise girmesinin yolunu açmaya yönelik bir çalışma içerisinde değildir. Bu insan hakları konusunda, seçilebilirlik noktasında YSK’nın onayı tarafından milletvekili olmalarına onay verilenlerin meclise girememeleri noktasında yaşanan bir sıkıntı vardır. Bu durum da umut ediyorum ki çok kısa bir zamanda aşılır. Bu ülkemiz ve kentimiz için gereken çalışmalar yapılmaya başlar. Siyaset yapmak yaşamın daha güzel olması için müdahale etmektir. Sorunların çözümü noktasında bir arada olmak önemlidir” dedi.

AKP’DEN CHP’YE DESTEK
Kentin sorunlarının giderilmesi noktasında her zaman bir araya gelebileceklerini alını çizen AKP İl Başkanı Mahmut Civelek ise “Bende CHP İl Başkanı Kuşkan’ın söylediklerinin altına imzamı atıyorum. İktidar partisi olarak bizde böyle düşünüyoruz. Bütün herkesin söz söylemeye hakkı vardır. Herkesi dinlemek isteriz. İl başkanları olarak aramızda ki samimiyet bundan sonra ki şehrimizi ilgilendiren bütün sorunlarda bir araya gelmek önemlidir. Sorunsuz bir kent olamayız. Gelişmeler oldukça sorunlar oluyor. Biz bir ve beraber olabiliriz. Sorunları konuşuruz, çözüm önerilerimizi getirir sunarız. Kentte yaşanan her şeyde herkesin söz hakkı vardır” cevabı verdi.

HELALLEŞMEDİK
Bu birlik ve beraberliğin Ankara’da nasıl yansıyacağı değerlendirmesinde Civelek “Birlik ve beraberlikten kimseye zarar gelmez. Biz bir ve beraber olmalıyız. Biz birlikte Türkiye’yiz. Herkesin bir tarafa çektiği bir Türkiye kimsenin işine yaramaz. Başbakanımız tarafından helalleşmek için davalarını geri çekti, herkesten helallik istedi. Bizim kendi aramızda helalleşmemizi gerektirecek bir durum yoktu onun içinde helalleşmedik işin doğrusu” karşılığını verdi.

ANKARA MEMNUN OLACAKTIR
MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak ise “Kentimizin her dönem sorunu göç olmuştur. Sorunlarda her zaman olmaktadır. Siyasetçiler olarak sorun çıkarmak yerine sorunların çözümü noktasında olmaya devam edeceğiz. Verdiğimiz sözlerin arkasında olacağız. Kent için ne gerekiyorsa o yapılacaktır. Bu kentte yaşayan herkesin sorunların çözümüne katkı vereceklerdir” derken, bu birlik ve beraberliğin Ankara’ya nasıl yansıyacağı değerlendirmesinde Yaylak “Ankara tarafından kendi aranızda bölünün parçalanın diye bir deklaresi yok. Bu yansımaların Ankara’da olumlu yansıması olacaktır. Bu duruma memnun olacaklardır” açıklamasında bulundu.


AF TALEBİNDE DEĞİLİZ
CHP’de yaşanan yemin krizi hakkında CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan “Siyaset öncelikler bakımından farklıdır. CHP’nin şuanda ki siyasi iradesi mecliste gidip aday olmuş, aday olmasında bir mahsur görülmemiş kim tarafından YSK tarafından. Seçilmiş insanlarımızın demokratik seçim ortamın yaşandığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla yurttaşlarımızın oyunu almışlar meclise girmeleri bir durum söz konusu. Daha sonra milletvekili olduktan sonra YSK tarafından onaylanmış daha sonra bu arkadaşlarımız mazbatalarını almışlardır. Bu arkadaşların meclise girmeleri noktasında CHP bir siyasi irade ortaya koymaktadır. Öncelik budur. Bunu iyi anlamak gerekiyor. Bu bir af talebi değildir. Bu illa bu davalar sulandırılsın değildir. Demokratik hakların kullanılması noktasında tavrı vardır. CHP bu konuda tutumunu sonuna kadar sürdürecektir. Bunu herkesin bilmesinde fayda vardır. CHP şuanda ki durumunu gelişme olmadığı sürece devam ettirecektir. Türkiye’nin önünü açma noktasında çalışmaktayız. Bu önceliğimizin sağlanması gerekiyor. Şuanda yasal yollarla mahkemelerle sağlanma durumu kalmamıştır. Yasama ile sağlanacaktır. Meclise girmeden yasamayı nasıl sağlacaksınız? derken bu tersten bir bakış açısıdır. CHP bunun öne alınması yönünde gayret içerisindedir. CHP mahkemelere talimat versin noktasında asla değildir. Böyle bir algı sıkıntı yaratır. Hemen aşılabilmesi için siyasi girişim olmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

MAHKEME KARARINA HERKES SAYGI GÖSTERMELİ
Başbakan Erdoğan’ın rest çekmesinin hatırlatılması üzere AKP İl Başkanı Mahmut Civelek “Yargı tarafından verilen kararları dün nasıl saygı gösteriliyorsa bugün de gösterilmesi gerekiyor. Yargı gerektiği zaman hangi kararı verirse ona uyarız denmişti. Polemik olsun diye söylemiyorum. Alınan kararlar uygulanmalıdır. Yasama veya yasal düzenleme isteniyorsa onlarında sonuçta yemin edildikten sonra gelen teklifler doğrultusunda yapılacaktır. Ben şahsen yeminlerin edilip meclisin biran önce onlarla birlikte çalışmaya girmelidirler. Onların kendi şahsi kararlarıdır. Hep birlikte göreceğiz” dedi.

TÜRKİYE HUKUK DEVLETİ
MHP’ye yöneltilen suçlamalarla ilgili olarak ise MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak “Türkiye bir hukuk devletidir. Adalet ve hukukun vereceği kararlara MHP olarak saygılıyız. Bu sürecin nasıl işleyeceğini, son bulacağını hukuk bilmektedir. Hukuk çerçevesi içerisinde MHP tavrını duruşunu sergileyecektir” derken, yemin ve adam satma konusunda Yaylak “Genel Başkanımız Bahçeli tarafından gereken açıklama yapılmıştır. Yemin TBMM çatısı altında yapılmıştır. Edilen yemin meclis çatısı içerisinde TC, Türk bayrağının devamı niteliğinde bir yemindir. Bundan sonra ki süreci hep birlikte göreceğiz” açıklamasında bulundu.

01 Temmuz 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR