AKP Kandıra ilçe teşkilatı komisyon kurdu

5 meclis üyesi hakkında durum değerlendirmesi yapılacakAKP Kandıra İlçe Teşkilatı tarafından, Kandıra İlçesi’nde görev yapan belediye meclis üyelerind...

BÜYÜT

5 meclis üyesi hakkında durum değerlendirmesi yapılacak
AKP Kandıra İlçe Teşkilatı tarafından, Kandıra İlçesi’nde görev yapan belediye meclis üyelerinden; Erkan İşler, Erdoğan Güney, Özcan Şenol, İl Genel Meclis Üyeleri İsmail Akalın ve Ahmet Haluk Şen hakkında durum değerlendirmesi yapmak üzere komisyon kurulması ortalığı karıştırdı
 
Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl içerisinde CHP'li Mehmet Tımaç ve DP'li Salih Akyıldız ile AKP'li 3 meclis üyesinin de bulunduğu denetim komisyonu, bir rapor hazırlamış ve belediye başkanı Cengiz Kan'ın yasalara aykırı ihaleler yaptığını ileri sürmüştü. Bunun üzerine Kandıra Cumhuriyet Başsavcısı harekete geçerek kamuya zarar uğratmaktan Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan hakkında soruşturma başlatmıştı.
 
GÖZLATINA ALINMIŞTI
Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı'nca inceleme yapmak üzere belediyeye müfettiş dahi gönderilmişti. Kan, geçtiğimiz günlerde denetim komisyonun raporu doğrultusunda temizlik ihalesinde usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle 6 belediye personeliyle birlikte polis tarafından gözaltına alınıp hakim karşısına çıkarılmış, konuyla ilgili ifadesinin alınması sonrası serbest bırakılmıştı.
 
KAN’A YAKIN İLÇE YÖNETİCİLERİ, KOMİSYON KURDU
Kan'ın ve beraberindekilerin serbest bırakılmasının ardından, Kan'a yakın ilçe yöneticileri harekete geçti ve bir denetim komisyonu kurdu. Oluşturulan bu yeni kurul, son 2 buçuk yıldır görev yapan meclis üyeleri hakkında komisyon tarafından çalışma başlatacak. Bu çalışmalar sonrasında hazırlanacak olan rapor, ilçe yönetim kuruluna verilecek ve yapılacak görüşme sonrası rapor, il başkanlığına gönderilecek. İl başkanlığı tarafından gereken karar verilecek.
 
‘SON 2 BUÇUK YIL DEĞERLENDİRİLECEK’
AKP Kandıra İlçe Başkanı Erdinç Şentürk, “İlçe sınırları içerisinde son dönemlerde oldukça sıkıntılı bir süreç yaşandı. Belediye Başkanımız Cengiz Kan’ın savcılığa gitmesi, ardından yaşanan olaylar sonrasında ilçe yönetim kurulu tarafından komisyon oluşturulmasına karar verildi. Bu komisyon tarafından son 2 buçuk yılın, durum değerlendirilmesi yapılacak”.
 
‘ÜZERİNE VAZİFE OLMAYANLARIN AÇIKLAMALARI VAR’
“Bu durum değerlendirmesinde bütün ilçe meclis üyelerimiz hakkında rapor hazırlanacak. 2 buçuk yıldır basına verilen beyanatlar, tekzip edilmeyen yazılar, üzerlerine vazife olmayan durumlar hakkında bazı kişilerin yaptıkları açıklamalar… Bunların hepsi değerlendirilecek. Hazırlanan rapor ilçe yönetim kuruluna getirilecek. Bizim tüzüğümüz gereği disiplin kurulumuz yok. Bu yüzde yönetim kurulu, sadece komisyondan gelen raporu değerlendirecek ardından gerekli görmesi durumunda il başkanlığına gönderecek. İl başkanlığı tarafından gereken karar verilecektir” dedi.
 
‘BİZLER, YETKİMİZİ KULLANDIK’
Kandıra Belediye Meclis Üyesi Erkan İşler, “Bizlere yazılı olarak iletilen bir durum yok. Sadece sözlü olarak iletilmiştir. Komisyon henüz bizden bir savunma istememiştir. Bunun dışında bir gelişme yok. İlçe yönetim kurulunda komisyon kurulması yönünde görüş ortaya atıldı. Bizler disiplin suçu işlemedik.
 
Belediye meclis üyeliği tarafından bizlere verilen yetkimizi kullandık”.
‘KOMİSYON, NE ÇALIŞMASI YAPACAKMIŞ?’
“Bizler disiplin suçu işlemedik böyle bir şey yok. Kişiler kendi düşünceleri doğrultusunda bu durumu bize mal etmektedirler. İhraç edilmemiz mümkün değildir. Somut bir delil olmadığı halde böyle bir ihracın yaşanması ilçede sıkıntı yapar. Kurulan komisyon tarafından ne çalışma yapılacağını merak ediyorum. Birileri istedi diye kurulan komisyondur. Belediye başkanının bu yönde hamlesi olduğunu düşünüyorum. İlçe tarafından gündeme getirilmiş bir durum değildir” dedi.
 
‘BASINDAN DUYDUM’
Kandıra Belediye Meclis Üyesi Erdoğan Güney, “Benim şahsıma, resmi olarak ulaşmış bir durum yok. Sadece basından takip ettiğim kadarıyla bilgim var. Komisyon kurulup kurulmadığını bilmiyoruz. Bana tebligat gelmedi gelmesi durumunda gereği yerine getirilir” dedi.
 
‘GEREĞİNİ YAPARIZ’
Kandıra Belediye Meclis Üyesi Özcan Şenol, “Bir komisyon kurulduğunu gazetelerden öğrendim. Bana ulaşmış herhangi bir durum yok. Komisyon kurulmuş ise gereğini yerine getiririz. Yapılması gereken bir izahat varsa bunu yaparız. Gereken değerlendirme yapılacaktır sıkıntı olacağını zannetmiyorum” dedi.
 
‘RESMİ BİŞEY ULAŞMADI’
İl Genel Meclis Üyesi İsmail Akalın, “Bana ulaşmış herhangi bir şey yok. Ulaşması durumunda gereğini yaparız” demekle yetinirken, İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Haluk Şen, “Basından öğrendik. Bana resmi bir şey ulaşmadı. İl Başkanlığımıza gelmesi durumunda gereğini yerine getiririz” dedi.

17 Ekim 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR