“AKP şu anda kartondan kale”

CHP İl Örgütü’nün düzenlemiş olduğu il danışma toplantısında söz alan Fahri Örengül, “AKP şu anda kartondan kale. Biz kurumsal çalışırsak önümüzdeki s...

BÜYÜT

CHP İl Örgütü’nün düzenlemiş olduğu il danışma toplantısında söz alan Fahri Örengül, “AKP şu anda kartondan kale. Biz kurumsal çalışırsak önümüzdeki süreçte Büyükşehir Belediye Başkanlığı CHP’nindir” dedi

CHP İl Örgütü’nün il danışma toplantısı dün Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya; CHP Kocaeli Milletvekilleri Hurşit Güneş, Mehmet Hilal Kaplan, Haydar Akar, eski milletvekilleri Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Erol Köse, Kenan Akman, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, CHP ilçe başkanları, eski il başkanları Halil İbrahim Aydın, Cevdet Barış, Rıdvan Alkan, Nadir Birok, meclis üyeleri, il gençlik kolları ve ilçe gençlik kolları ile çok sayıda partili katıldı. Tüm salonun dolduğu toplantı samimi bir havada gerçekleşti. Milletvekili Hurşit Güneş, protokol sıralarında kendisine ayrılan yere oturmayarak salonun arka taraflarında belediye başkan aday adayı Cüneyt Özkürkçügil ile birlikte oturdu. Güneş, “Ben buraya kontenjanla değil, çalışarak kanırta kanırta geldim. Profesör de olsam dışişleri bakanı Turan Güneş’in oğlu da olsam partililerimden kopmam. Eskiler gibi gidip en öne oturursam hemen konuşurlar. İlçe kongrelerinde de daha önceki toplantılarda da olduğu gibi arkada oturmayı tercih ediyorum” dedi.

“KENTİ YÖNETTİKLERİNİ ZANNEDİYORLAR”
Toplantının Divan Başkanlığını İl Başkanı Yalçın Kuşkan yaparken divan üyeliklerini ise Nurhan Atalay, Ahmet Özmen yaptı. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Yalçın Kuşkan, 3 Haziran tarihinde yapılan kongre sonucu sizlerin onayı ile göreve başladık diyerek, “7 tane vekil, bir tane bakan ve 12 ilçe ile yıllardır burada iktidarlar. Böylesi bir Kocaeli fotoğrafı elimizde mevcut. Hal böyle olunca kentin sorunlarının çözülmüş olduğu mantığa yakın gibi ama ne yazık ki böyle değil. Kentin yönetimini AKP milletvekilleri ve AKP belediye başkanları ile bir araya gelince kenti yönettiğini zanneden insanlarla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

“250 BİN ÜYE YAPTIK DEMEK DOĞRU DEĞİL”
İlimizde yapılmak istenen yürüyüşlerin engellenmesine de değinen Kuşkan, “Türkiye geçmişte anarşi ortamı varken bile daha sakin bir haldeydi. Güvenlik tabi ki herkes için önemli ama resmi formalı polisler kentin ana merkezinde polis yönetimi anlayışını hakim kılıyor. Ama polisi sevk ve idare edenler çok iyi biliyor ki güvenlik bu şekilde olmaz” diye konuştu. Kuşkan sahte üye tartışmalarını da bir kez dada gündeme getirerek, “Kocaeli’nin belli bölümlerinde CHP tarafından yargıya intikal etmiş. Bu konuyu önemsiyoruz. Genel başkanlarından ödül alacağız diye 250 bin üye yaptık demek değil doğru değil. Bize Kocaeli’de gönül vermiş 28 bin üyemiz var. Hala üyelikler devam ediyor” şeklinde konuştu.

“KASET ARAYIŞINDA DEĞİLİZ”
Yerel yönetimlere yönelik kaset skandallarını CHP tasarrufu olarak değerlendirmenin yanlış olduğunu kaydeden Kuşkan, “CHP vekillerine kasetler ulaşıyor. Biz kasetlere karşı olmamıza rağmen kasetlerle önümüze gelen işleri görmezden gelip halkı aydınlatmaktan kendimizi alıkoyamayız. Derince Belediyesi ile ilgili kaset elimize geldi. Kartepe Belediye Başkanı ile geçmiş dönemde vekillik yapan Şevki Yılmaz’ın konuşmaları. Bakın bu kasetler özel hayatla değil kamu hayatıyla ilgili kasetler. AKP’nin Kocaeli yerel yönetiminde nasıl döküldüğünü görüyoruz. Biz tabii ki kaset arayışı içinde olmayız” dedi.

“GEÇ İNTİKAL ETMİŞ SORUN”
Ulaşım ana planını da eleştiren Kuşkan, “En yakıcı üç sorundan biri ulaşım. Bu planı iki ay kadar önce açıkladılar. Yani iktidardan 8 yıl sonra. Bu tabi geç intikal etmiş sorun. Keşke geç olsaydı da iyi olsaydı ama olmadı. Eski parayla 13 buçuk trilyon Yüksel Proje’ye verilmiş. Arkasından 1.385 trilyon Boğaziçi diye bir firmaya verilmiş. Böyle bir belediye anlayışı var. Bakıyoruz Kocaeli’nin en yakıcı sorunu hafif raylı sistemden en ufak bir haber yok. Seçim vaatlerinden biriydi. Bu ülkede çocuklarımızın paraları çarçur ediliyor” dedi.

“GELİN ÇÖZÜM ORTAĞI OLUN”
Kocaeli’nin kamu yatırımlarında 79. sırada olduğu bilgisini veren Başkan Kuşkan, “Maalesef yaşadığımız kent böyle bir kent. Bu kentte yaşarken projelerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor. CHP açısından iyi çalışan ilçe örgütlerimiz var. Hem kent için hem de ulusal bazda çalışan bir milletvekili kadromuz var. CHP örgütünde kimse arasında en ufak bir sorun yaşanmamaktadır. Herkes ev ödevlerini yapıyor ve teşkilata olumlu katkılarda bulunuyor. Herkes elinden geleni yapıyor. Demokratik kitle örgütleri, sendikalar meslek odaları, STK’lar herkes görecek ki CHP 2014 yerel yönetimlerde iktidar olacak. 2014 için gelin çözüm ortağı olun, projelerinizi sunun. Çözümü birlikte bulacağız” açıklamasında bulundu.

“ASIL HEDEF BÜYÜKŞEHİR”
Asıl hedeflerinin Büyükşehir Belediye Başkanlığı olduğunu vurgulayan Kuşkan, “Elbette tüm ilçelerde de iddialıyız. Hayal kurduğumu düşünenler haziran ayından sonra bana inanacak. İlk hedef İzmit Belediyesi olsa da ana hedefimiz elbette Büyükşehir Belediye Başkanlığı’dır. Önümüzdeki yerel seçimlerde aday olmak isteyenler için iki seçenek var. Bir CHP’nin belediye başkanı seçilmesi ve seçildikten sonra liyakat içinde bu görevi yapıyor olması. CHP’den aday olmak için koşullar sadece bunlardır. Kafasında soru işareti olan olduğunu sanmıyorum ama biliniz ki ilçelerin birçoğu CHP’de olacaktır ” dedi.

“13-0 YAPABİLİRİZ”
Kuşkan’ın ardından İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili Ahmet Elmas sunum yaptı. Elmas, “AKP iktidarı hem maddi değerleri atıyor hem de manevi değerleri yok ediyor. Şimdi de özel idareyi kaldırıyorlar. Maalesef yurdumun insanı buna tepki göstermiyor. Ama sorun olunca gelip burada ne yapıyorsunuz diyorlar. Ben çok karamsar değilim biz de 13-0 yapabiliriz. Sefa Sirmen rüzgârı sadece Kocaeli’de değil yurt genelinde esti. Çünkü o zaman inanmıştık. Ama öncelikli olarak gerçekten birbirimizi seveceğiz. Burada alkış tutup dışarıda eleştiri yapmayacağız. Önemli olan samimi olmak” şeklinde konuştu.

“BECERİKSİZLER”
Ahmet Elmas’ın ardından Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Av. Fahri Örengül sunum yapmak üzere söz aldı. Sorunları kendisine verilen 6 dakikaya sığdıramayacağını söyleyen Örengül, “Yıllık bir milyar dolar kullanan dev bütçeli bir belediye ile karşı karşıyayız. 6 tane önemli şirketleri var. 9 yılda 9 milyarlık bir parayı kullandılar. Sizin ve halkın vicdanına sesleniyorum. Bu parayı edecek bir tek eserleri var mı? İZGAZ’ı sattılar; ama arsasını satmayı unuttular çünkü beceriksizler” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR CHP’NİNDİR”
Kenti AKP’lileştirmeye çalışıyorlar diyerek sözlerini uzatan Örengül, “AKP ilk kazığı vatandaşa atıyor. Bu kentteki büyük ihaleleri Ankaralılara vereceksin. Siyasal açıdan da size uzak duran kim varsa çanına ot tıkacaksın. Bunlar o kadar fütursuz iş yapıyor ki iki şirket daha kuracağız dediler. Kültür AŞ ve Spor AŞ. Sanki çok beceriyorlar da. Büyükşehir’in son dönemde kimyası bozulmaya başladı. Kendi çevrecilerine yosma çevreci, gazeteciye kahpe bize de seviyesiz siyasetçi demeye başladılar. AKP şu anda kartondan kale. Biz kurumsal çalışırsak önümüzdeki süreçte Büyükşehir Belediye Başkanlığı CHP’nindir” şeklinde konuştu. Örengül’ün ardından İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Özen sunum yaptı.

“YEREL SİYASET ÖNEMLİ”
Özen ardından konuşan İl Gençlik Kolları Başkanı Ozan Aksu, AKP döneminde çok yeni kavramların ürediğini söyleyerek, “Birçok arkadaşımız cop ve biber gazıyla karşılaşıyor. Sadece genel değil yerel siyasette çok önemli. CHP’nin Kocaeli’deki temel hedefi belediyeleri almak değil, hem Büyükşehir Belediyesi’ni hem de diğer belediyeleri almaktır” diye konuştu. Konuşmalar sonrası toplantı basına kapalı olarak devam etti.

11 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR