KOTO’dan CHP’ye kılavuz niteliğinde dosya

20 maddeden oluşan dosya, 7 Haziran seçimlerinden sonra meclise gitmeye hazırlanan adaylara, sorunların çözümünde kılavuz niteliği taşıyor.   Kocael...

20 maddeden oluşan dosya, 7 Haziran seçimlerinden sonra meclise gitmeye hazırlanan adaylara, sorunların çözümünde kılavuz niteliği taşıyor.

 

Kocaeli Ticaret Odası, 7 Haziran genel seçimleri öncesi milletvekili adayları ile toplantıda bir araya gelerek bölgenin, kentin ve oda üyelerinin sorunlarını, çözüm önerilerini paylaşıyor. Bu amaçla siyasi partilere davet çağrısında bulunan Kocaeli Ticaret Odası, ilk toplantıyı Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili adaylarının yoğun katılımıyla gerçekleştirdi.

 

KATILIM YOĞUN OLDU

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ’ın yönetim kurulu başkan yardımcısı Zihni Yılmaz, yönetim kurulu üyeleri; Fuat Berna, Mehmet Çoşan, Mehmet Temizel, Hüseyin Cahit Akyol, Murat Altun, Semih Barış, Şahin Kaya, Yusuf Koçak ve Yusuf Ziya Uludüz ile birlikte üyelerinin beklenti ve önerilerini paylaştığı toplantıya CHP Kocaeli Milletvekili ve milletvekili adayı Haydar Akar, CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, milletvekili adayları Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan, Turan Dumlu, Cuma Karavar, Tamer Solakoğlu, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve Bozkurt Uslu katıldı. KOTO Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyeleri; Nuriye Köksal, Meryem Ustaoğlu, Hatice Duysak ile KOTO Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyesi Fikret Yıldırım da toplantıda, temsil ettikleri komitelerin sorunlarını paylaştı.

 

"ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVLERİ YERİNE GETİRECEĞİMİZİN TAHHÜDÜDÜR"

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, “Ülkemizin, şehrimizin, iş dünyamızın ve ticaretimizin önündeki engelleri, beklentilerimizi ve bu engellerin aşılması için geliştirdiğimiz çözüm önerilerimizi, dosya haline getirdik. İlçelerde yaptığımız arama konferansları, ziyaretlerimizde üyelerimizin dile getirdiği ve odamızın istişare organı komitelerimizin gündeme getirdiği konuları değerlendirerek dosyamızı hazırladık. Bu dosya üyelerimizin sorunları ve çözüm önerilerini kapsamaktadır. Bugün aday olan arkadaşlarımız yarın göreve geldiklerinde bu dosya kendilerine iş dünyamızın sorunlarının çözümü için kılavuz niteliğinde olacaktır. Düzenlediğimiz bu toplantılarla, oda olarak iş dünyasının beklenti ve taleplerini siyasi erklere iletme noktasındaki görevimizi yerine getiriyoruz. Bu konuda büyük bir nezaketle biz iş dünyasının derdiyle dertlendiğini gösteren CHP’ye teşekkür ediyoruz. Bu toplantılar, tacirler olarak üzerimize düşen görevleri her zaman yerine getireceğimizin taahhüdüdür” dedi.

 

"ÇOK ÖNEMLİ BİR MİSYON ÜSTLENMİŞ BULUNUYORSUNUZ"

Kocaeli Ticaret Odası’nın çok önemli bir misyon üstlendiğini ifade ederek sözlerine başlayan CHP Kocaeli İl Başkanı Cihat Altunyuva da yaptığı konuşmasında, “Kocaeli Ticaret Odası 118 yıllık geçmişi ile çok köklü bir kurum. İlimiz için çok önemli bir kurum olan Kocaeli Ticaret Odası, çok önemli bir misyon üstlenmiş bulunuyor. Bu toplantının bir kentimizin gelişmesi adına başlangıç olmasını diliyorum” dedi. Açılış konuşmalarının ardından sunuma geçildi. Kocaeli Ticaret Odası’nın CHP’ye sunduğu dosyanın detayları şöyle;

 

GENEL PROJELER;

1- Organize sanayi bölgelerinin ana arterlere bağlantılarının hem karayolu hem de demiryolları ile yapılması

 

2- İstanbul metrosunun İzmit’e kadar uzatılması(maliyet, trafik, enerji, zaman sorunu)

 

3- Kuzey Anadolu Otoyolu’na Körfez’den çıkış

 

4- Stratejik teşvikler için belirlenen 50 Milyon TL’lik sınırın kaldırılması

 

5- Kentsel Dönüşüm

Ülkemiz ve ilimizin deprem görmüş kötü yapı stokundan kurtulabilmesi için kentsel dönüşümün daha uygulanabilir bir modelde olması gerektiğine dikkat çekiliyor.

 

6- Kocaeli Sağlık OSB

3 milyar nüfusu çevresinde barındıran ve ideal bir destinasyon merkezi olan Marmara Bölgesi’nde, gelişmiş kara, deniz ve hava yoluyla ulaşımına sahip 1100 dönümlük bir arazide ülkemize yılda en az 3 milyar $’lık ciro yaptıracak bir sağlık kompleksi kazandırmak için ortaya koyulan proje belli branşlarda uzmanlaşmış kendi içinde bağımsız hastanelerin hem yatırımını hem de işletmelerini uluslararası düzeyde yapabilecek imkan ve kabiliyete sahip, kurum, kuruluş ya da grupların yapacağı hastaneler ve diğer müştemilatlar kompleksidir.

 

7- Organize Ticaret Bölgelerinin kurulması

Yüksek ekonomik potansiyeli olan sektörlerin verimliliğini artırmanın yanı sıra dağınıklığa son vermek ve yaşanan kentsel sorunlara bir çözüm üretmek için Organize Ticaret Bölgeleri kurulmalı, var olan ticaret bölgelerinin ise geleceğe hazırlanılarak marka değeri yükseltilmeli ve içinde çalışmaktan keyif alınan, bu motivasyonla ülkemize katma değer yaratan mekanlar haline getirilmesi sağlanmalıdır.

 

8-Yatırım teşvik sistemi ve kamu destekleri

 

9- ‘Kongre ve Turizm Kenti’ Kocaeli

 

TİCARİ HAYATI ETKİLEYEN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1-KDV iadelerinin vergi dairelerince geç sonuçlandırılması

2- Türk Eximbank ve KOSGEB kredilerinin kolaylaştırılması

3- MÜ-YAP bağlantılı hak sahibi fonogram yapımcıları meslek birliğinin denetimleri

4- Tacirlerin vize ve pasaportları

5- Vergi ödemelerini aksatmayan işletmeler için ödüllendirme sistemi

6- Kocaeli Üniversitesi’nde okuyan yabancı öğrencilere ihracat yapan ve yapmak isteyen firmalarımızda istihdam edilmek üzere uzun dönemli çalışma izni verilmesi

7- Yazılı çeklerden dolayı kara listeye alınmış işletmelerin kayıtlarının tekrar düzeltilmesi

8- Girişimci sayısının artırılması

9- Denetimlerde keyfi uygulamalar

10- Tüketici sorunları hakem heyetleri

11- Mahkeme kararlarının işveren aleyhine olması

25 Mayıs 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR