İzmitli 41 firma nükleer enerjiye sıcak bakıyor

        Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından düzenlenen Nükleer Enerji Endüstrisinin Yerlileştirilmesi paneli dün KSO Konferans Salonu’nda gerçekleşt...

 

 

 

 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından düzenlenen Nükleer Enerji Endüstrisinin Yerlileştirilmesi paneli dün KSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Demirci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Uygulama Daire Başkanı Necati Yamaç, İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü Ana Bilim Dalı Uzmanı Beril Tuğrul ve çok sayıda davetli katıldı.

 

NÜKLEER ENERJİ ÖNEMLİ

Düzenlenen panelde Kocaeli sanayisi hakkında bilgiler veren KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Enerjide dışa bağımlılığın önlenmesi için nükleer enerjinin önemi büyüktür. Aynı zamanda enerjideki bağımlılık oranımız yüzde 72 oranındadır” şeklinde konuştu. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Uygulama Daire Başkanı Necati Yamaç ise, Türkiye’nin nükleer enerji yolculuğunun 1956 yılında başladığını söyledi.

 

TÜKETİM ARTIYOR

Yerli kaynakları enerji ihtiyacını karşılamak için kullandıklarını belirten Yamaç, “Ancak Türkiye’de enerji tüketimi sürekli olarak artmaktadır. Çin’den sonra elektrik tüketiminde ikinci sıradayız. Ülkemizin yüzde 92 oranında petrol ithal ettiğini görüyoruz. Türkiye hızla büyüyen bir ülke, ilk nükleer santral projesi 2010 yılında başlamıştır” dedi.

 

YÜZ YÜZE GÖRÜŞMELER

Sözlerine devam eden Yamaç, “Dünyada 435 nükleer santral var. Nükleer santral konusunda yatırım yapmak isteyen firmalar sadece Türkiye’de yapılacak olan üç santralle sınırlı kalmamalı. 435 santral projesinde görev alabilecek ve ekipman üretebilir. Bakanlığımızın internet sitesinde nükleer enerjinin yerlileştirilmesi için koyduğumuz anketi Kocaeli’den 41 firma doldurdu. Biz bu firmaların yarısıyla yüz yüze görüşmeler gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

31 ÜLKEDE SANTRAL VAR

Yamaç’ın ardından konuşan İTÜ Enerji Enstitüsü Nükleer Araştırmalar Anabilim Dalı Başkanı Beril Tuğrul ise, “Sanayiciler elektriği emirlerine amade ister. Dolayısıyla nükleer santral kurumu enerji açısından da oldukça önemlidir. Dünyada nükleer santrallere sahip olmak ve nükleer teknolojiyi kullanan ülkeler, esas itibariyle gelişmiş ülkelerdir. 438 nükleer güç santralı 31 ülkede çalışmaktadır” şeklinde konuştu.

22 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR