TÜPRAŞ’tan ceza itirazı

        Koç grubu şirketlerinden TÜPRAŞ, Rekabet Kurulu’nun kestiği 412 milyon liralık cezayı Danıştay’a taşıdı. Konuyla ilgili dilekçede cezaya gerek...

 

 

 

 

Koç grubu şirketlerinden TÜPRAŞ, Rekabet Kurulu’nun kestiği 412 milyon liralık cezayı Danıştay’a taşıdı. Konuyla ilgili dilekçede cezaya gerekçe gösterilen iddiaların gerçeği yansıtmadığı, yeterli araştırma yapılmadan, eksik incelemeyle karar verildiği ve Rekabet Kurulu’nun bu konuda yetkisinin olmadığı belirtildi.

 

OY ÇOKLUĞU İLE

KARAR ALINMIŞTI

Rekabet Kurulu cezayı kestiği dönemde yaptığı açıklamada TÜPRAŞ’ın fiyatlandırma ve sözleşmelere ilişkin uygulamaları yoluyla hakim durumunu kötüye kullandığını, fahiş fiyat uyguladığını, sözleşme uygulamalarının da rekabeti sınırlayıcı nitelikte olduğunu belirtmişti. Bu nedenlerle TÜPRAŞ’a 2013 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde 1’i oranında olmak üzere 412 milyon lira idari para cezası verilmesine oyçokluğu ile karar verildiği açıklanmıştı.

 

ASILSIZ İDDİALAR

TÜPRAŞ bu cezaya karşı Danıştay’a başvurdu. 13. Daire’ye yapılan başvuruda Rekabet Kurulu’nun ceza gerekçelerinin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. İdari para cezası kararının gerekli araştırmalar yapılmadan, eksik incelemeyle verildiği, özellikle “fahiş fiyat” uygulandığına ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığı, “aşırı fiyatlama” yapıldığı iddia edilen 2 ay 20 günlük dönemin de 2008 yılında yaşanan küresel kriz dönemi olduğu dile getirildi. 

 

EŞİ BENZERİ YOK

Ceza ile ilgili “eşi benzeri görülmemiş bir karar” şeklinde ifadelerin kullanıldığı açıklamada ayrıca Rekabet Kurulu’nun bu konuda yetkisi olmadığı, asıl yetkinin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nda (EPDK) olduğu, EPDK’nın da gerekli işlem ve denetimleri yaptığı vurgulandı.

 

309 MİLYON LİRA ÖDENMİŞTİ

Başvuruda öncelikli olarak yürütmenin durdurulması, ardından da cezanın iptal edilmesi talep edildi. 13. Daire gerekli inceleme ve değerlendirmeleri yaptıktan sonra kararını verecek. İlgili mevzuata göre cezalar peşin ödendiğinde yüzde 25 indirim yapıldığı için TÜPRAŞ, mayıs ayında peşin indirimiyle toplam 309 milyon lira olarak ödemişti. Şirket bunun ardından konuyu Danıştay’a taşımış oldu.

08 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR