Dumlu, Lütfiyelilerle buluştu

25’inci Dönem Milletvekili seçim çalışmalarına Gölcük’te ağırlık veren CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Ecz. Turan Dumlu son olarak Lütfiye Mahallesini...

BÜYÜT

25’inci Dönem Milletvekili seçim çalışmalarına Gölcük’te ağırlık veren CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Ecz. Turan Dumlu son olarak Lütfiye Mahallesini ziyaret etti. CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri, CHP Büyükşehir Grup Başkan Vekili Av. Hüseyin Yılmaz, Belediye Meclis üyesi Özgür Yılmaz, CHP Gençlik Kolları Başkanı Murat Uzuner ve partililerin eşlik ettiği ziyaretin ev sahipliğini Lütfiye Mahallesi Muhtarı Osman Şahin yaptı. Muhtar Şahin, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sözü CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri’ye verdi.

 

DUMLU: ANKARA’DA BİR KAPINIZ OLACAK

İşeri, “Doğduğum yer Ayvazpınar yazılsa da Lütfiye’de doğdum. Yerel seçimlerde, oransal olarak yüzde 40 ile en yüksek oyu buradan aldık. Sizlerin bu seçimlerde de bize önemli destek sağlayacağınıza inanıyorum” dedi. İşeri’den sonra konuşmasına başlayan CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Ecz. Turan Dumlu, 4’üncü sıra adayı olduğunu belirterek, “Ankara’ya gitmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Gölcüklü siz değerli hemşerilerimizin de bu desteği vereceğine sonsuz inancım var. Ankara’da bir kapınız olacak. Hiç tereddüt etmeden sorunlarınızın çözümü için ulaşacaksınız” diye konuştu.

 

“YILDA 15 BİN ÖĞRENCİYE YURT DIŞI İMKÂNI”

CHP’nin Hükümet programında, her kesime hitap eden, çözüm odaklı projeler olduğunu belirten Ecz. Dumlu, “17 milyon yoksul insanımız var. Bu da 3 buçuk milyon aile yapıyor. Kadınlarımız, yağmurda, güneşte kendileri için verilen 50-100 TL için bankalarda utanarak sıra bekliyorlar. Bunlara sıklıkla şahit oluyoruz. Biz kadınlarımızı deşifre etmeden hesaplarına para yatıracağız. Öğrencilerimize eğitim desteği vereceğiz. Öğrencilerimiz için ayrıca, donanımı sağlanmış yurtlar yapacağız. Yılda 15 bin öğrencimizi yurt dışına eğitime göndereceğiz. Donanımlı gençlerimizin yetişmesi adına gerekli imkânlar sağlanacak” dedi.

 

“KATILIM PAYLARI KALKACAK”

Sağlık sisteminde maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar için gereken çalışmaların yapılmadığına ve mağduriyetin giderek arttığına dikkat çeken Ecz. Dumlu, “İnsanlarımız Aile hekimlerine gittikleri zaman 3 TL reçete parası ödüyorlar. Devlet adına tahsil edilen bu parayı vatandaş bize ödüyor. Bizde Eczacı olarak vatandaşla karşı karşıya kalıyoruz. Aynı zamanda hastanelere ödenen katılım payları var. Bunlar emeklilerimizin maaşlarından kesiliyor. Devlet ve üniversite hastanelerinde katılım payı 5 TL, reçete yazıldığın da 8 TL oluyor. Özel hastanelerde katılım payı 12 TL, reçete yazıldığında bu sayı 15 TL’ye çıkıyor. Her bir kalem ilaç için 1 TL’den para alınıyor. Hastane katılım paylarını kaldıracağız. Bağ-Kur prim borcu olanlar da hastanelerde sağlık hizmeti alabilecekler” diyerek açıkladı.

 

“GELİRLERİN YÖNÜ VATANDAŞA ÇEVRİLECEK”

Emeklilerin ay sonunu getirmekte zorlandığını ifade eden Ecz. Dumlu, CHP’nin en önemli projelerinden biri olan, dini bayramlarda çift maaş ikramiye ile vatandaşın çocuklarına, torunlarına rahatça para verebileceğini ifade etti. Çıkarılacak olan İntibak Yasası ile de, emekli maaşları arasındaki farkında en aza indirileceğini belirtti. Tüm bu çalışmaları yapacak kaynakların olduğunu söyleyen Ecz. Dumlu, “Milli gelirin yüzde 54’ünü nüfusun yüzde 1’lik kesimi alıyor. Başbakanın, Bakanın oturduğu evlerin kirası 50 bin TL. Bakanlık binası için ödenen para yıllık 9 trilyon yapıyor. Devletteki israfın önünün keseceğiz. Gelirlerin yönünü vatandaşa doğru çevirince zaten kaynak oluşuyor” açıklamasında bulundu.

 

YILMAZ: KREDİ KARTI BORÇLARI SİLİNECEK

Türkiye’de vatandaşların en önemli mağduriyetlerinde biri olan Kredi kartları konusunda açıklama yapan Büyükşehir CHP Grup Başkan Vekili Av. Hüseyin Yılmaz, “Kredi kartı borçları çok birikti. Bankalar Varlık şirketleri olarak adlandırılan aracı kurumlara borcun aslının üzerine yüzde 20 faiz koyarak satıyorlar. 2.000 TL civarında olan kredi kartı borcu faiziyle 8.000 TL’ye kadar çıkıyor. Biz aracı kurumların kazandığı bu parayı, yani borcun yüzde 80’ini sileceğiz. Kalan para 5 yıla bölünerek ödeme yapılacak” açıklamasını yaptı.

 

“CEREMESİNİ SİZLER ÇEKECEKSİNİZ”

Lütfiye sakinleri, tüp kullanımı konusunda sıkıntılarını dile getirerek, “Tüp 70 TL biz ayda iki tüp alıyoruz. Büyükşehir’e bağladılar. Ama şehirlere yapılan çalışmaların 3’te birini buralara yapmadılar. 7 kilometrelik yere doğalgaz bağlayamadılar” diye konuştular. Bu konu ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Vekili Av. Hüseyin Yılmaz, “Doğalgaz satıldı. Doğalgaz şirketleri, nerede, ne kadar çok para kazanacaklar ona bakıyorlar. Büyükşehir yasası 2019 yılında köyler için uygulaması başladığında, o zaman zararını çekeceksiniz. Atık sular kanalizasyona bağlandığı zaman katkı payı alacaklar. Ceremesini sizler çekeceksiniz” diye belirtti.

26 Mayıs 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR