Devlet bakanlığı kalkıyor

Hükümet, seçimlerin ardından Bakanlar Kurulu’nun yapısı tümüyle değiştirecek.Hükümet, seçimlerin ardından Bakanlar Kurulu’nun yapısı tümüyle değiştire...

BÜYÜT

Hükümet, seçimlerin ardından Bakanlar Kurulu’nun yapısı tümüyle değiştirecek.

Hükümet, seçimlerin ardından Bakanlar Kurulu’nun yapısı tümüyle değiştirecek. Turgut Özal hükümetleri döneminden önce sayıları 3-4 olan ve daha sonra sayıları artan “devlet bakanlıkları” yapılanmasından vazgeçilecek.

Halen 8 olan devlet bakanlıkları, bağlı olan kurumların adıyla anılan icracı bakanlıklara dönüştürülecek. Bununla da kalınmayacak, bağlı kuruluşları fazla olan bakanlıklar da yeni isimlerle bölünecek. Genelkurmay Başkanlığı ve MİT gibi önemli kuruluşlar dışında Başbakanlığa bağlı kuruluş kalmayacak. Devlet bakanlarının, aslen Başbakanlığa bağlı olan ve bütçe harcamaları açısından Başbakanlık müsteşarının son sözü söylediği kuruluşlardan sorumlu olma dönemi bitecek. İlgili kurumlar, doğrudan “icracı” bakanlıklara bağlanacak ve bütçeleriyle ilgili her türlü tasarrufu da bu bakanlar yapacak. Bu düzenleme sırasında devlet bakanlıkların sayısında değişiklik olabilecek.

Kadın ve Aile Bakanlığı
Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı yerine “Kadın ve Aile Bakanlığı” kurulacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’ndan Sorumlu Devlet Bakanlığı yerine “Sosyal Yardımlar Bakanlığı” oluşturulacak. Başka bakanlıklardaki yardımlaşma kurumları da bu bakanlığa aktarılacak. Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı, “Spor Bakanlığına” dönüştürülecek. Bağlı kuruluşları yeniden belirlenecek.

Kamu Düzeni Bakanlığı
Bu çalışma, mevcut icracı bakanlıkların bölünmesini de kapsayacak. Bağlı kuruluşları itibariyle oldukça geniş çalışma alanına sahip olan bakanlıklar, bölünecek. İçişleri Bakanlığı’nın güvenlikle ilgili birimleri ayrılabilecek. “Jandarma, emniyet ve sınır polisi” gibi kurumlar, “Kamu Düzeni Bakanlığına” bağlanabilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Turizm ve Kültür Bakanlığı da ayrılması düşünülen kurumlar arasında bulunuyor.

28 Mart 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR