İlk polisiye roman Tevrat’tır

Kocaeli Kitap Fuarı’nda Alfa Yayınları’nın standına konuk olan ve ‘Bir Yazarın Edebi Yolculuğu’ konulu söyleşide konuşan yazar Ahmet Ümit, ilk polisiy...

BÜYÜT

Kocaeli Kitap Fuarı’nda Alfa Yayınları’nın standına konuk olan ve ‘Bir Yazarın Edebi Yolculuğu’ konulu söyleşide konuşan yazar Ahmet Ümit, ilk polisiye romanın Tevrat olduğunu söyledi.

Alfa Yayınları’nın organize ettiği ‘Bir Yazarın Edebi Yolculuğu’ konulu söyleşide konuşan Ahmet Ümit, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Geniş bir izleyici kitlesi tarafından takip edilen Ümit, “Polisiye romanı ilk olarak İngilizlerin yazdığı söylenir. Kesinlikle yalan. İlk cinayet Kabil’in Habil’i öldürmesiyle gerçekleşmiştir. Bu da tüm insanların kardeş olduğunu ve kardeşin kardeşi ‘öldürmeyeceğini anlatan Tevrat’ta yer almıştır. Dolayısıyla ilk polisiye roman Akdeniz Mezopotamya kaynaklı olan Tevrat’tır” şeklinde konuştu.

KATİLİN KİM OLDUĞU BELLİ
Agatha Christie’nin ‘Katil Kim’ kitabından bahseden Ümit, bu romanda mirasyedi zengin birinin katilinin öğrenilmeye çalışıldığını hatırlatarak, “Bana ne katilin kim olduğundan. Katil zaten belli. Irak’ta katil kimse Afganistan’da da katil odur” dedi. Öte yandan Moskova’da şiir yazamaya başladığını söyleyen Ümit, dinleyicilerine neden şiir yazmaya başladığı konusunda fikirlerini sordu. Gelen cevapları dinleyen Ümit, Moskova’da her zaman havanın kapalı olduğunu ve güneşi aradığını kaydetti. Bunun kendisini melankoli yaptığını belirten Ümit, “Güneşi kendi içimde bulmaya çalıştım. Bunun üzerine şiir yazamaya başladım” şeklinde konuştu.

16 Mayıs 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR