Hacıoğlu: Toplu taşıma esnafı kan ağlıyor

İzmit Şehiriçi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Ali Hacıoğlu, şehiriçi yolcu taşımacılığının son yıllarda ekonomik darboğaza düştüğünü söyley...

BÜYÜT

İzmit Şehiriçi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Ali Hacıoğlu, şehiriçi yolcu taşımacılığının son yıllarda ekonomik darboğaza düştüğünü söyleyerek, “Toplu taşıma esnafı kan ağlıyor” dedi

İzmit Şehiriçi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Ali Hacıoğlu, gazetemize yaptığı açıklamalarla şehiriçi taşımacılığının son yıllarda içine düştüğü ekonomik darboğaz hakkında bilgi verdi. Ali Hacıoğlu, “Sırtımızdaki yükleri sırayla alt alta yazdığımızda ortaya kocaman bir liste çıkıyor. Bedava taşıdığımız o kadar çok insan var ki ne yapacağımızı şaşırıyoruz” dedi. Araçlarının giderlerini de taşıdıkları yüklerin listesine dahil eden Hacıoğlu, “Kullandığımız araçların sürücü maaşı, sigortası, kaskolarımız, araç sigortalarımız, amortisman giderleri, vergiler, kent kart payları, mazot giderleri, stopaj dahil para ödemediğimiz tek bir kalem yok” şeklinde konuştu.

“BİZ TAŞIYORUZ, POLİTİKACILAR KAZANIYOR”
Oda Başkanı Ali Hacıoğlu ve Başkan Yardımcısı Mehmet Kaya, taşımak zorunda kaldıkları ücretsiz yolcu çeşitliliğinden yakınarak ilginç açıklamalarda bulundular. Başkan Hacıoğlu, “Tam 17 çeşit yolcu taşıyoruz. Bunların içinde indirimli olanlar var, bedava olanlar var. Sakın askerimiz ve polisimiz alınmasın. Onları tenzih ederiz. Ama taşıdıklarımızı sayarsak liste uzayıp gider. Mesela indirimliler 60 yaş ve üzeri, öğretmen, öğrenci. Ücretsiz seyahat edenler engelli, refakatli engelli, 65 yaş üzeri (muhtaç) posta hizmetleri, jandarma hizmetleri, denetim görevlisi, emniyet hizmetleri, sarı basın kartı sahibi gazeteciler sayılabilir. Belirttiğim gibi jandarma, polis, asker ve gaziler konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Onlar bu ülkenin olmazsa olmazları; ama sübvanse denilen bir sistem de var. Tüm bunları sırtımıza biz taşıyoruz; ama politikacılar kazanıyor” dedi.

“HESAP ORTADA”
Açıklamasına devam eden Hacıoğlu şu ifadeleri kullandı; “Aylık olarak her araç başına ödeme yapan kent kart yetkililerinin verdiği miktarlara bakarsak ve başka bir kazancımız da olmadığına göre hesap ortada. Şehiriçi taşımacılıkta 520 adet araç çalışıyor. Bu araçların günlük ve sadece pazartesi günleri ortalaması 254 bin 27 TL’dir. Bunu 520 aracın ortak havuzundan alıyoruz. 254 bin 27 TL’yi 520 araca böldüğünüzde araç başına 488 lira 50 kuruş düşmektedir. Bunu kazanç olarak bir kenara koyalım.

“KENTKART YÜZDE 4 KOMİSYON ALIYOR”
Şimdi günlük masraflarımızın listesini çıkaralım. Şoföre 70 TL yevmiye artı sigorta 85 TL eder. Ortalama 230 TL mazot yakıyoruz. Tüm kazancın üzerinden yani brüt gelir üzerinden yüzde 20 gelir vergisi ödüyoruz. KDV yüzde 18. Kentkart her türlü gelirimizden yüzde 4 komisyon alıyor. Araç toplu bakımları aylık 600 TL. 6 tane lastik her 1,5 yılda 3 bin 500 TL. Her 5 yılda bir motor yenileme 10 bin TL. Büyükşehir Belediyesi rüsum bedeli yüzde 5. Kasko gideri, trafik sigortası gideri, stopaj derken rakamlar büyüyor.

“BİRÇOK KALEMİ DİLE GETİRMEDİM”
Toplamda aylık mazot giderimiz 6 bin TL, sürücü maaşı 2 bin 100 TL, sigortası 485 TL, stopaj 180 TL. Şimdilik bunların toplamı 8 bin 700 TL yaptı bile. Vergilerin aylık ortalamaları, zorunlu trafik sigortası, kasko harcaması, yıllık Büyükşehir Belediyesi’ne 740 TL rüsum bedeli ödeniyor. Daha birçok kalemin yıllık ortalamalarını dile getirmedim. Tüm bu masraflara karşılık Kentkart’tan ayda 10 bin TL alıyoruz. Aylık ve ortak havuzdan gelen para bu kadardır.”

“SADAKA İSTEMİYORUZ”
Bütün öğrencilerden indirimli ücret tahsil edildiğini belirten Hacıoğlu, “Her gün 50-60 binden fazla öğrenci taşıyoruz. Hepsi de indirimli. Ama bizim yaktığımız mazotta bir indirim yok. Yaptığımız masraflarda bir indirim yok. Hiç olmazsa Büyükşehir Belediyesi bunun bir kısmını sübvanse etse. Zararımızın bir kısmını karşılasalar iyi olurdu. Böylece zarar etmezdik. Biz sadaka değil hak ettiğimiz miktarda ve ücrete yolcu taşımak istiyoruz. Bizim maddi zararımız birilerinin politik kazancı olmamalı” şeklinde konuştu.

15 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR