Enflasyon tahminleri tuttu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre; Temmuz ayında enflasyon yüzde 0,05 oranında art...

BÜYÜT

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre; Temmuz ayında enflasyon yüzde 0,05 oranında artış gösterdi. Ekonomistlerin temmuz ayı enflasyon beklentisi yüzde 0,05 artış olacağı yönündeydi.  Yıllık enflasyon yüzde 6.77 olarak gerçekleşti.

 

BEKLENEN SONUÇ

Haziran'da yüzde 7,20 olan yıllık enflasyonun Temmuz'da yüzde 6,77'e gerileyeceği öngörülüyordu. Diğer taraftan enflasyonda bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,85, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,81 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,07 artış gerçekleşti. Yurt içi üretici fiyat endeksi ise Temmuz'da yüzde 0,32 düşüş gösterdi.

 

BAŞÇI’NIN TAHMİNİ TUTTU

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, enflasyonun bu ay yüzde 7'nin altında gelebileceğini söylemişti. Merkez Bankası enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2015 yılı sonunda yüzde 6,0 ile yüzde 7,8 aralığında (orta noktası yüzde 6,9), 2016 yılı sonunda ise yüzde 3,7 ile yüzde 7,3 aralığında (orta noktası yüzde 5,5) gerçekleşeceğini tahmin etmişti.

03 Ağustos 2015 Kocaeli- EkonomiYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR