Yılmaz: “kanser, önlenebilir bir hastalıktır”

Yılmaz, kanserin bilinenin aksine erken tanı ve tedavi yöntemlerinin uygulanması halinde önlenebilir bir hastalık olduğunu söyledi. Kanserin önemli...

Yılmaz, kanserin bilinenin aksine erken tanı ve tedavi yöntemlerinin uygulanması halinde önlenebilir bir hastalık olduğunu söyledi.

Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olmasının bu konuya verilen öneminde giderek artmasına yol açtığını belirten Kocaeli Devlet Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Abdullah Yılmaz, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla bazı açıklamalarda bulundu. Yılmaz, “Kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla 4 Şubat, dünya genelinde Dünya Kanser Günü olarak hatırlanmaktadır. Kanserle ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin armasını sağlamak sadece bir gün değil her gün yapmamız gereken bir durumdur. Kanser her ne kadar herkes tarafından korkulan bir hastalık gibi görünse de erken tanı ve tedavi yöntemleriyle aslında önlenebilir bir hastalıktır” dedi.

 

Kanserin yüzde 90’ı çevresel, yüzde 10’unun ise genetik faktörlere bağlı oluştuğuna dikkat çeken Yılmaz, çevresel faktörler arasında tütün, alkol, obezite ve enfeksiyon hastalıklarının ilk sıralarda yer aldığını belirterek, “ Dünyada her geçen gün daha fazla insan tütün ve tütün mamullerine, hareketsiz yaşam tarzına ve yanlış beslenme gibi kanserin en önemli risk faktörlerine maruz kalmaktadır. Küresel olarak tütün kullanımı hala en önemli risk faktörü olup, her yıl 5 milyon kanser ölümünün ve tüm kanser ölümlerinin yüzde 22’sinin sorumlusudur. İlimizde meme, kalınbağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Bir tarama programının başarıya ulaşabilmesi için toplum tabanlı olması ve hedef nüfusun yüzde 70’ini kapsaması gerekmektedir. Bireyler ise vücutları hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmalı ve olağan dışı bir değişkenlik fark ettiklerinde derhal bir uzmana danışmalıdırlar. Sağlık çalışanları ve bireyler erken teşhisin önemi hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Çünkü erken teşhis, tedavinin başarılı olması adına atılan ilk ve en önemli adımdır. Kanserde erken teşhis hayat kurtarır” dedi.

 

08 Şubat 2016 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR