TÜKSİAD Kıbrıs’ta

Tüm Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜKSİAD), 4-7 Kasım tarihleri arasında Kıbrıs’ta düzenlenen “Türkiye’den K.K.T.C.’ye Ekonomi Köprüsü” p...

Tüm Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜKSİAD), 4-7 Kasım tarihleri arasında Kıbrıs’ta düzenlenen “Türkiye’den K.K.T.C.’ye Ekonomi Köprüsü” programına katılmak üzere 30 kişilik işadamı heyeti ile Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitti.

 

Türkiye ile K.K.T.C. arasındaki mevcut ekonomik ilişkilere katma değer sağlamak ve ekonomik açıdan ikili işbirliği imkânlarını arttırmak amacıyla, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya), Tüm Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜKSİAD) ve Kuzey Kıbrıs Genç İşadamları Derneği (GİAD) tarafından ortaklaşa düzenlenen “Türkiye’den K.K.T.C.’ye Ekonomi Köprüsü” isimli program 04 - 07 Kasım 2015 tarihleri arasında K.K.T.C.’de gerçekleştirilecek.

 

EKONOMİK KÖPRÜ SAĞLAMLAŞACAK

TÜKSİAD Başkanı Nurettin Aslantürk, Avrasya’nın sanayi üssü olan Gebze’den K.K.T.C.’ye kuracakları ekonomi köprülerinin her iki ülkeye de önemli katkılar sağlayacağını vurgulayarak; “Tarihi bağlarımızın çok güçlü olduğu Kıbrıs Türk toplumu ile ilişkilerimizi daha da güçlendirmek adına TÜKSİAD olarak üyelerimiz ile K.K.T.C. çıkarması yapacağız. Çok güçlü ve ufku açık işadamları olan K.K.T.C. maalesef ambargolardan dolayı nefes alamaz hale geldi. Karşılıklı ekonomik ve sosyal ilişkilerimize ivme kazandırmak üzere ikili görüşmeler gerçekleştireceğiz. Ümidim odur ki en kısa zamanda Gebze ile K.K.T.C. arasındaki ekonomik köprüler daha sağlam zeminler üzerine oturacaktır” dedi.

 

5 YILDA ÖNEMLİ GELİŞMELER OLDU

K.K.T.C. ekonomisinin önündeki en önemli engelin uluslararası platformda tanınmamasından kaynaklandığını ifade eden EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, “K.K.T.C. ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler son 5 yılda önemli gelişmeler katetti.  K.K.T.C.'ye uygulanan ambargo ve çeşitli kısıtlamalara rağmen iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 1.3 milyar dolar seviyesine ulaştı. K.K.T.C. bu ambargolar sebebiyle mevcut potansiyelini maalesef değerlendiremiyor. Yapacağımız çalışmalar tamamen bu ambargoların ortadan kaldırılmasına yöneliktir” dedi.

 

BÜYÜK ONUR DUYARIZ

Türkiye’den gelecek olan sanayici ve işadamlarını K.K.T.C.’de ağırlamaktan büyük onur duyacaklarını ifade eden Kuzey Kıbrıs GİAD Başkanı Ceyhun Tunalı, “Gelişmekte olan ekonomik bir yapıya sahip olan K.K.T.C. ile bölgesinde önemli bir ekonomik güç olan Türkiye arasında olan yakın işbirliği çabalarımız her alanda kendisini göstermektedir. Bu vesile ile hazırlamış olduğumuz etkinlikte bu misyonun icra edilmesinin bir ispatıdır. Ekonomik ve sosyal alanda ortaya koymuş olduğumuz bu çalışmaların meyvelerini çok kısa sürede alacağımıza inancım sonsuzdur” dedi.

 

PROGRAM YOĞUN

Türkiye’den K.K.T.C.’ye gidecek olan işadamları heyeti, yapacakları ikili iş görüşmelerinin ardından K.K.T.C.  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, K.K.T.C. Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr. Sibel Siber, K.K.T.C. Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu, K.K.T.C. Ekonomi Bakanı Suat Atun, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı ile de bir araya gelecek.

03 Kasım 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR