Sena Çilingir ergenlik dönemi ile ilgili seminer verdi

Özel Kocaeli Tıp Merkezi’nde hizmet veren Uzman Psikolog Sena Çilingir Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Ortaokulu’nda velilere yönelik ergenl...

Özel Kocaeli Tıp Merkezi’nde hizmet veren Uzman Psikolog Sena Çilingir Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Ortaokulu’nda velilere yönelik ergenlik ile ilgili seminer verdi. Ergenliğin yetişkin hayatına bir hazırlık dönemi olduğunu belirten Çilingir, ailelerin bu zor dönemde nasıl davranması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

 

“ÇATIŞMA ONLU YAŞLARDA BAŞLAR”

Sena Çilingir, “Anne babalar ve ergenler arasındaki çatışma onlu yaşlardan, on altılı veya on yedili yaşlara kadar düzenli ve yoğun şekilde artış gösterir, ancak on sekizli ve on dokuzlu yaşlarda ergenliğin ilk dönemlerindeki seviyeye doğru geriler. Bunun nedeni, pek çok çocuğun on sekizli veya on dokuzlu yaşlarda üniversiteye gitmesi veya kendi başına yaşaması ve anne babadan uzakta yaşıyor olmasından daha az tartışma imkânı yaratmasıdır” dedi.

 

“ÇOK AZ AİLE BU DÖNEMİ SORUNSUZ ATLATIR”

Çilingir, “Ergenlik, çocuklar ve ailelerinde pek çok değişikliğin meydana geldiği bir dönemi kapsar. Ergenlerde benmerkezci dönem vardır. Ergenlerin bu dönemde suç işleme, şiddete başvurma, çete faaliyetlerine katılma ve uyuşturucu madde kullanma ihtimalleri fazladır. Dengeli ve güvenli bir ilişki ile çocuklarınızın problemlerine yönelik çözümlerine ortak olma şansına sahip olursunuz. Çok az ailenin bu dönemi sorunsuz atlattığı da bir gerçektir” şeklinde konuştu.

 

“DİSİPLİNİN NİTELİĞİ DE ÖNEMLİ”

Sena Çilingir, “Ailenin çocukluktan itibaren anne ve baba olmak üzere ortak dili, istikrarı, düzeni ve disiplini olması gerekiyor. Anne baba tutumu söz konusu olduğunda, ebeveynin çocuğa gösterdiği sevgi kadar onun davranışlarına uyguladıkları kontrol ve disiplinin niteliği de önemlidir. Bireyin gelişmesinde dengeli ve tutarlı bir disiplin uygulaması en önemli faktördür” diyerek sözlerini noktaladı.

13 Nisan 2016 Kocaeli- SağlıkYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR