Dünyanın en büyük petrokimya tesisi Dilovası'nda kuruluyor

Denizatı Petrokimya A.Ş, bu projede kullanacağı makine ve ekipmanın bir bölümünün tedariki ve finansmanı için Çin'in önde gelen mühendislik firmalard...

BÜYÜT

Denizatı Petrokimya A.Ş, bu projede kullanacağı makine ve ekipmanın bir bölümünün tedariki ve finansmanı için Çin'in önde gelen mühendislik firmalardan olan Camc Engineering Co.Ltd. ile kontrat imzaladı. 70 milyon USD finansman kredisi Denizatı Petrokimya A.Ş Dilovası GEBKİM OSB' de geçtiğimiz yıl altyapı inşaatını başlattığı dev projesi için, Çin finans kuruluşlarından 70 milyon USD finansman kredisi sağladı. Bu kredi yeni projenin makine, ekipman ve üretim proseslerinin temini için kullanılacak. Makine ve ekipman için de Çin'in en büyük firmalarından olan Camc Engineering Co. Ltd. Şti. firmasını tercih eden Denizatı, Ağustos ayında kullanıma açılacak kredinin onaylanması ile Eylül ayında Megaplant inşaatına hız kazandıracak.

 

Denizatı Petrokimya A.Ş, Megaplat projesinde kullanılacak ekipmanlar için Camc Engineering Co.Ltd. ile anlaşma imzaladı. İstanbul’da düzenlenen imza törenine Denizatı Petrokimya A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı A. Şafak Akmil, Camc Engineering Co.Ltd. Şti Başkan Yardımcısı Jin Yongxue ve her iki firmanın üst düzey yöneticileri katıldı. Her iki başkanın teknolojik işbirliği maddelerinin ve finansal desteğin belgelendirildiği sözleşmeyi imzalamasından sonra, İstanbul boğazının manzarası eşliğinde akşam yemeği yenildi. Çin'li firma yetkilileri, Türk meslektaşları için hazırladıkları özel hediyeleri takdim ettiler.

 

"İşbirliklerimize devam edeceğiz"

Samimi bir ortamda geçen imza töreninde konuşan Camc Engineering Co.Ltd.Şti Başkan Yardımcısı Jin Yongxue, Denizatı Petrokimya'yı Sea Horse markası ile zaten tüm dünyanın tanıdığını, bu projede yer almaya karar verirken hiç tereddüt etmediklerini belirtti. Üretim ve ihracat rakamlarına bakıldığında Denizatı'nın bu ülkenin çok önemli bir sanayi tesisi durumunda olduğunu sözlerine ekleyen Yongxue, Şafak Akmil ve onun bünyesindeki kuruluşları ile işbirliklerinin ileriki dönemlerde de devam edeceğini belirtti.


"Proje tamamlandığında tüm dünya takdir edecek"

İmza töreninde kısa bir değerlendirme yapan Denizatı Petrokimya A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şafak Akmil' de, bu projeye başlarken hesap ettikleri her unsurun tek tek yerine oturduğunu ve projenin planladıkları gibi gittiğini belirtti. Çin bankalarının Türkiye'de sanayi alanındaki desteklerini önemli bir adım olarak gördüğünü belirten Akmil, "Camc Engineering ile birlikte Megaplant projemizin birçok alanında işbirliği içerisinde olacağız. İnşallah bittiği zaman dünyanın gıpta ile baktığı ve bizim için de ülke ekonomisine önemli katkıların sağlandığı yüzakı bir tesis olacaktır" dedi.

Dünyanın en büyük petrokimya tesisi 65 bin metrekarelik bir alanda kurulacak olan proje tamamlandığında dünyanın en büyük petrokimya tesisi olacak. Projeye yeni eklenen 25 dönümlük arazi ile 130 bin metrekare kapalı alana sahip olacak Megaplant projesinde, üretim tesislerinin ihtiyacı olan ambalaj malzemelerinin imalatı da yapılacak. Son sistem otomatik makinelerle imal edilecek olan ambalaj malzemeleri, el değmeden herhangi bir nakliye olmadan otomatik konveyörlerle dolum makinelerine gelecek ve dolum sonrası paketleme robotları ile sevkiyata hazırlanacak. 

14 Temmuz 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR