“Bir diplomaya sığmayacak kadar geniş hayalleriniz olsun”

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) IEEE Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen ve Nüsha Yayıncılık tarafından organize edilen Kişisel Gelişim ve...

BÜYÜT


Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) IEEE Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen ve Nüsha Yayıncılık tarafından organize edilen Kişisel Gelişim ve Kariyer Zirvesi’nde konuşan girişimcilik uzmanı Remzi Durmuş “Bir diplomaya sığmayacak geniş hayalleriniz olsun” dedi.

Etkinlikte sözü alan Girişimcilik Uzmanı Remzi Durmuş; Katılımcılara kimlerin girişimci olmak istediğini ve yapmak istedikleri projeleri sordu. Öğrencilerin verdikleri yanıtlarla devam eden söyleşide Durmuş; “Eğer girişimci olmak istiyorsanız iyi bir fikir, iyi bir iş planı ve tabii ki iyi bir ekip ile yola çıkmanız gerekir” dedi.

Katılımcılara “KOSGEB”, TÜBİTAK ve AB desteklerinden bahseden Durmuş, “Melek Yatırımcı” kavramına da vurgu yaptı. Durmuş, “Türkiye’de melek yatırımcılık gelişiyor. Yani girişiminize yatırım yapacak iş adamı ve melek yatırım ağları sayısı artıyor. Ama burada önemli bir nokta var. O da projenizi doğru kurgulamak yani planlamanızı doğru yapmanız. Bir fikre körü körüne bağlanmamak gerekir. Sizin için çok önemli gibi görünen bir proje çoğu zaman uygulanabilir ve sürdürülebilir olmayabiliyor. Siz melek yatırımcının karşısına çıktığınız zaman projenizin ne kadar reel olduğuna, rakamların ne kadar gerçekçi kurgulandığına, hedeflerinizin ulaşılabilirliğine, kısa, orta ve uzun vadedeki planlamanıza dikkat edecektir” dedi.

HAYAT SİZE SUNULAN ARMAĞAN
Eğitime de vurgu yapan Durmuş, “Hayalleriniz olsun ama bir diplomaya sığmayacak kadar geniş, sizler ağırlıklı olarak mühendislik ve teknik eğitim alan bir üniversitenin öğrencilerisiniz. Bu bilgileri nasıl olur da fark yatan bir değere dönüştürürüm diye düşünmeniz lazım. Doğum, yaşam ve ölüm tabiatın realitesidir. Sizin bu sürecin içini nasıl doldurulduğunuz ve bıraktığınız ya da bırakamadığınız etki ise sizin realitenizdir. Hayat size sunulan bir armağandır. Başkalarının ayak izlerini takip ederek ömrünüzü tüketmeyin” şeklinde konuştu.

18 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR