Adaylar çalışmadı

CHP Kocaeli eski milletvekili ve Tavşancıl eski belediye başkanı Salih Gün, CHP’nin 3 milletvekili çıkarmasının başarı olmadığını, aksine çok ağır bir...

BÜYÜT

CHP Kocaeli eski milletvekili ve Tavşancıl eski belediye başkanı Salih Gün, CHP’nin 3 milletvekili çıkarmasının başarı olmadığını, aksine çok ağır bir yenilgi olduğunu söyledi.

2002 yılında listenin üçüncü sırasından aday gösterilen ve milletvekili seçilerek parlamentoya giden Salih Gün, 2007 yılında listelerde kendine yer bulamadı. 2011 genel seçimlerinde de aday olmayan Salih Gün, genel seçim öncesi örgütün düzenlediği etkinliklere davet edilmeyince çok kızmıştı. Partinin seçim öncesi zarar görmemesi için suskun kalan ve seçimin ardından konuşacağını söyleyen Gün, çarpıcı açıklamalarda bulundu.


LİSTENİN HEZİMETİ
CHP'nin Kocaeli'de 2002 yılından bu yana, geçen 6 yılda hiçbir başarı göstermediğini ve başarılı olmadığını söyleyen Gün, “2002 yılında da üç milletvekili çıkarmıştık, bu genel seçimde de üç milletvekili çıkardık. Başarı bunun neresinde?” diye sordu. Milletvekili listesinin çok yanlış yapıldığını, liste üzerinde bölgecilik, adamcılık, kayırmacılık gibi çok olumsuz müdahalelerin olduğunu vurgulayan Gün, “Bu hezimeti yapılan liste hazırladı” dedi. Yıllarca partiye emek harcamış, alın teri dökmüş, çalışan ve etkili olan isimlerin liste dışında bırakıldığını hatırlatan Gün, “Listenin ikinci sırasında bulunan Mehmet Hilal Kaplan'ın Kılıçdaroğlu'nun akrabası olduğu söyleniyor. Ankara'ya gitti, genel başkanla görüştü ve listenin ikinci sırasına oturdu. Sıralama ve isimler çok yanlıştı” şeklinde konuştu, ardından listede olan ve liste dışı bırakılan isimler üzerinde değerlendirme yaptı, yorumlarını aktardı.


FERHAN ŞENSOY HARCANDI
Parti içinde yapılan en büyük hata ve yanlışlardan biri de olarak eski il başkanı Ferhan Şensoy'a yapılanları gösteren Gün, “Şensoy'a oynanan oyundu. Şensoy, il başkanı olarak çok çalıştı, etkili çalıştı. Genel başkanı da sonuna kadar destekledi. İl başkanlığından istifa edip milletvekili adayı olmak isteyen bir kişinin listeye alınmaması çok ağır bir hakarettir. Şensoy, bilinçli olarak liste dışı bırakıldı. İl başkanı listeye alınmıyor ama Kilis'ten gelen Ömer Kurtaş, listenin 4. sırasına konulabiliyor. Genel seçimlerde tek hedef seçim bölgesinde çok oy almaktır. Bunun için de etkili olan isimlere öncelik verilir. Ben aday falan olmadım, olmayacaktım da. Ama Sefa Sirmen gibi, Hikmet Erenkaya gibi isimler listede mutlaka olmalıydı. Bu isimler olsaydı bugünkü tablo çok daha farklı olurdu. Bu insanlar küstürüldü, yok sayıldı. Hikmet Erenkaya mevcut milletvekiliydi. Liste dışında bırakmakla kendisine çok ciddi bir haksızlık ve hakaret yaptılar” dedi.


ADAYLAR ÇALIŞMADI
Salih Gün, “Ben Tavşancıl'da oturuyorum. Seçim süreci boyunda AK Parti'den tutun, diğer bütün partilerin adayları gelip çalıştı, hem de iki, üç kez geldiler. CHP'de sadece Mehmet Hilal Kaplan ile Tuba Aydın bir kez geldi, yarım saat kalıp gitti, bir daha gelmedi. Diğer vekiller de hiç görünmedi. Sarayda politika yapanlar, pazarda oy alamazlar. Bizim adaylar da aynen böyle davrandı. Üç milletvekili, adayların çalışmalarının sonucu seçilmedi. Oylar Kemal Kılıçdaroğlu'na verildi. Adaylar hiç çalışmadı.


OYLARI ARTTIRMIŞTIM
2002 genel seçimlerinde listenin üçüncü sırasında yer almıştım. O tarihlerde Gebze'de CHP'nin oyu 11 bindi. Ben çalışarak CHP'nin oyunu 33 bine çıkarmıştım. O zamanlarda, MHP'den tutun başka partilere kadar, herkes şahsıma oy vermişti. Oyları yüzde 200 arttırmıştım. Şimdi listenin 2. sırasında olan arkadaş ne kadar faydalı olabildi? Çalışmadı bu arkadaşlar. İktidarı hedefleyen bir parti bu sonucu almamalıydı. Bayrağı elinize alamadığınız sürece başarısızsınız demektir. CHP Kocaeli'de her yönüyle başarısız olmuştur. 2002 yılından bu yana geçen 6 yılda hangi başarı sağlandı? 6 yıl önce de üç vekil olarak seçilmiştik” ifadelerini kaydetti.

28 Haziran 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR