Deprem şehitleri 03.02’de anıldı

17 Ağustos Depremi’nin 16’ncı yıldönümünde deprem şehitleri unutulmadı. Gölcük Belediyesi tarafından her yıl Kavaklı sahilinde düzenlenen anma etkinl...

17 Ağustos Depremi’nin 16’ncı yıldönümünde deprem şehitleri unutulmadı. Gölcük Belediyesi tarafından her yıl Kavaklı sahilinde düzenlenen anma etkinliği, geçtiğimiz yıllara oranla daha sönük geçti.

 

PROTOKOL İLGİSİ

Sahilin denize battığı noktada yapılan törenlere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Saadetin Hülagü, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, AKP İzmit İlçe Başkanı İdris Alp ve depremde yakınlarını kaybedenler katıldı.

 

ETKİNLİKLER SÖNÜK GEÇTİ

AFAD bu yıl terör olaylarından gelen şehit cenazeleri nedeniyle programını kısıtlı tuttu. Sadece resim sergisi ve resmi törenin yapıldığı tören alanında bilgilendirme yapıldı. Anma töreninde protokol konuşmalarının ardından Ali Tel tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti okudu. GESOTİM tarafından açılan ve duygusal anların yaşanmasına sebep olan sergide vatandaşlar 17 Ağustos’u bir kez daha hatırladı.

 

“ŞEHİTLERİMİZ HARİÇ HER ŞEYİ GERİ GETİRDİK”

Anma etkinliğinin açılışında konuşan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, acıların dün gibi taze olduğunu belirterek, “O gün yaşanan tablonun ardından bir daha ayağa kalkmanın mümkün olmadığını düşünüyorduk. 6 bin deprem şehidi, bir o kadar engelli vatandaşımız oldu. Gölcük terk edilen bir şehir gibiydi. Gölcük maddi kayıplarını bir bir karşıladı. Ama şehitleri geri getiremezdik. Yapılan çalışmaların artık son adımlarını atıyoruz. Kentsel dönüşüm başlatıyoruz” dedi. Ellibeş ayrıca bir belediye başkanı olarak depremi yaşamış binaların kendisini korkuttuğunu da sözlerine ekledi.

 

“AFETİ UNUTMAYACAĞIZ”

Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı ise depremin sadece ilçeyi değil, ülkeyi derinden etkileyen bir felaket olduğunu belirtti. Yazıcı, “Depremin üzerinden 16 yıl geçti, ancak acılarımız hala taze. Bu olay sadece ilçemizi değil bütün Marmara’yı etkiledi. Bu afetler aslında bize millet olarak paylaşmayı, yardımlaşmayı öğretiyor. Bu acıları unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

 

BÜYÜK İŞLER BAŞARILDI

Vali Hasan Basri Güzeloğlu da, 16 yıl önce hayatını kaybeden deprem şehitlerine rahmet dileyerek sözlerine başladı: Güzeoğlu, “Deprem herkesin hafızasında büyük yaralar bıraktı. Yakınlarımızı, canlarımızı kaybettik, ama umudumuzu kaybetmedik. Bir daha o acıları yaşamamak, bu bedelleri ödememek adına yaşadıklarımızdan ders çıkartarak daha iyi bir geleceği hep birlikte inşa etmeliyiz. Kocaeli, bir yeryüzü gerçeği olan deprem sonrası değişim ve dönüşümde büyük işler başardı. Dünyaya örnek çalışmalar yapıldı” diye konuştu.

 

TERÖRÜ ANLATTI

Etkinlikte son olarak söz alan Bakan Fikri Işık ise yaşanan terör olaylarını değerlendirdi. Işık, “7 Haziran seçimlerinin sonucunu yanlış okuyan teröristler Türkiye Cumhuriyeti’ne kafa tutuyorlar. Terör unsurları bu ülkeden tamamen çıkana kadar mücadele aksamadan sürecek. Depremi ben de yaşadım, unutmamız mümkün değil. O günden beri can kayıpları ve engelli kalan vatandaşların acıları dışında yaralar tamamen sarıldı. Bugün dışarıdan birisi gelse 16 yıl önce deprem geçirmiş bir şehir olarak örmez Gölcük’ü. Özellikle 3 Kasım seçimlerinden sonra deprem bölgesinin tamamında büyük bir çalışmalar başlattık. Bugün altyapısının tamamı önek olacak şehirlerden biri Gölcük” dedi.

 

“DEVLET DERSİNİ İYİ ALDI”

O günlerde deprem sonrası ortaya çıkan durumu fırsata dönüştüremediklerini dile getiren Işık, sözlerine şöyle devam etti: “Gölcük’e insan eliyle yapılabilecek her şeyi yapma gayretindeyiz. Deprem hepimize ders oldu. En büyük dersi devlet aldı. Artık devlet deprem halinde ne yapacağını biliyor. Deprem bir tabiat olayıdır. Enerji birikmesi bir noktaya gelince deprem olacak. En erken önlem için bilimsel çalışmalarımızı sürdürüyoruz. TÜBİTAK Gebze yerleşkemizde yer ve deniz bilimleri enstitümüzde depreme ilgili çalışmalar yürütülüyor.” Konuşmaların ardında anma etkinlikleri Ali Tel’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

 

DENİZE ÇİÇEK ATILDI

Törenlerin gece bölümündeki programlarda ise Kaymakam Yazıcı ve Başkan Ellibeş, depremin yaşandığı saat olan 03.02’de deprem anıtına çelenk bıraktı ve ardından saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra ise depremde yaşamını yitirenler adına denize karanfil ve güller atıldı. Törende depremde yakınlarını katılanlar ise duygu dolu anlar yaşadı.

 

“45 SANİYEDE YIKILDIK”

Törende Gölcük Müftüsü Mehmet Yazıcı, deprem şehitleri için Kur’an-ı Kerim okudu. Sahili dolduran vatandaşlar, o gece yaşamını yitirenler için dualar etti. O geceyi anlatan bazı vatandaşlar ise, “Depremi bilerek yaşamamız lazım. O gece yakınlarımızdaki tüm evler yıkıldı. Kıyamet kopuyor zannettik. 45 saniyede yerden yere vurulduk. Her yer Duman ve ateşti. Apartmanlar yerinde yoktu. Her yer cesetti. 16 yıl geçti, ancak bizim için hep aynı acı. Sevdiklerimizi kaybettik çünkü” dedi. Törenin ardından vatandaşlar sessizce dağıldı. Nuri AKÇAHARMAN

17 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR