YÜDAK, Cebeci sahilinde can kurtarıyor

Üniversitelerin bünyesinde öğrencilerin kurduğu çeşitli kulüpler yer alıyor. Farklı alanlarda hizmet veren bu kulüpler arasında en anlamlı işi yapan...

BÜYÜT

Üniversitelerin bünyesinde öğrencilerin kurduğu çeşitli kulüpler yer alıyor. Farklı alanlarda hizmet veren bu kulüpler arasında en anlamlı işi yapan Yeditepe Üniversitesi Arama Kurtarma Kulübü (YÜDAK), çalışmalarını insan hayatı kurtarma üzerine gerçekleştiriyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Kocaeli Su Kazaları Engelleme Merkezi (KOSKEM) bünyesinde görev alan YÜDAK, sudaki imdat çığlıklarına anında müdahale ediyor.

 

YAZ TATİLİNDE CANKURTARANLIK YAPIYORLAR

Yeditepe Üniversitesi bünyesinde kurulan ve kısa adı YÜDAK olan Yeditepe Üniversitesi Arama Kurtarma Kulübü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nde gönüllü olarak da görev yapıyor. Kulübün en anlamlı çalışması Kandıra- Cebeci sahilinde gerçekleşiyor. Yaşıtları yaz tatilini dinlenerek geçirirken, YÜDAK öğrencileri Cebeci’de cankurtaranlık hizmeti veriyor.

 

ÜNİVERSİTE DESTEK VERİYOR

Yeditepe Üniversitesi, YÜDAK’ın KOSKEM’le cankurtaranlık hizmeti vermesine 2 adet sedyeli jetski, 2 adet bot, gözetleme ve kurtarma ekipmanlarıyla destek veriyor. Kulüp başkanı Kerim Bedri Saçan, KOSKEM’le 2005’ten bu yana birlikte çalıştıklarını ifade etti. Saçan, “KOSKEM’le 7 dönem gönüllü itfaiyecilik eğitim çalışması yaptık. Van depreminde kurtarma çalışmalarına katıldık. Arama kurtarmalarda ekibimizin kondisyonunu sıcak tutmak amacıyla cankurtaranlık hizmeti vermeye başladık. Bunun için en uygun yerin Kocaeli olacağını düşündük. KOSKEM’den bu konuda eğitim aldık. Cebeci sahilinde bir kurtarma istasyonu kurduk” dedi.

 

2 YILDA 60 CAN KURTARDILAR

YÜDAK’ın çalışmalarına KOSKEM’in her konuda destek olduğunu belirten YÜDAK Başkanı Kerim Bedri Saçan, “KOSKEM bize her anlamda destek sağlıyor. Bizde bunun sorumluluğu altında çalışmalarımızı en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Her hafta 2-3 kez İstanbul’dan buraya can kurtarmaya geliyoruz. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na ve bize desteğini esirgemeyen okulumuza çok teşekkür ediyorum. Geçen yıl 35 vakayla karşılaşırken bu yıl Ramazan’la birlikte 25 civarında kurtarma yaptık.

 

YÜDAK BAŞARILI İŞLER YAPIYOR

İtfaiye Daire Başkanlığı Afkon Şube Müdürü Ömer İslamoğlu, KOSKEM projesi içerisinde YÜDAK’la iki yıldır birlikte çalıştıklarını dile getirdi. Ömer İslamoğlu, “YÜDAK gerçekten burada başarılı işler yapıyor. YÜDAK topluluğuna ve Yeditepe Üniversitesi yönetimine desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum’’ ifadesini kullandı.

08 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR