Kocaeli’de kök hücre toplanmaya başlandı

İl Sağlık Müdürlüğü ile Kızılay Kocaeli Şubesi tarafından yürütülen çalışmada kök hücre projesinin toplanmasına Kocaeli Valiliği bahçesinde başlandı....

İl Sağlık Müdürlüğü ile Kızılay Kocaeli Şubesi tarafından yürütülen çalışmada kök hücre projesinin toplanmasına Kocaeli Valiliği bahçesinde başlandı.

 

KÖK HÜCRE BULMADA SIKINTILAR YAŞANIYOR

Kocaeli Valiliği bahçesinde açıklama yapan Kızılay Kan Bağışı Kazanım Uzmanı Gülden Ünal, “Ülkemizde kök hücre bulunmasında çok ciddi sıkıntılar çekiliyordu. Bu bağlamda alınan kanlar kök hücre bankalarına nakledilmektedir. Bu sayede yaşanacak olan rahatsızlılarda doku uyumu sağlanmış olacaktır” dedi.

 

ORGAN BAĞIŞINDA KOCAELİ 4. SIRADA

2014 Ağustos ayında numune alınmaya başlanmıştır diyen Ünal “Organ bağışında Kocaeli olarak 4’ncü sıradayız. Kök hücre noktasında iyi duruma geleceğiz. 2015 yılında ülke genelinde 90 bin kök hücre alınmıştır. Bu sayede hastanelerde yatan hastalar taburcu olmaya başladılar. Kök hücre bankasında Almanya’nın 6 milyonluk kapasitesi vardır” ifadelerini kullandı. 

 

HASTALARIN YÜZDE 85’İ, 0-6 YAŞ ARASI

Kızılay merkezi olan her yerde kök hücre alımını yapıldığını belirten Ünal “Toplumun geneline hizmet edilmektedir. 78 milyondan ilgi bekliyoruz. Burada aslında biz kendimize el uzatmaktayız. Hastaların yüzde 85’i 0-6 yaş arasındadır. Buda çok ciddi bir durumdur. Kan bağışında Kocaeli olarak yüzde 73 seviyesindeyiz. Yüzde 100 seviyesine çıkmamız sonrasında kanımızı kendimiz karşılaşacağız” değerlendirmesinde bulundu.

 

15-20 CC ORANINDA KAN ALINIYOR

Kan Bağışı Kazanımı Uzmanı Gülden Ünal, açıklamasının son kısmında “Kan için 450 cc alınırken kök hücre için 15-20 cc oranında alınmaktadır. Herkesin taşın altına elini koyması gerekiyor” açıklamasında bulundu.  

 

2013 YILINDA BAŞLANDI

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney ise “2013 yılında Sağlık Bakanlığı ile Kızılay arasında protokol yapılması sonrasında TÜRKÖK Projesine başlanmıştır. Ülkemiz için çok önemli bir projedir. Gereken desteği halkımızdan bekliyoruz” açıklamasında bulundu. 

 

DIŞA BAĞIMLIYDIK

İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz “Çok önemli projedir. Bu bağlamda dışa bağımlılığımız son bulacaktır. Hollanda ve Belçika’da bağımlı durumdaydık. Buralarda kök hücre bankaları bulunuyor. Bu proje bizlere umut vermektedir. Akrabalık bağı olmayınca ilik bulmak çok zor olmaktadır. Bu bir fırsattır. Şimdi devlet tarafından banka kurulmaktadır” şeklinde konuştu. Kök hücre için 18-50 yaş sınırı uygulanırken kilo sınırı ise 50 kg olarak belirlendi. Serkan BORLAK

21 Ekim 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR