Hereke’de çöp fabrikasına tepki!

Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altunok, tesisin yerleşim alanlarına en az 50 km uzaklıkta yapılması gerektiğini söyledi.   Hereke Çevre Derneği...

Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altunok, tesisin yerleşim alanlarına en az 50 km uzaklıkta yapılması gerektiğini söyledi.

 

Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altunok, yapımı düşünülen atık yakma tesisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Tesis ile ilgili bölgesel şartları anlatan ve sorunun büyüklüğünden söz eden Altunok, projenin en çok Hereke’yi etkileyeceğini dile getirdi.

 

“O ZAMAN ANLAMAMIŞTIK”

Tesisin Dilovası Köseler-Çerkeşli ile Hereke-Yukarı Hereke arasına kalan Nuh Kireç Fabrikası’nın 2 kilometre kuzeyinde yapılmasının planlandığını kaydeden Altunok, “İZAYDAŞ kurulurken GREENPEACE üyeleri Belsa kulelerine tırmanmıştı. O gün bunun ne anlama geldiğini anlamamıştık. Bugün Sefa Bey de bu eyleme anlam veriyordur” dedi.

 

“İKİNCİ DİLOVASI OLACAĞIZ”

Bu projenin ülkeye bile sokulmaması gerektiğini kaydeden Altunok, “Yıllardır BHC maddesi vardır. Derince’de bekletilen bu madde İZAYDAŞ’ta günde 3,5 kg olarak yakılıyor, 4 kiloya çıktığında insanlar patır patır dökülüyor. İkinci bir Dilovası olacağız. Bunu bilinçli yaptıklarını sanmıyorum. Sanayi istiyor, belediye veriyor. Bu bir intihardır” dedi.

 

“ATIK YAKACAKLAR”

Hereke’de kurulmak istenen tesisin bir çöp fabrikası olduğunu kaydeden Altunok, şöyle devam etti: “Dilovası’nın kuzeyinde İZAYDAŞ’a ait yaklaşık 100 hektar resmi izinleri alınmış bir katı akıt bertaraf etme ve depolama tesisi zaten var. Bu yeni tesislerle asıl hedeflenen Alikahya’daki İZAYDAŞ’ın kuruluş amacına paralel olarak çevrede faaliyetini sürdüren sanayi kuruluşlarının tehlikeli atıklarını, ülkeye sokulmaması gereken nitelikteki tehlikeli ve kanserojen maddeleri yakarak bertaraf etmektir”

 

“ALLAH AKIL FİKİR VERSİN”

Kocaeli’de İzmit İZAYDAŞ ve Dilovası İZAYDAŞ’ın dışında benzer faaliyetler yürüten irili ufaklı birçok özel kuruluşun olduğunu da kaydeden Hayri Altunok, “Ancak bu kurulmuşlar endüstriyel nitelikteki arıtma çamurlarını ve tehlikeli atıklarını yakarak bertaraf etmek üzere aldıkları lisansların gereğini yapmaktan ziyade bu atıkları Dilovası sırtlarına, Başiskele’deki derelere ve değişik yerlere gömerek kenti zehirliyor ve haksız kazanç elde ediyorlar. Bertaraf tesisi olmalıdır, ancak bu tip tesislerin en yakın insana mesafesinin rüzgar da dikkate alınarak en az 50 km olması gerekir. Yakınında tarım ve hayvancılık yapılmaması, çevresinde yerleşim alanı olmaması gerekir. Alikahya ve Dilovası için de aynı şey geçerlidir. Yerleşim alanlarında 1 ya da 2 km uzağa, tarım alanlarının orta yerine, hayvancılık yapılan sahalara iki köyün arasına tehlikeli atık yakma tesislerinin pervazsızca kurulması meclis kararıyla önümüze gelmiştir. Bu kişilere Alhah azıcık beyin versin” dedi. Bülent EKİNCİ

13 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

herekeli - Allah akıl fikir versin.

Yanıtla . 0Beğen 13 Mart 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR