CHP’li meclis üyelerinden faaliyet raporuna ret oyu

İzmit Belediyesi’nin önceki akşam gerçekleşen nisan ayı meclis toplantısında CHP meclis üyeleri görüşülen 2011 yılı faaliyet raporunu yetersiz buldukl...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi’nin önceki akşam gerçekleşen nisan ayı meclis toplantısında CHP meclis üyeleri görüşülen 2011 yılı faaliyet raporunu yetersiz bulduklarını belirterek rapora ret oyu verdi

İzmit Belediyesi’nin nisan ayı meclis toplantısı önceki gün belediyenin meclis toplantı salonunda gerçekleşti. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan başkanlığında gerçekleşen toplantıda, 2011 yılının faaliyet raporu görüşüldü. Faaliyet raporu hakkında AKP grubu adına İsmail Gündaş söz aldı. Gündaş, İzmit Belediyesi’nin 2011 yılında yapılan hizmetlerle, tutturulan hedefler ile destansı bir başarı yakaladıklarını söyledi. CHP grubu adına ise grup başkan vekili Fikret Gökmen söz aldı. Gökmen, faaliyet raporunu yetersiz ve eksik bulduklarını belirterek, İzmit Belediyesi’nin hedefini tutturamadığını kaydetti.
YÜZDE 105 GERÇEKLEŞTİRME ORANI
Meclis toplantısında gündemin üçüncü maddesindeki 2011 mali yılı faaliyet raporunun görüşülmesi sırasında söz alan Gündaş, faaliyet raporuyla ilgili açıklamasında, “2009 yılında 5 belediyenin birleşmesi ile oluşan İzmit Belediyesi’nin birinci yılı, kurumsal yapısını tamamlayarak geçti. 2010 ve 2011 yılı, İzmit Belediyesi’nin atılım yılı oldu. 2 yılda yapılan hizmetler ve ortaya konulan çalışmalarda yüzde 105 gerçekleştirme oranı yakaladık. İlçemizde yapılan mahalle konakları, muhtarlık hizmet binaları, spor kompleksleri ve Kültür Tepesi projesi ilçemizin prestij projesidir” dedi.
2011 YILINDA TOPLAM 43 MİLYON VERGİ
Konuşmasına devam eden Gündaş, “Belediyemizin en büyük gelir kalemi toplanan vergilerdir. 2011 yılında toplam 43 milyon lira vergi tahakkük edildi, bunun ise 34 milyon TL’si tahsil edildi. 2011 yılının İzmit Belediyesi’nin vergi dışı faaliyetlerinde 66 milyon TL gelir öngörüldü. 60 milyon TL gelir elde edildi. 2011 yılında geçmiş yıllardaki borçlar sıfırlandı ve düzenli ödemelerini yapabilen ve yatırıma kaynak aktarabilen bir belediye haline geldik” şeklinde konuştu.
495 İŞÇİ AZALTILMASI YAPILMIŞTIR
Gündaş’ın konuşması sonrasında CHP grubu adına grup başkan vekili Fikret Gökmen söz aldı. Faaliyet raporunu eleştiren Gökmen, eksikliklerin fazla olduğunu söyledi. Gökmen, şunları kaydetti: “2011 yılındaki kaynak kullanma anlayışının önceki yıllardan farklı olmadığı görülmektedir. Kullanılan toplam kaynak 96 milyon TL’dir. Bu tutarın 18 milyon TL’lik kısmı yatırımlarda kullanılmıştır. Toplam harcamalar içinde yatırım payı yüzde 19’dur. Geçen üç yıllık süreç değerlendirildiğinde 239 milyon TL kaynak kullanılmıştır. Bu kaynakların sadece 3 milyon TL’si yatırımlara ayrılmış, geriye kalan 209 milyon TL tüketime harcanmıştır. 2009 yılı faaliyet raporunun görüşülmesinde, yatırımlara ayrılan pay yüzde 2.5’lük payı eleştirdiğimizde verilen cevap yüzde 59-60 işçilik ödemenin olduğu bir kurumda yatırım yapılamaz şeklindeydi. Bu nedenle 720 olan işçi sayısı 225’e düşürülerek 495 işçi azaltılması yapılmıştır.
İŞÇİLER GÖZYAŞLARI İLE GÖNDERİLDİ
700’e yakın personel belediyede çalıştırılırken norm kadro kapsamında işçi sayısı 225’e düşürüldü. Burada yüzde 32’lik tasarruf sağlandığı belirtiliyor. Peki bu tasarrufun yüzde kaçı yatırıma yansıtıldı. Raporda da bu durum belirtilmiyor. Norm kadro kapsamında 313 personel gönderildi. Her biri 15, 20 yıllık olan bu işçiler gözyaşları ile gönderildi. Fakat bunların yerine 450 işçi alınmış. Bu işçiler nereye alınmış. Belediye olarak kaynakların nereye aktarıldığını bilmiyoruz. CHP grubu olarak faaliyet raporunu yeterli bulmuyoruz. Grup olarak ret oyu kullanacağız.”
300 DOSYA ESKİDEN DEVRALINDI
Konuşmanın ardından söz alan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut, farkında olmadan yapılan yanlışlar olabileceğini söyledi. Bulut, “Fikret Bey’i dinleyince İzmit Belediyesi’nin ne kadar kurumsallaştığını gördüm. Üç yıl içinde sorunların tamamını hallettik. 700 personeli olan bir İzmit Belediyesi’nde niteliksiz personel sayısı çok fazla idi. Ama nitelikli personel yoktu. Norm kadro kapsamında niteliksiz personelleri gönderip yerine nitelikli personel alımı yapıldı. Bu çalışmamızın ardından belediyede belirli bir kalitelin üzerine çıktık. Bizden önce vadesi gelen borçları ödedik. Bütçe tahmini yüzde 59’larda gerçekleşirken şimdilerde yüzde 102’lerde gerçekleşti. Hukuk işlerindeki 700 davanın 200’ü temyizde. 300 dosyayı eskiden devraldık. Norm fazlası işçiler ile ilgili çok fazla dava açıldı” dedi.
ELEŞTİRİLERECE CEVAP
Faaliyet raporuna yapılan eleştirilere başkan Doğan da cevap verdi. Doğan, “Faklı yönetimi ve mali durumu olan beş belediyenin yönetimini devraldık. İzmit, Büyükşehir Belediyesi altında bir belediyedir. İzmit’in gece nüfusu 350 bin iken, gündüz 1 milyon insanın yaşadığı bir ilçedir. Bununla birlikte sorunlarımız fazlalaşıyor ama belediye olarak bu sorunları çözmek için bütün mesai arkadaşlarım ile birlikte çalışıyoruz.
ŞİŞLİ İLE DEĞİL PARİS
İLE MUKAYESE EDİN
Bizi Şişli Belediyesi ile mukayese ettiniz. Şişli Belediyesi önemli bir belediye ama biz Şişli değil, Paris, Köhn belediyeleri ile mukayese edilecek bir belediyeyiz. Bizi Şişli kesmez. 744 kişiden, 300’ünü gönderdik. 69 milyon liralık bütçeden 109 milyona geldik. Bizim hedefimiz 150 milyonluk bütçedir. Bir yandan belediye büyüyor. Hizmetler artıyor. Personelin sayısını düşürüyoruz ama kalitesini artırıyoruz. Türkiye’de 200 kişi işçisi giden ilk belediye de biziz. Kentin rantını halka aktaran güçlü bir belediye bırakacağız” ifadelerini kullandı.

04 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR