Kalabalık: Milli İrademize sahip çıkma zamanıdır

AKP Gölcük Belediye Başkan A. Adayı Mustafa Kalabalık, gündeme dair düşüncelerini aktarmaya ve siyasetin farklı boyutlarını dillendirmeye devam ediyor...

BÜYÜTAKP Gölcük Belediye Başkan A. Adayı Mustafa Kalabalık, gündeme dair düşüncelerini aktarmaya ve siyasetin farklı boyutlarını dillendirmeye devam ediyor.

Kalabalık, 2010 yılında yayınlamış olduğu “Öteki Siyaset” kitabında, “Siyasete Yön Veren Aktörler” konusunu kaleme aldıklarını ve cemaatlerin siyasetle ilişkilerinin önemine de değindiklerini söyledi. Ayrıca, sahip oldukları kitlelerle de potansiyeli güce tahvil etme yönünde büyük bir beceriye sahip olarak, siyaseti derinden ve köklü olarak etkileme güçlerinin olduğunu da okurlarıyla paylaştığını söyledi.

Kalabalık, “ülkemiz siyasi yelpazesinde, dini cemaatlerin, aşiret ve sivil toplum kuruluşlarının etkilerini ve güç birlikteliklerini gözetmeyen, içinde barındırmayan hiçbir siyasi parti bulunmamaktadır. Sosyolojik olarak, toplumumuzun hala kendi öz bağımsızlığını kazanarak özgür bir ortamda, bireysel olarak siyasetin içinde yer alma, seçmen tercihlerinde bulunma ve oy kullanma iradesini de genel olarak gösteremediğini” ifade etti ve “bugün, AK Parti ve cemaat ya da hizmet hareketi arasındaki siyasi tavırların CHP ile birlikteliklerine doğru yönelmesi, bu düşünceleri teyit eder niteliktedir” dedi. Kalabalık, “devlet; güvenlik, dini, ekonomik, kültürel, bilimsel, sosyal, hukuk, edebi ve sanatsal tüm alanları kontrol eden bir merkezi yapıdır. Günümüz Türkiye’sinde yaşananların da, bu tarihi kodların farklı sosyal oluşumlar içerisinde hayatiyetlerini devam ettirmesinden başka bir şey değildir.”

MİLLİ İRADE MESELESİ

Kalabalık, “bazen cemaatler kendi adaylarını partiler içerisinde çıkarırlarken bazen de partilerin adaylarını çeşitli vaatler karşılığında desteklerler. Bu tavır itaate ve sorgulamamaya alıştırılmış ve bunu dini bir ödev gibi bellemiş tebaalar tarafından yadırganmayacak kadar meşrudur(!).. İnsan, kendisini gerçekleştirmek adına uğraş verir, cemaatler, cemiyetler oluşturur ve düşlediği ulvi amaçlar adına tüm eylemlerini şekillendirirler. İnsani her eylem bu amaçlar doğrultusunda anlam kazanır. Ama aynı insan, anlamın aslını bozarak, değiştirerek tüm çabalarını ve çabalarının ürünü olan kurumsal yapıları da aslından uzaklaştırabilir ve değişime uğratabilir…” Kalabalık; sonuç olarak “önemli olan, milli irade meselesidir.. Önemli olan, halkın tercihlerinin etkili olacağı bir yapının hakim güç olarak devam etmesidir. Önemli olan, milli irademize sahip çıkmak, çıkabilmektir” dedi.

27 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR