MÜSİAD Genel İdare Kurulu, Manisa’da gerçekleşti

‘Maliye ve Vergi Politikalarını’ gündemle toplanan kurula ilimizi Kocaeli Şube Başkanı Celal Ayvaz, Yönetim Kurulu üyeleri Orhan Sarısüleyman, Muamme...

BÜYÜT

‘Maliye ve Vergi Politikalarını’ gündemle toplanan kurula ilimizi Kocaeli Şube Başkanı Celal Ayvaz, Yönetim Kurulu üyeleri Orhan Sarısüleyman, Muammer Çelik ve Şube Müdürü Fatih Atalı temsil etti.

Maliye Politikaları üzerine bir sunum yapan Maliye Bakanlığı Müsteşar Vekili İsa coşkun, “Gelişmekte olan ülkelerle kıyaslamak gerekirse 2002 tarihinden itibaren sağlanan güçlü ekonomik yapı, güçlü siyasi yapı makroekonomik göstergelerin 2002’den 2014’e kadar nasıl bir değişim içerisinde olduğu ortadadır. 1991 – 2000 yılları aralığına bakıldığında 3,2 büyüyen Türkiye ekonomisi 2003 - 2014 yılları arasında 4,8 büyümüştür. Yine Reel olarak bakıldığında 2002’yi yüz kabul edersek günümüzde 173,9 oranla, Avrupa ve gelişmekte olan ülkelerden önde olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu oranın kişi başı refaha yansımasına baktığımızda yaklaşık 3 katlık bir gelir artışı yaşanmaktadır. Buna başka bir cepheden baktığımızda bunu Avrupa ve Amerika ile kıyaslayacak olursak kişi başı gelir açısından; 2003 yılında Amerikan kişi başı gelirin 5’te biridir buda yüzde 22’ye denk gelmektedir, bu oran 2014 yılında yüzde 35,6’ya çıkmaktadır. Avrupa Birliği açısından bakıldığında 2003 yılında bu oran yüzde 34’e denk gelirken, bu oran 2014 yılında yüzde 54,3’e yükselmiştir. Yine ülkemizdeki istihdamdaki gösterge önemlidir. Küresel krizin başladığı 2007 yılından bugüne, krizin izlerini silmeye yönelik istihdam sorununu Avrupa çözemezken, Türkiye bundan etkilenmeyerek, 6 milyon istihdam üretmiştir. Gene de istihdama katılımın artmasından dolayı işsizlik oranında istenilen oranı yakalayamamışızdır. Özellikle kadınların iş hayatına katılımı, istihdam oranlarının yükseltilmesi, esnek çalışma biçimleri, sosyal yardım, istihdamın bağlantılarının güçlendirilmesi ve istihdam teşviklerinin etkinliğinin arttırılması ve iş gücü piyasalarının yetkinleştirilmesi programı; öncelikli dönüşüm programlarının en önemli eksenidir, önem taşımaktadır” dedi.

Kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin dünyanın gündeminde olduğunu belirten Coşkun, kayıt dışı ekonominin toplumun her kesimini ilgilendirdiğini ve Türkiye’nin bununla mücadele için planının hazır olduğunu söyledi. 

2 gün süren programda 2. Gün Başkanlar Toplantısı, Sektör Kurulları ve Teşkilatlanma Birim toplantılarında MÜSİAD’ın 25.Yıldönümü hazırlıkları ve yaklaşan Genel Kurul öncesi hazırlıklar görüşüldü.

13 Nisan 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR