Kazakistan’ın büyük yükselişi

Son yıllarda ekonomisini çeşitlendirme yoluna giden Kazakistan özellikle Türk şirketlerinin bölgedeki yatırımlarıyla ekonomisini daha da büyütüyor. Ö...

BÜYÜT

Son yıllarda ekonomisini çeşitlendirme yoluna giden Kazakistan özellikle Türk şirketlerinin bölgedeki yatırımlarıyla ekonomisini daha da büyütüyor. Özellikle sanayi ve yenilikçi teknolojiler temelinde bir kalkınma modelinin benimsendiği 2050 stratejisi kapsamında yenilikçi projelere önemli miktarda bir fon ayrılıyor.

 

REZERVLERİ ÇOK GÜÇLÜ

Avrasya bölgesindeki coğrafi ve politik konumuyla Doğu ile Batı arasında doğal bir kara köprüsü olan Kazakistan, bağımsızlığını kazandığından bu yana ‘Efsane Lider’ olarak adlandırılan Nursultan Nazarbayev önderliğinde, ekonomi ve siyaset alanında büyük yol almaya başladı. Nazarbayev öncülüğünde; kısa sayılabilecek bir sürede, büyük başarılara imza atan Kazakistan’da, kişi başına milli gelir 700 dolardan 13 bin 600 dolara yükseldi. Kazakistan, bin 225 çeşit mineral ve 493 maden yatağı ile doğal kaynaklar açısından zengin bir ülke olmasının yanı sıra doğalgaz rezervleri ile ilk 12, petrol rezervleri ile de ilk 13 ülke arasında yer alıyor.

 

ÜLKENİN MERKEZİ ASTANA ŞEHRİ

Kazakistan, çok yönlü dış politika uygulamaları ve yaklaşımıyla da küresel bir duruş sergiliyor. Kazakistan, çalışmalarının sonucunda dünyanın yatırım yapılabilir ilk 50 ülkesi arasına girerken, pek çok uluslararası örgütte söz sahibi olmuş, 2010’da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), 2012’de ise İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) dönem başkanlığını yürüttü. Ülkenin yükselişini simgeleyen en önemli merkez ise Türk ve İslam dünyasının da kuzey başkenti olarak değerlendirilebilecek olan Astana şehri oldu.

 

TİCARET HACMİ HEDEFİ 10 MİLYAR DOLAR

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile birlikte geçtiğimiz Nisan ayında Türk-Kazak İş Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kazakistan ve Türkiye’nin siyasi, ekonomik, savunma ve kültürel alanlardaki ilişkilerini çeşitlendirmek ve derinleştirmek için çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizmişti. Erdoğan, Türkiye ve Kazakistan’ın 2014 yılında karşılıklı ticaret hacminin 3,4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ve hedefin 10 milyar dolar olduğunu dile getirdi.

 

150 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR

Erdoğan, ayrıca, Kazakistan’da faaliyet gösteren Türk firmalarının gıda, petrol, ilaç-kimya sanayi, inşaat, otelcilik, sağlık ve savunma sanayi alanlarında yoğunlaşarak toplam yatırım tutarının 2 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve bu firmaların 15 binden fazla kişiye istihdam sağladığını ifade etmişti. Müteahhitlik firmalarının ise, bugüne kadar Kazakistan’da yaklaşık 20 milyar dolar değerinde 400’den fazla projeye imza attıklarını belirtmişti.

 

HEDEFLERİ ÇOK BÜYÜK

Ülkenin hem siyasi hem de ekonomik başarılarının en büyük mimarı olan Nursultan Nazarbayev’in en büyük hedefi ise Kazakistan’ı dünyanın en gelişmiş 30 ülkesi arasında olmasını sağlamak. Nazarbayev bu doğrultuda, ekonomide yıllık yüzde 4’ten az olmamak üzere GSYH artışına ulaşılmasını ve yatırım hacminin de GSYH’nın bu günkü yüzde 18 seviyesinden yüzde 30’lara çıkmasını amaçlıyor. Öte yandan bugün yüzde 20 seviyesinde olan KOBİ’lerin GSYH içindeki payını 2050 yılına doğru yüzde 50’lerin üzerine çıkarılması hedeflenirken, kişi başına milli gelirin de 4,5 kat artırılarak 13 bin dolardan 60 bin dolara yükseltilmesi amaçlanıyor.

 

FAHRİ KONSOLOS; ALİ KİBAR

Öte yandan ülkenin Kocaeli’deki fahri konsolosluğunu ise Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar yürütüyor. Görevin kendisine tebliğinden itibaren Türk ve Kazak iş adamları arasında dostluk ve ticaretin gelişmesine büyük katkı sunan Kibar, ülkeye yapılabilecek yeni yatırımların da önünü açtı. Öte yandan yeni dönemde ülkeye Türkiye’den yeni yatırımların yapılabileceği ve bu yöndeki çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

08 Temmuz 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR