Kurtuluş Savaşı siperleri açıldı

Servetiye Karşı Köyü’nde bulunan tarihi siperlerde yenileme çalışmalarını tamamlayan İzmit Belediyesi, Servetiye Mesire Alanı ve Kurtuluş Savaşı Siper...

BÜYÜT

Servetiye Karşı Köyü’nde bulunan tarihi siperlerde yenileme çalışmalarını tamamlayan İzmit Belediyesi, Servetiye Mesire Alanı ve Kurtuluş Savaşı Siperleri’ni gerçekleşen törenle hizmete açtı.

Ev sahipliğini İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın yaptığı açılışa AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, Ak Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, Ak Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz, İlçe Müftüsü Abdülkadir Keşvelioğlu, İzmit Belediye Başkan Yardımcıları, İzmit Belediyesi Meclis Üyeleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Yunus Coşkun ve üyeler, Servetiye Karşı Köyü Muhtarı Nedim Özkaraaslan, Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kemal Demir ve bölge halkı katıldı.

TARİHİN İÇİNDE YAŞAYACAĞIZ

İzmit İlçe Müftüsü Abdülkadir Keşvelioğlu’nun Kuran okumasıyla başlayan açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Tarihimizi bileceğiz. Türk tarihi ibretlerle doludur. Gençlerimize, yeni neslimize aşılayacak ve ülkenin ne zorluklarla kurulduğunu anlatacağız” dedi.

ONUR DUYUYORUM

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi de konuşmasında, “Ecdadımız canlanıyor. Bugün burada olmaktan onur duyuyorum. Bizim belediyecilik anlayışımızda bir şehri imar etmek vardır. Tarihimize, kültürümüze ve medeniyetimize sahip çıkmalıyız” ifadesini kullandı.

TARİHİ DEĞERLER

Açılışta söz alan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan “Tarihi değerleri yaşatmayı, bu değerlerimizi gelecek nesillere aktarmayı borç biliyoruz. Bugün burada olmamızın nedeni de bu anlayışımızdır” diyen Doğan “Milli mücadelenin en çetin yaşandığı yerlerden birisi olan Bahçecik Servetiye bölgesindeki siperlerin yok olmakla karşı karşıya kalmasına gönlümüz razı olmadı. Bizim gönlümüz, bizim vatan sevgimiz, bizim atalarımıza olan saygımız burayı yok olmakla yüz yüze bırakamazdık” dedi.

İZMİT ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda olduğu gibi, Bahçecik'teki siperlerin de yeniden gün yüzüne çıkarak ziyarete açılması için bu çalışmaları yaptıklarını belirten Doğan “ Kurtuluş Savaşı’nda şehrimizde önemli bir yere sahip olan Servetiye Siperleri’ne o tarihten beri el değmedi. İzmit Belediyesi olarak tarihi alanları korumaya çalışıyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yaklaşık 20 dönümlük alanı kiraladık ve siperlerin gün yüzüne çıkarılması çalışmasını başlattık. Amacımız bölgeyi hem tarihi bir mekan haline getirmek hem de vatandaşların yararlanabileceği bir mesire yerine dönüştürmektir. Bugün burada bu amacımıza ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İzmit’te doğmuş, Çanakkale’de şehit düşmüş askerlerimiz için Kınalı Asker Parkı ile Sarıkamış şehitlerimiz anısına Sarıkamış Orman Parkını önümüzdeki günlerde hizmete açacağız” şeklinde konuştu.

GÖRKEMLİ AÇILIŞ

Açılış konuşmalarının ardından İzmit Belediyesi Mehteran Bölüğü açılışa özel bir gösteri gerçekleştirdi. Sırf Tiyatro grubu tarafından hazırlanan oyun ile o günlerin canlandırıldığı açılışta renkli görüntüler yaşandı. Açılış töreni mesire alanının gezilmesi ve ikramlarla sona erdi.

03 Temmuz 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR