"Tramvay'dan mağdur olan üyelerimiz var"

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Eylül ayı meclis toplantısı Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Akın Doğan’ın toplantı görüşü...

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Eylül ayı meclis toplantısı Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Akın Doğan’ın toplantı görüşülmesi ve onaya sunması ile başlayan meclis toplantısı aylık faaliyet raporunun okunması ile devam etti. Mustafa Cansever 6. Meslek komitesinden, 2. Meslek komitesinden, Selçuk Bakırlı, Yasin Çakır 11. Meslek komitesinden ve Mehmet Orhan KOTO yeni meclis üyeleri olarak meclise takdim edildi. İhtisas komisyonlarının yeniden düzenlenmesi teklif edildi. Teklif oy birliğiyle kabul edildi. KOTO Genel Sekreter Vekili Figen Dilaver’in istifasının ardından Genel Sekreterlik görevine Mert Alnıpak getirildi. Alnıpak’ın yardımcılıklarını ise Adem Aytaç ve Sezgin Özkarayel yapacak.

 

ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

KOTO Başkanı Semih Barış,” Zor bir dönemden geçiyoruz. 15 Temmuz hain saldırısında şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına da baş sağlığı diliyorum. Ayrıca meclisimize yen katılan arkadaşlarımıza hayırlı çalışmalar diliyorum” diyerek sözlerine başladı.

 

“TÜRK MİLLETİ ŞAHLANMIŞTIR”

Seçim sürecimizi geride bıraktık diyen KOTO Başkanı Semih Barış,” Bildiğiniz üzere  2016-2017 eğitim öğretim yılı başladı.Tüm öğrenci ve öğretmenlerimize hayırlı uğurlu olsun. Biz KOTO olarak eğitime katkı vermekten gurur duyuyoruz. Özellikle KOTO Akademideki seminerlerimize çok önem veriyoruz.  Bazı kredi derecelendirme kuruluşları var. Bunlar bizim notumuzu düşürüyorlar falan. Bunlarla organik bir bağımız yok. Onlarda dünyada ekonomik bir sistemin parçası olarak bizimle oynamak istiyorlar. Bizim bağımsızlığımızı tartışacak davranışlardan uzak durmalarını söylüyorum. Kendi işlerine baksınlar. Siyonizm düşüncesine sahip insanlar bu ülkede millete karşı iş yapamayacaklar. Asil Müslüman Türk milleti şahlanmıştır” şeklinde konuştu.

 

“BÜYÜME ORANLARI DÜŞECEK”

Ülke ekonomisine dair rakamlara değinen KOTO Başkanı Semih Barış,”Yüzde 4 oranında Türkiye ekonomimiz büyümüştür. Yılın ilk yarısındaki büyüme 3.9 seviyesindedir. Ülkemiz üçüncü çeyrekte 15 Temmuz etkisiyle büyüme hızında bir yavaşlama olabilir. Daha esnek koşullara sahip, üretime katkı sunan ve ihracat girişimlerine destek olacak uygulamaların yapılması gerekmektedir. Kredi kartlarında da yeni düzenlemeler yapıldı. Alınan kararlara göre kredi kartı taksitleri 9 aydan 12 aya çıkarıldı. Ayrıca kredi kartlarında 72 aya varan yapılandırma uygulamaları yapılacak İşsizlik sayısı geçen yıla göre 247 bin kişi artarak 3 milyon kişi oldu.  İhracatımız azalarak 14 Milyar Dolar oldu. İhracatta da azalmalar yaşandı.  Dış ticaretimiz azaldı” dedi.

 

“TRAMVAYDAN MAĞDUR OLAN ÜYELERİMİZ VAR”

Meclisimizin kentimizdeki itibarını arttırmak için elinden geleni yapacağız diyen KOTO Başkanı Semih Barış,” Tramvay meselesi var. Burada mağdur olan üye arkadaşlarımız var. Bu problemlerimizi en üst seviyedeki yetkililere güzel bir üslupla paylaşacağız. Birikmiş meselelerimiz var. Bu gemi bir yürüsün ondan sonra bazı şeyler yoluna girecektir. Bu arada Sanayi odalarımızla bir araya gelmek istiyoruz. Birlik ve beraberlik adına bir yemek yiyelim konuşalım istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

HİZMET ELEMANI AÇIĞI VAR

Meclis toplantısında konuşan Yaşar Can, “Darbenin ikinci dalgasının ekonomik olacağını söylemiştik. Bunları bugün görüyoruz. Bizler üst kurullarımıza asıl kalkınmanın üretimin arttırılması gerektiğinin belirtmemiz lazım. Bu konuda fikirler verelim. Alış veriş sadece bir sarmal. Asıl ihtiyacımız üretimin artması. Tüm Kocaali’deki okullar KOTO’nun. İssizliğin azaldığı tek sektör hizmet sektörü. Hizmet elemanı açığı var ülkemizde. Akçakoca Turizm Meslek Lisesi’nin ihtiyaçlarını yönetim kurulu kararı alarak destek olalım. Bu okul hizmet sektörü için değerli bir okuldur” dedi.

 

KOCAELİSPOR’A DESTEK OLALIM

Yaşar Can’ın ardından konuşan KOTO Meclis üyesi Yusuf Erenkaya,”Birkaç seçim atlattık kendi aramızda. Ama benim takıldığım özellikle ilk meclis başkanlığı seçimlerinde listelerin üzerini çizenler bugün yan yana oturabiliyorlar. Yabancı insanlar diyor ki ‘Very İnteresting”. KOTO’nun itibarını yitirdiği dönemleri yaşıyoruz. Bu meclisi biz bu hale getirdik. Başkana ve yönetime bir önerim olacak. Başında Kocaeli olan tüm platformlara destek olalım. Bunların başında Kocaelispor’dur. KOTO Kocaelispor A takımına otobüsünü alabilecek. Bursa bunu yapabiliyor. Bahri Başkan ve yönetimini buna çok sevinecek. Bahri başkan KOTO’nun bir üyesidir. Çekinmeyin. Korkmayın. Bizim bunlara ihtiyacımız var.

 

ARA ELEMAN YOK DİYE SIZLANIYORUZ

Bazı arkadaşların Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin meclislerine katılması lazım. Bu kentte ekonomik anlamda ne kararlar alınıyor haberdar olmayız. Bunları yapalım. Şu okulculuk olayında bir yerde duralım. Tüm Meslek okulları bize bağlı. Bu okulları bir komisyon kurup ziyaret edelim. Ara eleman yok diye ağlayıp sızlanıyoruz” ifadelerini kullandı. Serkan BORLAK

28 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR