Temmuz ayında emekli, işçi ve memur bayram edecek

Türkiye'de Temmuz, emeklisinden işçisine, memurundan işsizine kadar herkes için zam ayı olacak.   Toplu sözleşmeye göre, yılın ikinci yarısında yüzd...

Türkiye'de Temmuz, emeklisinden işçisine, memurundan işsizine kadar herkes için zam ayı olacak.

 

Toplu sözleşmeye göre, yılın ikinci yarısında yüzde 3 zam alacak devlet memuru ve emeklilerinin gözü, ilk 5 aydaki enflasyonun yüzde 5.30 olarak gerçekleşmesinin ardından, enflasyon farkı için haziran ayı rakamlarına çevrildi.

 

Enflasyon mayısta yüzde 0.56 yükseldi, yılın ilk 5 ayındaki artış ise yüzde 5.30 oldu. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılacak yüzde 3'lük zam oranı da aşılmış oldu. Maaşlara yansıyabilecek fark için gözler, bu ayın enflasyon rakamlarında. Haziran ayında TÜFE sabit kalsa bile, devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, yüzde 3'ün üzerine yüzde 2.23 oranında enflasyon farkı alacak.

 

Bu ay fiyatlarda yüzde 2,2’den daha az düşüş olması halinde bile maaşlara enflasyon farkı yansıyacak. Sonuç olarak ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 3'ün üzerinde gelmesi durumunda devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını temmuz ayı içerisinde alacak.

 

EMEKLİ AYLIKLARI

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, temmuzda bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçeklesen enflasyon kadar zam alacak. Bu zammın ardından seyyanen zam devreye girecek. 1.000 lira ve altında maaşı olan emekliler 100 lira seyyanen artıştan yararlanacak. 1.000 ila 1.099 lira arasındaki maaşlar 1.100 liraya tamamlanacak.

 

ASGARİ ÜCRET

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2015'te asgari ücretin yüzde 6+6 artmasını kararlaştırmıştı. Bu doğrultuda asgari ücret ocak ayında net 949 TL'ye, brüt bin 201 TL'ye çıktı. Temmuz ayında net asgari ücret bin TL, brüt asgari ücret ise bin 273 TL olarak uygulanacak. Böylece asgari ücretlinin eline geçen maaş 51 lira artmış olacak.

 

İŞSİZLİK PARASI ARTACAK

İşsizlik ödeneği 1 Temmuz'dan itibaren alınacak işsizlik ödeneği damga vergisi düşüldükten en düşük net 505 TL 53 kuruş, en yüksek ise 1.011 TL kuruş olacak.

 

Çalışan emeklinin kesintisi azalıyor Emekli, eğer bir işyerinde çalışıyorsa SGDP kesintisi işveren tarafından ödeniyor. Ancak ticari faaliyette bulunuyorsa, emekli maaşından yüzde 15'lik kesinti yapılıyor. Hükümet, emeklilerin maaşından yapılan bu kesintiye neşter vurdu. Yasal düzenlemeyle kesinti yüzde 10'a indirildi. İndirim, temmuzdan itibaren uygulanmaya başlayacak. Yani maaşlardan temmuzda yüzde 15 yerine yüzde 10 kesinti yapılacak. Böylece maaşlarda, daha az kesinti yapılması yoluyla artış olacak. 229 bin 653 SSK, 355 bin 886 Bağ-Kur, 44 bin 946 memur emeklisinin maaşında yaklaşık yüzde 5 artış sağlanacak.

 

MEMUR MAAŞLARI

Yaklaşık 2.5 milyon memura temmuzda yüzde 3 zam ve enflasyon farkı var. Maaşlar, toplu sözleşme çerçevesinde yüzde 3 artırılacak, ayrıca bu yılın ilk 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 3'ü aşarsa, bunun da farkı verilecek.

 

MEMUR EMEKLİLERİ

Yaklaşık 1.9 milyon memur emeklisine de temmuzda memurlar gibi yüzde 3 zam ve enflasyon farkı verilecek. Memur emeklilerinden ticari faaliyette bulunanlar, ayrıca destek primi kesintisinin temmuzda azalmasıyla kazançlı çıkacak.

28 Haziran 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

adem - Bu haberi yapan ve yayınlayan ya hesap bilmiyor yada memurlarla alay ediyor.

Yanıtla . 0Beğen 28 Haziran 13:55
02

PAŞALI - GÜLDÜRMEYİN İNSANI BU ZAMLAR SADAKA BİLE DEĞİL HABERCİLİK BUMU MİLLET KAN AĞLIYOR BU NE REKLAM BU NE YALAKALIK VEKİLE 15.000 TL HELAL ASGARİ ÜCRET 1000 TL OLMUŞ VAH VAH ASİLE 1000 TL VEKİLE 15000 SİZLERDE HABERCİMİSİNİZ ONLAR MİLLETLE ALAY EDİYOR SİZLERDE ÇANAK TUTUYORSUNUZ HABERE BAK

Yanıtla . 0Beğen 28 Haziran 13:55
01

yakup dereli - o kadar çok abartılıyorki bilmem yahu şu millet vekili olanlar iletişim bedeli olarak 30 bin tl alıyorlar onları haber etmiyorlarda emekli 50 tl 100 tl zam veya eflasyon farkı alıyor diye bu kadar büyük haber olamaz bir millet vekili daha şurda ne oldu secileli 3 aylık 70tl maaş artı 30 bin tl iletişim parası yahu nedir bu iletişim parası emekli dogru dürüst maaş zam alamazken nedir 30 bin tl iletişim paası yazıktır onlara gelince kaynak var para var emekliye gelince yok yazıklar olsun be

Yanıtla . 0Beğen 28 Haziran 13:55
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR