AKP İzmit ve Kartepe İlçe başkan adayları geri çekildi

AKP’de bugün yapılacak olan İzmit İlçe kongresi için aday olan Salih Çakır ve yarın yapılacak olan Kartepe İlçe kongresinde aday olan Osman Nuri Ertur...

BÜYÜT

AKP’de bugün yapılacak olan İzmit İlçe kongresi için aday olan Salih Çakır ve yarın yapılacak olan Kartepe İlçe kongresinde aday olan Osman Nuri Erturan adaylıktan çekildi

AKP’de Gebze, Derince ve Dilovası kongrelerinin iptal edilmesi sonrasında gözler cumartesi günü yapılacak İzmit İlçe ve Pazar günü yapılacak kolan Kartepe İlçe kongrelerine çevrilmişti. İzmit İlçe’de AKP Genel Merkez tarafından mevcut Başkan Ali Korkmaz’ın başkan adayı gösterilmesine karşın karşısına Salih Çakır başkan adayı olarak çıkmıştı. Yine AKP Genel Merkezi tarafından Kartepe ilçesinde mevcut ilçe başkanı Hasan Kandaz ile yola devam edilmesine karar verilmişti. Kandaz’ın karşısına Osman Nuri Erturan başkan adayı olarak çıkmıştı. Bu adayların gündeme gelmesi sonrası AKP içerisinde demokrasinin uzlaştırma çalışmaları başlamakta geçikmedi

DEMOKRASİNİN UZLAŞMACI KANADI DEVREYE GİRMİŞ
Yapılan görüşmeler sonrasında başkan adayları Salih Çakır ve Osman Nuri Erturan başkan adaylığından geri çekildiler. AKP İl Başkanı Mahmut Civelek başkanlığında Seka Park içerisinde bulunan Marina Cafe’de kahvaltılı basın toplantısı düzenlendi. Kahvaltılı basın toplantısında açıklama yapan İl Başkanı Civelek “Yapılacak olan kongreler öncesinde bazı arkadaşlarımızın şüphelerini giderelim dedik. Her zaman olduğu gibi demokrasinin uzlaşmacı kanadını kendi aramızda uzlaşabileceğimizi göstermek adına bir araya geldik. İzmit ve Kartepe İlçe kongrelerini bizlere yakışır şekilde birlik ve beraberlik içerisinde çıkacağız” dedi.

CİVELEK: ÇEKİŞME BEKLEYENLER HÜSRANA UĞRUYOR
Civelek, “Bizden ayrışma, çekişme bekleyenler, hüsrana uğruyorlar. İzmit ve Kartepe başta olmak üzere uzlaşma adına, dayatma asla değil, genel merkez bünyesinde yapılan istişareler bununla birlikte verilen kararlar doğrultusunda çalışmalarımızı yaptık. Diğer ilçelerimiz içinde yapmaya gayret gösteriyoruz. Hafta sonunda kongrelerimiz yapılacaktır. Kongrelerimiz hayırlı olsun. Başkan adaylarımız teşekkür ediyorum” dedi.

ÇAKIR’DAN İNCE MESAJ: KUCAKLAYAN LİSTE
İzmit İlçe Başkan adaylarından Salih Çakır ise, “Bizler geri çekilme değil bir uzlaşma sonucu bu karar verilmiştir. Önemli olan iyi bir liste yapmaktı. Teşkilatımızı kucaklayan İzmit İlçe’nin çıtasını yükseltecek liste olması önemlidir. Ali Korkmaz başkanımızla bir araya geldik. Güzel bir liste çalışması yapıldı. Taraflar memnundur. Kararımızdan dolayı mutluyuz.

‘BAŞKAN CİVELEK’İ YIPRATMAYALIM’
“Bizim kongrelerimi çok farklı yerlere çekilmeye başlandı. Bunlar bizleri üzdü. İl Başkanı Civelek’i yıpratmaya yönelik olarak algılandı. Bizim böyle bir niyetimiz olmaz. Kamuoyunda oluşturulmak istenen bu algı yanlış bir algıdır. İl başkanımız ve ilçe başkanımızdan memnunuz.” açıklamasında bulundu.

KORKMAZ: BİZ BİR AİLEYİZ
AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz ise, “AKP büyük bir ailedir. Aile içerisinde her zaman uzlaşma söz konusudur. Bizim arkadaşlarımızın hepsi partimizin çıkarmalarını özümsemiş, önemli olan partimizin çıkarlarıdır. 2014 ve 2023 hedeflerine ulaşacak liste olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.

ERTUĞRAN: KONGRELERİ İPTAL ETTİREN TARAF OLMAK İSTEMEDİK
AKP Kartepe İlçe Başkan adayı Osman Nuri Erturan, “Pazar günü iki listeli kongre yapılacak bir durumda olmak isterdik. Partimiz genel merkezimiz tarafından alınan karar doğrultusunda tek liste ile gidiliyor. Bizde kongreleri iptal ettiren taraf olmamak için ekip arkadaşlarımızla birlikte, seçim iptal ettirilen ilçelerin skorborduna katkı sunamadığımız içinde özür diliyoruz. Basında skorlar verilmeye başlanmıştı. Bu geri çekilme değildir. Bir uzlaşıdır. Orada kongre yapacak olan Hasan Kandaz’a daha kaliteli bir yönetim kurulu oluşturması için katkıda bulunduk” dedi.

KANDAZ: HAKSIZ ELEŞTİRİLER YAPILIYOR
AKP Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz, “Biz Kartepe İlçesi olarak, yeni kurulduk. Birlik ve beraberliğe daha fazla ihtiyacımız var. Bu birlik ve beraberlik mücadelesi verirken Osman Nuri Erturan’ın anlamlı ve kararlı tutumundan dolayı kendisine teşekkür ediyorum. İlçemizde güzel bir liste oluşturmaya niyetliyiz. Pazar günü Kartepe’ye yakışır kongre yapmak istiyoruz” dedi.

AYETLİ CEVAP
Kendisine bir partili tarafından atılan mesaj içeriğini basın mensuplarına okuyan Civelek, “Bana atılan mesajda ayet yer almaktadır. Bu ayette “güzel söz kökü sabit, dalları göğe uzanan alımlı bir ağaç. Çirkin söz ayakta duramayan zavallı ağaç gibidir. İbrahim suresi 24-27 ayetler” Biz bugüne kadar sevgi, barış ve kardeşlikten söz ettik. Diğer kongrelerimizi aynı uzlaşı içerisinde bitireceğiz” dedi.

‘PAZARLIK SÖZ KONUSU DEĞİLDİR’
Basın mensuplarının sorularını cevap veren Başkan Civelek, “Yeni yönetimde yer alıp almayacakları tamamen kendilerinin arzularıdır. Kendilerine bunu teklif ettik. Kendileri bunu uygun görmediler. Bir sitem değildir bu. Arkadaşlarımız daha rahat çalışmaları amacıyla verilen karardır. İsim istemeleri durumunda bu yönde yardımcı olacaklarını dile getirdiler. Tamamen uzlaşıya dayalıdır. Asla pazarlık söz konusu değildir. Başkaları bunu algılamakta zorluk yaşayabilirler” dedi.

‘İSİM TAVSİYESİNDE BULUNDULAR’
Listelere isim verilip verilmediğinin sorusuna Civelek, “İsim tavsiyesinde bulundular. Genel Merkezimizin tavsiye kararı vardır. Liste üzerinde tavsiye ettikleri isimler üzerinde değerlendirme yapılıyor” dedi.

‘KAVGAYI ÇOK BEKLERSİNİZ’
Civelek “Basında partimizi yıpratmaya yönelik bu tür köşe yazılarının veya haberlerin aslı olmayan haberlerin etkisinde kalıp bu ertelemede bu uzlaşama kültürüne yaklaşmamız durumunda partimiz bundan zarar görür mü? Basının bu oluşumda büyük katkısı vardır. Kavga bekleyenler çok beklerler” dedi.

BÖYLE GİDERSE !!!
İlçe başkanları veya başkan adaylarının il yönetiminde yer alıp almayacakları noktasında soruya Başkan Civelek, “İl yönetimi adına kimseyle görüşme yapmadık. Zamanı gelince gereken görüşme yapılır. Sadece mevcut ilçe başkanlarımız, onların kim olduğu biliniyor. Mehmet Eryürek, Abdülkadir Doğrul ve Yılmaz Bayram, bir de Ercan Azak’a biz teklifimizi yaptık. Böyle giderse yapacak bir şey yok” dedi.

02 Aralık 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR