Mehmet Akif Ersoy törenle anıldı

12 Mart 1921'de Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı'nın kabulünün 94. yıl dönümünü ve Mehmet Akif Ersoy'u a...

12 Mart 1921'de Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı'nın kabulünün 94. yıl dönümünü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma etkinliği düzenlendi. Yahyakaptan'daki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Hasan Basri Güzeloğlu, KOÜ rEktörü Sadettin Hülagü, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak,  Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardında başlayan programda Mehmet Akif Ersoy'u anmak için slayt gösterileri, müzik dinletileri ve öğrencilerin sergilediği temsiller sergilendi. Protokol konuşmalarında Akif'in Türk Milleti ve Türk Şiiri için ifade ettiği anlam vurgulandı.

 

"PARA İÇİN ŞİİR YAZMADI"

Program ilk konuşmayı İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik yaptı. İstiklal Marşı'nın ilk dört satırını okuyarak sözlerine başlayan Çelik şunları söyledi: "Türk Edebiyatı'nın en muhteşem eserlerinden olan İstiklal Marşı, İstiklal Mücadelesi'nin kazanılacağının derin ifadesi olarak yazılmıştır. Ödüllü olması nedeniyle milletim için para ile şiir yazmam diyen Mehmet Akif, kendisine verilen parayı kabul etmemiştir. Anayasamızın değiştirilemez maddeleri arasında yer alan İstiklal Marşı'mız o tarihten bu yana büyük bir coşkuyla okunmaktadır. Türk edebiyatında Akif kadar, içinde yaşadığı devri gören ve gösteren başka bir sanatçı yoktur”

 

ÖDÜL VERİLDİ

Yapılan konuşmadan sonra kentteki ilk, orta ve lise öğrencileri arasında yapılan İstiklal Marşı'nı en güzel ezbere okuma yarışmasında birinci olan öğrencilere, Mehmet Akif Ersoy'un kitapları hediye olarak verildi. Hediyelerini Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun elinden alan öğrencilere İstiklal Marşı'nın on kıtası ayrı ayrı okutuldu. Ödülleri alan öğrenciler ise İlkokullar arası birincisi Gebze Emlak Konutları İlkokulu öğrencisi Dilara Cömert ve liseler arası birincisi Bahçecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Kürşat Şahin ve Ortaokullar arası birincisi Kavaklı Şehit Onbaşı Adem Başoğlu Ortaokulu Nur Sinem Özen oldu. Programın son bölümünde İl Kültür Müdürlüğü'ne bağlı ses korosu İstiklal Marşı'nı okudu.


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR