V. Gölcük Seramik Sempozyumu açıldı

Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda yapılan açılışa Gölcük Kaymakamı Dr. Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Üniversitesi...

BÜYÜT

Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda yapılan açılışa Gölcük Kaymakamı Dr. Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu (MYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mine Can, Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nermin Demirkol, Gölcük Belediye Başkan Yardımcıları Levent Değirmencioğlu, İbrahim Tektaş, Onursal Sanatçılar, Prof. Güngör Güner, Prof. Türker Özdoğan, Mustafa Tunçalp, Prof. Sevim Çizer, Prof. Zehra Özkara Çobanlı, davetli sanatçılar ve öğrenciler katıldı.

 

Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu (MYO) Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nermin Demirkol,2011 yılında başladıkları seramik sempozyumunun ana hedefini; “Yurt içinde ve yurt dışından gelen birçok seramik sanatçısını bir araya getirerek, birbirlerini tanıma fırsatı sunmak, ülkelerarası kültürel alışveriş yanında dostluk geliştirmek, seramik sanatçılarının kişisel teknik ve yorumlarından sempozyum süresince öğrencilerin ve sanatseverlerin yararlanmasını sağlamaktır” diye açıkladı. Yrd. Doç. Dr. Nermin Demirkol, Kocaeli Üniversitesine marka üniversite olma yolunda bilimsel ve sanatsal katkı sunmaktan dolayı gurur duyduğunu ifade etti.

 

Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu (MYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mine Can, bizleri yalnız bırakmayan üniversite yönetimine, belediye ve kent konseyine teşekkür ediyorum diyerek konuşmasına başladı. Yrd. Doç. Dr. Mine Can, “Bireysel olarak çaba göstersek de, kişilerin öne çıktığı çalışmalar değil, kurumlara ait çalışmaların ön plana çıkması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Yrd. Doç. Dr. Mine Can seramik sempozyumuyla kurumların güç kazandığını ve şehre katkı sağladığının altını çizdi. Yrd. Doç. Dr. Can, “Umarım 5. Uluslararası Seramik Sempozyumu çok güzel, çok başarılı ve tarihe imza atan bir proje olur” temennisinde bulunarak sözlerine son verdi.

 

Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, bir kentin gelişmesi sadece fiziksel anlamda olmamalı, Gölcük’ün gelişmesinin kültür- sanat zemininde de olduğu sürece daha sağlıklı olacağını belirtti. Seramik sempozyumunun üniversitemiz, yerel yönetimimiz ve kent konseyimiz işbirliği ile yapılmasının çok anlamlı olduğunu vurgulayan Dr. Şentürk, “Üniversitemiz sadece sınav yapan not veren bir kuruluş değil, yaşadığı kente de yaptığı projelerle geleceğine şekil veren bir üniversite profili çizmelidir” dedi. Dr. Şentürk, sempozyum sayesinde Gölcük’ümüz hem ulusal hem de uluslararası alanda tanınırlığını artıracaktır diyerek konuşmasını noktaladı.

 

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Yerel yönetimler olarak geçen süreç içerisinde kendi sınırlarımız içerisinde yaşayan her bir bireyin sağlıklı, mutlu, huzurlu yaşamlarını tesis etme anlamında çeşitli etkinliklerle hizmetler üretmekteyiz” dedi. Geleceğimize şekil verme konusunda yolda yürüyeceğimiz paydaşları ve bu çalışmaları başarıyla noktalayacak olan çalışma arkadaşlarını seçmek istediklerini söyleyen Ellibeş, “Akla ilk gelen kurumlar, kentin dinamiklerini temsil eden kent konseyi ve bu şehrin marka değeri olan üniversitemizdir” dedi. Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, üniversitemizin daha geniş anlamda bulundukları coğrafyaya sosyal, kültürel ve sanatsal gibi farklı etkinlikler yöntemiyle katma değer sağlaması gerektiğini ifade etti.

 

Gölcük Kaymakamı Dr. Adem Yazıcı, “Bundan dört yıl önce başlayan bu yıl besincisi düzenlenen seramik sempozyumunda yer almaktan memnuniyet duymaktayım” diyerek sözlerine başladı. Seramiğin geleneksel Türk el sanatlarından en önemlilerinden bir tanesi olduğunu belirten Yazıcı, “Seramik sanatını yaşatmak, tarihe-kültüre sahip çıkmak, böyle önemli bir kültürel olguyu gelecek kuşaklara aktarmak son derece önemlidir” dedi. Yazıcı, üniversitelerin bir bilim ve eğitim yuvası olduğunu söyledi. Yazıcı, ayrıca üniversitelerin hizmet ettikleri yerlerdeki yaşayan kente bir sosyal sorumluluk noktasında bu ve benzeri oluşumlarda bulunmaları da son derce önemli ve anlamlı olduğunun önemine değindi.

 

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, “Kocaeli Üniversitesi için şehirle bütünleşme adına Gölcük Belediyesi ile 2011 yılında başlayan ve bugün beşincisini düzenlediğimiz Uluslararası Gölcük Seramik sempozyumunun hem üniversitemiz hem de diğer paydaşlarımız adına büyük faydalara imza atacağına inanıyorum” dedi.  Prof. Dr. Bekir Çakır, Kocaeli Üniversitesinin seramik sanatına verdiği değeri anlatması adına ulusal ve uluslararası sanatçıların bu daveti kabul etmesi son derece önemlidir mesajı vererek konuşmasına son verdi.

Açılış konuşmalarının ardından onursal sanatçı Mustafa Tunçalp “Halime Çolakoğlu” anısına Açılış Semineri yaptı. ‘5. Uluslararası Seramik Sempozyumu’ onursal sanatçılara plaket takdimiyle son buldu.

20 Mayıs 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR