Bekaert’ta direniş güçlenerek sürüyor

Birleşik Metal İş Sendikası Alikahya’da bulunan Bekaert fabrikasından 9 üyelerinin işten çıkarılması üzerine başlattıkları direnişi önceki akşam da sü...

BÜYÜT

Birleşik Metal İş Sendikası Alikahya’da bulunan Bekaert fabrikasından 9 üyelerinin işten çıkarılması üzerine başlattıkları direnişi önceki akşam da sürdürdü.

Birleşik Metal İş Sendikası, işverenin toplu iş sözleşmesine yanaşmaması üzerine Bekaert’ta grev kararı almış, fabrika yönetimi toplu iş sözleşmesini imzalamak zorunda kalmıştı. Bunun ardından Bekaert yönetimi, Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi 9 fabrika çalışanının işten çıkarttı. Sendika, işten çıkarılan 9 işçinin fabrikaya geri dönmesi için başlattığı direnişi önceki akşam da sürdürdü. Mesai bitiminde fabrikayı terk etmeyen işçiler ile sendikanın örgütlü bulunduğu diğer fabrikalardan gelen işçiler hep birlikte bir kez daha işten çıkarılan 9 işçinin işe geri alınmasını istedi.

DESTEK VERDİLER
Birleşik Metal İş Sendikası’nın başlatmış olduğu direnişe destek vermek amacıyla fabrika önüne gelen MHP Milletvekili Adayı Lütfü Türkkan, İzmit İlçe Başkanı Aydın Ünlü, SP İl Başkan Yardımcısı Mehmet Aras, Hizmet İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı İdris Ersoy ve 2 Nolu Şube Başkanı İrfan Gün, Birleşik Metal-İş Sendikası Şube Sekreteri Talat Çelik’ten direniş hakkında bilgi aldı. Sendika adına basın açıklaması yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Şube Başkanı Hami Baltacı, işvereni bir kez daha uyararak Kemal Yıldızalp, Erhan Metiner, Bülent Sağlam, Kamuran Emri Çimen, Cüneyt Atak, Emre Demir, Deniz Başaran, Murat Gür ve Deniz Elza Aşçıoğlu adlı işçilerin işe geri alınmasını istedi.

İŞÇİLER SAHİPSİZ DEĞİL
Bekaert’ta ilk geldiklerinde her yerin çamur işinde olduğunu ifade eden Baltacı, “İlk günlerde 100 kişiydik, şimdi 500 kişiyiz. Bu fabrikayı bugünlere biz işçiler getirdik. Biz işçiler olarak vergi kaçırmadık. Banka hortumlamadık. Bizim tek hatamız işçi olmaktır ama bu ülkede işçi olmak çok onurlu bir noktadır. Ne tür baskı uygulanırsa uygulansın işten atılan 9 arkadaşımız işe geri alınana kadar buradayız. Bizim mücadelemizde fabrika kazalarında can veren işçilerin kanı var. Bu insanlar sahipsiz değil. Bu insanların sahibi Birleşik Metal İş Sendikası’dır. Arkadaşlarımızı fabrikadan atmanın cezasını herkese ödeteceğiz” şeklinde konuştu.

10 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR