Baro’da seçim heyecanı başladı

İki yılda bir gerçekleştirilen Baro Başkanlık seçim süreci dün 33. Olağan Genel Kurul Toplantısı ile başlamış oldu. KOTO Burhan Kasım meclis salonund...

İki yılda bir gerçekleştirilen Baro Başkanlık seçim süreci dün 33. Olağan Genel Kurul Toplantısı ile başlamış oldu. KOTO Burhan Kasım meclis salonunda gerçekleştirilen genel kurula başkan adayları Sertif Gökçe ve Hakan Lamper’in yan sıra mevcut Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, CHP Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Adalet Komisyonu Başkanı Yusuf Coşkun, geçmiş dönem baro başkanları ve çok sayıda avukat katıldı.

 

'HSYK YAPISI DEMOKRATİK DEĞİL’

Kurulun Divan Başkanlığını Bora Uluç üstlenirken Divan Kurulu Başkan Yardımcısı Süreyya Koşer, Katip Üyeleri ise Güzin Aşkın Alpaslan, Sera Murgan’dan oluştu. Kurul Tamer Solakoğlu’nun konuşması ile başladı. İki dönemdir Kocaeli Barosu’na Başkanlık yapan Solakoğlu, gözleri dolarak yaptığı konuşmasında “Yargı ve yürütme erkleri birbirinden bağımsızdır ve birbirinden üstün değildir. 2010 yılında yapılan anayasa değişikliği sonrasında oluşturulan HSYK yapısı demokratik ve çoğulcu değil” ifadelerine yer verdi.

 

‘BARO AİDATLARI İNDİRİMLİ ÖDENMELİ’

Avukatlığın kalitesinin arttırılması için iyi bir hukuk eğitimin yanında iyi bir staj döneminden de geçmek gerektiğini ifade eden Solakoğlu, avukatlık mesleğinin dünyanın her yerinde sınavla yapıldığını ülkemizde de aynı şekilde sınavla yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. Solakoğlu, Başkan olduğu dönemde 2010 yılında kurulmuş olan Genç Avukatlar Meclisi’nin önerisi ile bugün genç avukatların 3 yıl süre ile baro aidatlarını 1/3 oranında indirimli olarak ödemesinin de kurul tarafından desteklenen bir uygulama olduğunu söyledi.

 

BAŞARILAR DİLEDİ

Avukatlara Baro tarafından ödenen adli yardım vekalet ücreti borcunun olmadığı bilgisini veren Tamer Solakoğlu, “Teveccühlerinizle 2010 ve 2012 yıllarında seçildiğim, Kocaeli Barosu Başkanlığı’ndan ayrılırken, görevimi  hakkıyla yapmış olmanın size ve sizin verdiğiniz desteğe layık olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyorum” ifadelerini kullandı ve Baro Başkanlığı’na aday olan  avukatlara başarılar diledi.

 

‘EŞ BAŞKANLIK DA OLABİLİRDİ’

Solakoğlu’nun ardından kürsüye çıkan Yusuf Coşkun, “Solakoğlu ile çok güzel 4 yıl geçirdik. Yeni yönetimle de çok iyi anlaşacağımızı umuyorum. Tarih yargılayanları pek hatırlamaz fakat savunucular hiç unutulmaz. Kongrede çok önemli iki adayımız var. Kim kazanırsa kazansın nihayetinde Kocaeli Barosu kazanacaktır. Baro’da eş başkanlık sistemi de çok güzel olabilirdi. Önceki yıllardaki seçimlerde de bu konuyu gündeme getirmiştik. İki adayımız da çok değerli avukatlar” şeklinde konuştu.

 

SEÇİM BUGÜN

Genel Kurul ardından bugün saat 09.00 – 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek seçimlerde; 10 Yönetim Kurulu Üyesi, 1 Başkan, 3 Denetim Kurulu Üyesi, 5 Disiplin Kurulu Üyesi ve 5 Türkiye Barolar Birliği Delegesi seçilecek. Bin 124 üyenin oy kullanma hakkının bulunduğu seçimler için Kocaeli Adalet Sarayı’nda 4 sandık kurulacak. Seçimlerde Baro Başkan Adayı Hakan Lamper 10 kişilik liste hazırlarken, Sertif Gökçe 8 kişilik liste hazırlayarak bağımsız adayların da kurulda yer alması için kapıyı araladı. Seçimlere Bağımsız Yönetim Kurulu Adayı olarak Av. Volkan Koçak ve Mevcut Yönetim Kurulu Üyesi Salih Melek Fırat da yer alacak. Hilal GÜDÜCÜ

 

Lamper: Adliye binası yeniden inşa edilmeli

Baro Başkan adayı Hakan Lamper genel kurulda yaptığı konuşmada Kocaeli Adliyesi’nin tespit edilecek bir yerde yeniden inşa edilmesi gerektiğini belirtti.

 

Baro Başkanlığı Genel Kurulu’nda adaylar arasında ilk sözü Hakan Lamper adlı. Söze kendini tanıtarak başlayan Lamper, ülkemizin adalet ve yargı konusunda geldiği noktalara değinerek bu durumun ortadan kaldırılması için ‘Hukukun Üstünlüğü’ ve ‘Kuvvetleri Ayrılığı’ ilkelerinin uygulanması gerektiğine vurgu yaptı. Yapılması istenen yeni adliye binasına da değinen Lamper, “Fiziki şartları son derece yetersiz olan Kocaeli Adliyesi, Baro’nun görüşü alınarak tespit edilecek yeni yerinde ivedilikle inşa edilmelidir” dedi.

 

‘STAJDA YENİ BİR AŞAMAYA GELİNMELİ’

Şu an inşaatı devam eden Gebze Adliyesi ile ihale aşamasındaki Gölcük Adliyesi’nin yapımının takip edileceğini kaydeden Hakna Lamper, “Bu adliyelerde baro için ayrılan bağımsız bölümlerin baromuza yakışır nitelikte olması sağlanacaktır. Staj konusunda da yeni bir aşamaya geçmek gerekiyor. Yıllık stajyer sayımız 150’yi bulmuştur. Bu nedenle staj eğitiminde pratik çalışmalar öne çıkarılmalı ve staj eğitiminden geçen her meslektaşımızın her türlü dava dilekçesini hazırlayan, tüm icra işlemlerini yapabilen kişiler olması sağlanacaktır” şeklinde konuştu.

 

‘ÇOK AMAÇLI TESİS YAPILMALI’

Konuşmasında genç avukatların sorunlarına da değinen Lamper, “Genç arkadaşlarımızın büyük ekonomik sıkıntılar yaşadığını biliyoruz. Bu sorunu aşabilmek için öncelikle kartelleşmiş hukuk bürolarının resmi ve gayri resmi şubeler açarak yaygınlaşmasını önlemek zorundayız” dedi. Kocaeli Barosu’nun acilen çok amaçlı sosyal tesise ihtiyacı olduğunu belirten Hakan Lamper, “Dileğim bir sonraki genel kurulumuzu kendi binamızda yapmaktır” sözlerini baro mensuplarına aktardı.

 

‘Mücadele eden bir Baro olmalıyız’

Genel Kurulda söz alan Sertif Gökçe de yeni bir adliye binasının gerektiğine işaret ederek, “Hukukun evrensel kaidelerine yönelen saldırıların engellenmesi için, birlikte çalışıp mücadele eden bir baroya ulaşmak istiyoruz”

 

Hakan Lamper’in ardından söz alan Sertif Gökçe, konuşmasına meclise yargı reformu olarak sunulan teklifi değerlendirerek başladı. “Ceza Muhakemesi Kanunu’nun şüpheli veya sanığın aranmasına ilişkin 116. Maddesinde yer alan, ‘somut delillere dayalı kuvvetli şüphe’ olgusunu, ‘makul şüphe’ ile değiştirmeyi öngörmektedir. Bu teklifin yasalaşması halinde; hepimizin evinde, işyerinde, aracında, hukuk kaideleri gözetilmeksizin arama yapılabilir” diyen Gökçe, bunların karşısında asla sessiz kalamayacaklarını ifade etti.

 

YENİ OLANAKLAR YARATILACAK’

Seçimler öncesinde herkesle tek tek görüştüğünü ve bu görüşmeler sonucunda sorunları tespit ettiğini belirten Sertif Gökçe, “Hepinizin ilk sözü, ilk beklentisi müstakil bir hizmet binası oldu. Bu istek, bu ihtiyaç daha fazla bekleyemez. Yeni dönemde, baromuzu lokaliyle, konferans salonuyla, kütüphanesiyle, eksiksiz bir hizmet binasına kavuşturacağız. Meslektaşlarımızın bu ortak arzusunu gerçekleştirmek için, hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağız. Sadece merkez hizmet binamız değil, ilçelerdeki hizmet ve irtibat birimlerimiz de çok önemlidir. Bu nedenle ilçelerdeki hizmet birimlerimizi de geliştirecek, yeni olanaklar yaratacağız” dedi.

 

‘DİLEKÇECİLER HAKKINDA YASAL BAŞVURU’

Haksız rekabete karşı savaş açtıklarını söyleyen Gökçe, ‘Hasar Danışmanlık’, ‘Tüketici Danışmanlığı’ gibi isimlerle kurulan şirketler ile adliyelerin çevresini mesken tutan dilekçecilerin faaliyetlerinin engellenmesi ve sorumluların cezalandırılması için gereken tüm yasal başvuruları yapacak ve takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı. İdealinin, hiçbir ayrım olmaksızın, tüm üyelerinin yönetime katıldığı, mesleğin kamusal itibarının yükselmesi, meslektaşlarımızın sorunlarının çözülmesi, hukukun evrensel kaidelerine yönelen saldırıların engellenmesi için, birlikte çalışıp mücadele eden bir baroya ulaşmak olduğunu belirten Gökçe seçimin herkes için hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

26 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR