“Filinta” Osmanlı’nın adalet sistemini ekranlara taşıyacak

Kudret Sabancı’nın yönettiği, senaryosunu Altuğ Küçük’ün yazdığı ve başrollerinde; Onur Tuna, Serhat Tutumluer, Mehmet Özgür,  Damla Aslanalp, Naz El...

BÜYÜT

Kudret Sabancı’nın yönettiği, senaryosunu Altuğ Küçük’ün yazdığı ve başrollerinde; Onur Tuna, Serhat Tutumluer, Mehmet Özgür,  Damla Aslanalp, Naz Elmas, Kayra Şenocak, Yosi Mizrahi, Hakan Yufkacıgil, Kamil Güler, Serhan Ernak, Kemal Zeydan gibi tiyatro, sinema ve dizi dünyasının sağlam oyuncu kadrosunu bir araya toplayan 'Filinta', İzmit Seka Film Platoları’nda kurulan muhteşem Pera ve Galata’nın tarihi dokusuyla gerçeğine yakın bir atmosferi de yakalayarak en az karakterler kadar çekim yapılan yerleriyle de eski İstanbul’u yaşatarak izleyenleri ekrana bağlayacak.

 

Bunun yanı sıra dizinin başrol oyuncularından Mehmet Özgür’ün canlandırdığı ‘Kadı Gıyaseddin Hatemi’ rolü, günümüz insanının karmaşık ruh halinde ve ihtiyacı olan inanç sistemiyle ilgili güzel hatırlatmalara da parmak basacak. Beşeri ilimlere ilgi duyan Kadı Gıyaseddin Hatemi, ‘Adalet olmadan devletin, edep olmadan asaletin olmayacağına inanan, ilim irfan sahibi bir kadı. Hayatın içinde birçok kimsenin ulaşmak ve başarmak istediği uzun bir yolculuk olan Hiç’lik mertebesine ulaşmış, gözü adaletten başka bir şey görmeyen bir kişi.  

 

600 yıldan fazla Süren Osmanlı İmparatorluğu'nu ayakta tutan adalet sisteminin vücûd bulmuş hali olarak izleyeceğimiz Kadı Gıyaseddin Hatemi rolündeki Mehmet Özgür, gerçek yaşantısında da ‘Ben de Kadı Gıyaseddin  gibi ilime, irfana ve gerçek adalete inanıyorum. Bu rolü üstlenmek benim için çok özel bir mutluluk’ diyor.   

 

Filinta’da kundaktayken Külliye’nin önünde bulduğu ve oğlu gibi sevdiği ‘Filinta Mustafa'ya bir baba, adalete ihtiyacı olanlar içinse sığınılacak bir liman gibi olan, aynı zamanda Padişah’a şehzadeyken hocalık yapmış olan Kadı Gıyaseddin Hatemi;  Ömer Bin Hattab'ın ‘Dicle kenarında bir kurt bir koyunu yese, Allah adaleti gelir onu Ömer'den benden sorar.’ sözünü düstur edinmiş ve hayatının merkezine almıştır.

23 Aralık akşamı TRT 1 ekranlarına gelecek olan ‘Filinta’,  konusu, oyunculukları, özel hazırlanan mekânları ve yapımıyla da diğer dizilere fark atarak iddialı bir proje olarak seyircisiyle buluşacak.

 

17 Aralık 2014 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR