Gölcük Kırkyama Festivali, Değirmendere’ye renk kattı

Akabinde konuk kırkyamacılar alandaki yerlerini alarak Değirmendere'ye farklı bir hareketlilik kazandırdı.   Yurtdışından katılmış olan misafirler s...

BÜYÜT

Akabinde konuk kırkyamacılar alandaki yerlerini alarak Değirmendere'ye farklı bir hareketlilik kazandırdı.

 

Yurtdışından katılmış olan misafirler satış stantlarında yerlerini alırken bir kısmı da Değirmendere Sanat evinde gerçekleştirilen "Cumhuriyet Gelinleri" sergisiyle, ülkelerine veya şehirlerine ait geleneksel nakışlı kırkyama eserlerini sanatseverlerle buluşturdular.

 

Gölcük Belediye Başkan Vekili Yıldıray Çelik, “Bu etkinlik programıyla ilgili samimi heyecan duyuyoruz. Kırkyama gibi annelerimizden, anneannelerimizden kalan kaybolmaya yüz tutmuş sanat değerlerimizi tanıtmak ve yaşatmak için çalıyoruz. Bu yılki sanat etkinliği ile sadece Kocaeli'nin değil Türkiye'nin de huzurunda olduk. Farklı ülkelerden geleneksel el sanatları ve kırkyama ustalarının katıldığı bu festival Gölcük'ü 3 gün boyunca Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda kültürleri bir araya getirdi” dedi.

 

Festival boyunca katılımcı ülkelerin müzik dinletileri, sokak atölye çalışmaları, folklor gösterileri, ödüllü fotoğrafçıların fotoğraf gösterileri, 1915 Seddulbahir Ahmet Uslu Müzesi Arşiv Çanakkale Fotoğraf Sergisi, 4+1 kere maşallah sergi turu, teknik paylaşım atölye sergi tanıtımı, geleneksel düğünler çalıştayı, Karadeniz yöresi kız isteme, Kocaeli oda orkestrası klasik müzik dinletisi, pişmaniye gösterisi ve ikramı, Osmanlı mutfağında düğün, Kandıra kına gecesi, Hint kınası yapımı, nikâhta keramet varmış özel tiyatro gösterimi (Sırf Tiyatro Grubu) vatandaşların beğenisine sunuldu.

 

Festivalin son gününde Gölcük Belediye Başkan Vekili Yıldıray Çelik ve Başkan Yardımcısı İbrahim Tektaş’ın katılımıyla Gölcük Belediyesi – GFSD – DFSD Foto Maraton Ödül Töreni dereceye girenlere hediyeleri verilerek festival sona erdi.

07 Eylül 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR