Hüseyin Gülaçtı’ya 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi

Kocaeli’nin en büyük kuyumcusu olan Gülaçtı Kuyumculuk firmasının sahibi olan Hüseyin Gülaçtı, Eylül 2012’de Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, k...

Kocaeli’nin en büyük kuyumcusu olan Gülaçtı Kuyumculuk firmasının sahibi olan Hüseyin Gülaçtı, Eylül 2012’de Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, kurumunda çalışan bazı kişiler ve bu kişilerle işbirliği yapan müşterileri tarafından dolandırıldığını ileri sürmüştü. Olayla ilgili açılan davada ilk duruma 5 Haziran 2013 tarihinde yapıldı. Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 14 kişi yargılandı. Dosya kapsamında çok sayıda ismin ifadesine başvurulurken, bazıları ise gözaltına alındı.

 

AĞIR SUÇLAMALAR

Dosya kapsamında Kadir Yazıcı, Oral Altın, Gökhan Suvay, Taner Şehitoğlu, Cafer Yıldırım, Cemil Aytaç, İbrahim Balkan, Şahin Yavuz, Mustafa Yavuz, İskender Aksal, Murat Yavuz, Vedat İzci, Yüksel Demirdaş, Sabahattin Aydın yargılandı. oruşturma safhasında Kadir Yazıcı, İskender Aksal, Murat Yavuz, Mustafa Yavuz, Şahin Yavuz ve Taner Şehitoğlu bir süre tutuklanarak cezaevinde kalmıştı. Öte yandan söz konusu iddianamede sanıklara isnat edilen suçlar; yağma, yağmaya teşebbüs, güveni kötüye kullanma, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, dolandırıcılık olarak açıklanmıştı.

 

GÜLAÇTI İFADE VERDİ

Öte yandan dava sürecinde sanık olarak yargılanan şahıslar da firma sahibi Hüseyin Gülaçtı’dan şikayetçi oldu. Bu kapsamda mahkemeye ifade veren Hüseyin Gülaçtı, “Vatandaşa ileride geldiklerinde ödemede kolaylık olması açısından aldıkları altının gramını yazan kartlar verilir. Ancak üzerinde para miktarı yazılı kart uygulaması yoktur” derken, piyasada üzerinde alınan para miktarının belirtildiği yığınla kart dolaştığı iddia ediliyordu.

 

GAZETEMİZE YAYIN YASAĞI GELDİ

Daha sonraki süreçte ise Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu sanık avukatları, müvekkillerinin tahliyelerini istedi ve Kadir Yazıcı, Taner Şehitoğlu, İskender Aksal, Şahin Yavuz, Mustafa Yavuz ve Murat Yavuz cezaevinden tahliye edildi. Bu arada Kocaeli Gazetesi olarak bu haberleri yayınlarken Gülaçtı Kuyumculuk’un avukatları Kocaeli 2.Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak ‘yayın durma’ kararı verilmesini talep etti. Bunun üzerine mahkeme 7 Haziran 2013 Cuma günü 2013/757 esas sayılı kararıyla sadece gazetemize yayın durdurma kararını verdi.

 

BDDK DAVACI OLDU

Bu arada Gülaçtı Dosyası, Kocaeli’den İstanbul’daki Özel Yetkili Mahkeme’ye gönderildi ve dava süreci burada devam etti. Daha sonra ise Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılmasıyla dosya yeniden Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Yargı süreci devam ederken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) şikayeti üzerine, 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’na muhalefet ettiği gerekçesi ile Gülaçtı Kuyumculuk aleyhine dava açıldı. Firma sahibi Hüseyin Gülaçtı da böylece sanık durumuna düşmüş oldu. Daha sonra ise önceki dava dosyası ile BDDK’nın şikayeti ile açılan davanın dosyası birleştirildi.

 

YAYIN YASAĞI KALKTI

Dosyaların birleşmesinin ardından gazetemiz avukatı Nazmi Küçükosmanoğlu, sadece kurumumuza uygulanan yayın yasağının kaldırılması için başvuruda bulundu. 24 Mayıs 2016 tarihinde Kocaeli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından yasak kaldırılırken, 6 Haziran 2016 tarihinde de bu konudaki gerekçeli karar gazetemize ulaştı.

 

GÜLAÇTI İÇİN HAPİS İSTENDİ

Geçtiğimiz haziran ayında yapılan duruşmada ise savcı tarafından mütalaa verildi. Savcı, Gülaçtı Kuyumculuk’un sahibi Hüseyin Gülaçtı ve dolandırıcılık yaptığı iddia edilen sanıklar Vedat İzci, Oral Altın, İbrahim Balkan, Yüksel Demirdaş, Taner Şehitoğlu, Mustafa Yavuz, Murat Yavuz, İskender Aksal ve Şahin Yavuz’un beraatını istedi. BDDK’nın şikayeti ile bankacılık Kanunu’na muhalefet suçu dolayısıyla açılan davası ile ilgili olarak da Gülaçtı Kuyumculuk’un sahibi Hüseyin Gülaçtı hakkında 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

 

HÜSEYİN GÜLAÇTI GELMEDİ

Dosya ile ilgili son duruşma dün yapıldı. Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıklar Kadir Yazıcı, Sabahattin Aydın, Vedat İzci, Taner Şehitoğlu, Mustafa Yavuz, İskender Aksal, Şahin Yavuz, Murat Yavuz ve avukatları hazır bulundu. Davada hazır bulunmayan sanık Hüseyin Gülaçtı’yı ise avukatları Turgay Karaman ile Raif Kandemir temsil etti. BDDK adına ise avukat Dilara Bağcı duruşmaya katıldı.

 

“BDDK ARAŞTIRMA YAPMADI”

Sanık Hüseyin Gülaçtı’nın avukatı Turgay Karaman son savunmasında, “Müvekkilimiz mağdur durumdayken sanık durumuna düşmüştür. BDDK araştırma yapmadan müvekkilimi suçlayıcı rapor düzenlemiş ve hakkında dava açılmıştır. Gülaçtı Kuyumculuk piyasadan izinsiz olarak mevduat toplamamıştır. Dosyada bu suçun işlendiğine dair somut delil yoktur. Beraatını talep ediyoruz” dedi.

 

“SİLAH ZORUYLA YAZDIRDILAR”

Diğer sanıklar Kadir Yazıcı, Sabahattin Aydın, Cafer Yıldırım, Taner Şehitoğlu, Mustafa Yavuz, Murat Yavuz, Şahin Yavuz ve Vedat İzci önceki savunmalarını tekrar ettiklerini beyan etti. Sanık Kadir Yazıcı ise, “Benim yazdığım bazı yazılı beyanlar bana Hüseyin Gülaçtı tarafından silah zoruyla yazdırılmıştır” dedi.

 

SUÇ ÖRGÜTÜ KURMAKTAN BERAAT

Sanıklar Kadir Yazıcı, Sabahattin Aydın, Cafer Yıldırım, Taner Şehitoğlu, Mustafa Yavuz, Murat Yavuz, Şahin Yavuz ve Vedat İzci suç örgütü kurma suçunu işlediklerine dair savunmalarının aksini ispatlayan mahkumiyetlerine yeterli açık, kesin ve inandırıcı delil elde edilmediğinde sanıkların örgüt kurma suçundan beraatına karar verildi.

 

GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMADAN GÜLAÇTI’YA 2 YIL 6 AY HAPİS

Sanıklardan Kadir Yazıcı, Gökhan Suvay, Cemil Aytaç, Cafer Yıldırım ve Sabahattin Aydın, dosya kapsamında güveni kötüye kullanma suçunu işledikleri anlaşıldığından ayrı ayrı 1’er yıl 15’er gün hapis ve 5’er gün adli para cezasına çarptırıldılar. Gülaçtı Kuyumculuk firmasının sahibi sanık Hüseyin Gülçatı ile iş yeri çalışanı Kadir Yazıcı’nın müşterilerin getirdikleri para ve altınları değerlendirmek için teslim aldıkları, karşılığında kartvizit verdikleri, bu şekilde izinsiz mevduat toplama suçunu işledikleri anlaşıldığından ayı ayrı 2’şer yıl 6’şar ay hapis ve 80’er lira adli para cezası ile cezalandırılmalarına karar verildi. Ahmet HAZER

06 Eylül 2016 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

asssss - tefeci gül açtı fiş fatura hiçbir şey kesmiyorlar kocaeli defterdarlığına duyrulur hiç bir kuyumcu ne fatura nede fiş vermiyor hepsi sahtekar

Yanıtla . 0Beğen 06 Eylül 12:00
01

şirin - Sayın GÜLAÇTI.... Hatırlıyor musun ŞERİATİN KESTİĞİ PARMAK ACIMAZ ... demiştin.. allahın adaleti böyledir işte....

Yanıtla . 0Beğen 06 Eylül 12:00
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR