Kadınlar için 101. yılda da değişen bir şey yok!

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün 101. yılı kutlanıyor. Ancak kadınlar, geride bırakılan yüzyıla rağmen hale ayrımcılığa, şiddete, tacize, t...

BÜYÜT

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün 101. yılı kutlanıyor. Ancak kadınlar, geride bırakılan yüzyıla rağmen hale ayrımcılığa, şiddete, tacize, tecavüze maruz kalıyor.

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü… Tüm dünyada kadının çalışma gücü, iş hayatına katılımının etkinliği tartışılırken, Türkiye’de hâlâ “aile içi şiddet” kadına damgasını vuruyor. Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nün “Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması”na göre, Türkiye’de kadınların yüzde 41.9’u fiziksel ve cinsel şiddete uğruyor. Ülke genelinde eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranı yüzde 39. Hayatının herhangi bir döneminde duygusal şiddet yaşayan kadınların oranı yüzde 43.9. Sadece cinsel şiddete maruz kalan kadınların oranı yüzde 15.3. Ayrıca yaşadığı fiziksel şiddet sonucunda yaralanan kadınların oranı yüzde 25 olarak belirtiliyor. İstihdamda yer alan 100 kadından 58’si herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olmaksızın çalışıyor.

GÜNDE 3 KADIN HAYATINI KAYBEDİYOR
Ücretli ve yevmiyeli çalışan kadınların yüzde 26.6’sı, işveren kadınların yüzde 31.2’si herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmaksızın çalışma hayatının içinde yer alıyor. Evet Başbakan Recep Tayyip Erdoğan her kadından en az üç çocuk doğurmasını isterken istatistiklere göre Türkiye'de günde 3 kadın şiddet gördüğü için hayatını kaybediyor. Her 5 kadından biri yaşamında en az bir kez tecavüze veya tecavüz girişimine maruz kalıyor. Tüm bu sorunlar temelinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Tüm kadın örgütleri, sendikalar, siyasi partiler yukarıda anlatılan gerçekler nezdinde benzer taleplerle bugün ilimiz ve tüm Türkiye’de 8 Mart’ı kutlayacak. Kadın erkek ayrımının yapılmadığı, kadınların taciz, tecavüz ve şiddete maruz kalmadığı yarınlar için 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nüz kutlu olsun. Kadın hakları savunucuları ve kurumların ortak talepleri şöyle:

-Kadınların ayrımcılığa maruz kalması engellenmeli
-Namus cinayetleri adı altına işlenen kadın cinayetlerinde cezalar artırılmalı
-Eşit işe eşit ücret politikası benimsenmeli
-Kadınlar siyasette ve karar verme mekanizmalarında yer almalı
-Aile korunması Kanunu’nun kapsamı genişletilerek, yaptırımlar artırılmalı
-Kadınlar her türlü şiddete, saldırıya ve tacize karşı koruma altına alınmalı
-Devlet taciz, şiddet ve tecavüz mağdurlarına karşı sahiplerici bir tutum altına girmeli
-Kadın barınma ve sığınma evlerinin sayıları arttırılmalı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle ilimizde gerçekleştirilecek programlar şöyle:
12.00: Dev-Sağlık-İş KOÜ Tıp Fakültesi basın açıklaması.
12.00-16.00: CHP Kadınlar Günü Programı KYÖD
12.30: Nevzat Doğan basın mensuplarına Wes Otel’de yemek.
14.00: Kocaeli Valiliği-İl Tarım Müdürlüğü tarafından Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kadın Çiftçiler Yarışıyor Yarışması”.
20.00: Süleyman Demirel Kültür Merkezi Türk Halk Müziği Konseri.
14.00: İzmit Belediyesi-Panel, Halk Müziği Konseri, Tiyatro Gösterisi, Halk Oyunu Gösterisi-Halk Eğitim Merkezi

15.00: Emel Sayın Konseri Halk Eğitim Merkezi.
18.00: İzmit Kadın Platformu yürüyüşü.
20.00: Kocaeli Valiliği Türk Halk Müziği Konseri.

07 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR