BES’den düzenleme tepkisi

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Kocaeli Şube Başkanı Gülüzar Ateş, valilik, kaymakamlık, nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlüğü gibi birim personelini...

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Kocaeli Şube Başkanı Gülüzar Ateş, valilik, kaymakamlık, nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlüğü gibi birim personelinin çalışma koşulları ile ilgili bir açıklama yaptı. Basın toplantısında konuşan şube başkanı Ateş, aynı zamanda AKP iktidarının ‘Orta Vadeli Programı’ ve 2015 bütçesi hazırlanırken emekçilerin talepleri göz önüne alınmadığını da belirtti.

 

“988 MİLYON TL NEREYE GİDECEK?”

Başkan Ateş maliyetine uygun bir politika uygulanmadan çıkarılacak olan nüfus cüzdanlarıyla bile kar el edilmek istendiğini dile getirerek, “Nüfus cüzdanları önümüzdeki aylardan itibaren yenilenecek. Bu durum önemli sorunları da beraberinde getirecek. Kartların maliyeti 5 TL, ancak yurttaşlara 18 TL’den verilecek olması başlı başına bir sorun. Burada geriye kalan 988 milyon TL’nin ne için toplandığı ve nerelere harcanacağı bilinmiyor. Bu bir tüccar mantığıdır” dedi.

 

“KOŞULLAR AĞIRLAŞTI”

2007 yılına dayanan bir süreçten bahseden Ateş, “Süreç adres kayıt sisteminin alt yapı hazırlıkları yapılmadan muhtarlıklardan alınarak nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlüklerine devredilmesiyle başladı. Zaten yapılan işlerin üzerine yenileri eklendi. Gece-gündüz çalışan nüfus emekçilerine cüzi miktarlarda mesai ücreti ödeniyor” diye konuştu.

 

“YENİ PERSONEL ALINMALI”

İnsanca yaşayabilecek ücret koşullarına kavuşturulması gerektiğini belirten Ateş, “İçişleri Bakanlığı’nda görevli memurlar insanca yaşayacak ücretten yoksun. Bakanlıkta yeterince yeni ve kadrolu personel var. Yeni personel istihdam edilmeli. Nüfus emekçilerine bir maaş tutarında ikramiye verilmeli. İnsanca yaşayacak ücrete kavuşturulmalı” diye konuştu.

19 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR