AKP’li Bulut Meclis’i gerdi!

İzmit Belediyesi’nin Şubat ayı olağan meclis toplantısı, belediye hizmet binasında yapıldı. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın başka toplantıda o...

İzmit Belediyesi’nin Şubat ayı olağan meclis toplantısı, belediye hizmet binasında yapıldı. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın başka toplantıda olması nedeniyle meclis oturumuna Belediye Meclis Başkan Vekili İbrahim Elgin başkanlık yaptı. Belediyenin ocak ayı meclisinde pazarcılar ile yaşanan gerilim göz önüne alınarak belediye binası içerisinde zabıta ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemi alındı.

 

“YASA ÇIKARILMALI”

CHP tarafından cem evlerinin ibadethane sayılması noktasında verilen önergeye Meclis Başkanı İbrahim Elgin, “Bu konuda yasa çıkarılması gerekmektedir. Bu meclisin görevi değildir. Söz hakkı verilerek konuşulur” karşılığını verdi. İzmit-Mehmet Ali Paşa Mahallesi’nde yapılacak imar değişikliği, komisyona havale edildi. Ayazma Mahallesi’nde faaliyette olan Ayazma Pazar yerinin kaldırılarak, Tepeköy Mahallesinde bulunan ve Belediye Kapalı Pazar yapılan yere kurulması teklifi de kabul edildi.

 

“HAMSİ, İSTAVRİT DIŞINDA BALIK YOK”

CHP’li Barbaros Akkuş, “Bu kente ikinci İZAYDAŞ’ı getirdik diyebilir misiniz? İZGAZ, KBB binası, Yuvacık Barajı, İzmit Belediye binası yapılması. Raylı sistem dahi gelmedi. 2004 öncesinde yapılanlar da inkar edilmemelidir. KBB’ye gelen para doğuda 20 ili kapsayacak şekilde olmaktadır. 80’li yıllarda deniz kokuyordu. Balıkçılar Derneği başkanlığı yapıyorum. Hamsi ve istavrit haricinde balık Körfez’de yoktur. Söylenenler doğru değildir. Arıtma tesisleri denize geleni akıtmaktadır. Kimya fabrikası 700 metre denize girmiştir” dedi.

 

“20 TEKNE BATMIŞTIR”

Deniz her gün zehirleniyor diyen CHP’li Akkuş, “Lodos fırtınası oldu. Balıkçı arkadaşlarımın yaklaşık 15-20 teknesi batmış durumda, 80 tanesi hasarlı durumdadır. Bu konuyla alakalı tedbir alınması gerekiyor. Balıkçılar barınağı 2004 yılından öncesinden bu yana buradaydık. Son 10 yıldır da kira ödüyoruz. 100 teknenin bulunduğu bir yerdir. Buraya önlem alınması yönünde önerimiz olmuştur. KBB’ye gittik geldik bir şey olmadı. En son gittiğimiz yer Park ve Bahçeler Müdürlüğü. Buraya baraka istenildi bizlere para olmadığı söylendi. Ancak lalelere para bulunuyor. Lodos geçti halen daha belediye ekipleri gelmemiştir. Balıkçılar oldukça zor durumda kalmışlardır” açıklamasında bulundu. 

 

MECLİS GERİLDİ

Eleştirilere ve konuşmalara cevap veren AKP’li İbrahim Bulut’un, “Son 6 yıldır bizim duruşumuz bellidir. Camilere bakış açımız olsun, cem evleri olsun temizlenmektedir. Her türlü desteği vermiş durumdayız. İnanç özgürlüğü konusunda 10 yıl öncesine gidin neler yaşandığını herkes hatırlamaktadır. Solun Alevilere bakış açısını herkes bilmektedir. TBMM içerisinde başörtülü milletvekili meclisten atın diyen bir partinin mensubusunuz” sözleri sonrasında mecliste sağ-sol gerilimi yaşandı.

 

“SAYGISIZLIK YOKTUR”

Uzun süre yaşanan tartışma sonrasında AKP’li meclis üyesi Bulut, belediyenin taşeronunda çalışan ve işten çıkarılan iki temizlik isçisiyle ilgili de “Temizlik hizmeti almaktayız. Biz sadece hesaba bakarız. Gerekirse ceza keseriz. İki kişinin işine son verilmesi durumu vardır. Bir karar verilmiştir. İşin aksamasına bakılmıştır. Bu duruma arkadaşlarımıza usulünce anlattık. Orada yaşanan konuşmalar arasında ortaya çıkan cümledir. Orada hiçbir kuruma saygısızlık yapmadım” dedi. 

 

“BİZLER RİSK ALDIK”

Yuvam Konutlarında açılan pankart olayına da değinen, AKP’li Bulut, “Pazarın kurulması noktasında imza veren kişi gitti dava açmıştı. Ondan sonra pazar kurulmasına engel olmuştur. Pazarcılar ile yaşanan sorun noktasında her seferinde görüşüldü. Burada haklı olanı bulmak gerekmiyordur. CHP tarafından doğru yol gösterilmiştir. Bizler risk aldık. Doğru bildiğimizi yaptık” açıklamasında bulundu. 

 

“KOMİSYON BELİRLEDİ”

Pazarcılarda devirlerde ücret alınıyordu ve bundan fiyat belli değildi şikayetler geliyordu diyen Bulut, “Pazar kurulmasında belediye sorumludur. Bütün sorunlarda belediye muhatap görülürken, burada bir ücret alınıyordu. Bunun hesabı sorulunca ortalıkta tartışma başladı. Komisyon tarafından çalışma yapılmıştır. Fiyat tarifeleri belirlendi. Metretül hesabından sadece cephesi ölçülmektedir. Yeni pazara girenler bu durumun muhatabıdır. Kanuni mirasçılardan ücret alınmama kararı alındı” değerlendirmesinde bulundu. Serkan BORLAK

03 Şubat 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR