Keskinler uyardı: “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, Mimarlar Odası Kocaeli Şub Tarihi Taş Bina’da Kocaeli-Sakarya İlleri Kuraklığın Etkileri ve Su Yönetimi Sempozyu...

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, Mimarlar Odası Kocaeli Şub Tarihi Taş Bina’da Kocaeli-Sakarya İlleri Kuraklığın Etkileri ve Su Yönetimi Sempozyumu düzenledi. 3 oturumdan oluşan sempozyumda, küresel ısınmanın etkileri ve çözüm önerileri konuşuldu. Sempozyuma konuşmacı olarak katılan Gebze YüksekTeknoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Bülent Keskinler, süreçte geri dönüş olmayacağını, alınacak olan tüm önlemlerin sonu geciktireceğini söyledi.

“KURUYORUZ”

Programın açılış konuşmasını Mimarlar Odası Başkanı Arsal Arısal yaptı. Türkiye’de özellikle son 50 yılda, suyun hızla tüketildiğini belirten Arısal, “Ülkemizin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü, hızlı bir küçülme periyoduna girmiştir” dedi. Diğer su kaynaklarında da durumun aynı olduğunu vurgulayan Arısal, “Sulak alanların yarısı ya kamu eliyle yok edilmiş ya da yok olma aşamasına gelmiştir” diye konuştu.

“SU ZENGİNİ DEĞİLİZ”

Arısal’ın açılış konuşmasının ardından, moderatörlüğünü Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Zeynep Soyer’in yaptığı birinci oturuma geçildi. İlk olarak söz alan Yard. Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu, sıcaklıkların artıp yağışların azaldığını, buzulların eriyip, ekosistemin bozulduğunu belirterek, “Kullanılabilir su kaynakları azalıyor” dedi. Türkiye’nin, kamuoyunda gösterilmeye çalışıldığı gibi ‘Su zengini’ bir ülke olmadığına dikkat çeken Gümrükçüoğlu, “Su fakiri bir olma yolunda ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

“SU SAVAŞLARI ÜTOPYA DEĞİL”

Buzulların eridiğini hatırlatan Gümrükçüoğlu, “Suyun üzerindeki buzulların erimesi çok önemli değil. Asıl önemli olan karadaki buzulların erimesi” dedi. Kara buzullarının, önemli su kaynakları olduğunu belirten Mahnaz Gümrükçüoğlu, “Kara buzulları, eridiğinde bir daha eski haline dönmez. Ve birçok kara buzulu erimeye başladı” dedi. Günümüzde ütopya gibi görünen ‘Su Savaşları’nın mümkün olduğuna dikkat çeken Gümrükçüoğlu, acilen önlemler alınması gerektiğini belirtti.

“TÜRKİYE ORTA RİSK GRUBUNDA”

Buzulların eriyip, deniz seviyesinin yükselmesiyle özellikle kıyı bölgelerinin sular altında kalacağını vurgulayan Gümrükçüoğlu, “Bu durumdan en çok nüfus yoğunluğu olan Güneydoğu Asya ve Tropikal bölgeler etkilenecek. Türkiye bu konuda orta risk grubunda” dedi. ‘Geleceğe güzel çevre bırakmalıyız’ söyleminin romantik bir söylem olduğunu belirten Gümrükçüoğlu, “Kısa dönemli çıkarlar için uzun vadede düzeni bozmamalıyız” diye konuştu.

“DÜNYA YOK OLDU”

Gümrükçüoğlu’nun ardından diğer konuşmacı, Gebze YüksekTeknoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Bülent Keskinler söz aldı. Çarpıcı bir konuşma yapan Keskinler, “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Artık dünya yok oldu” dedi. “Entropi, düzensizlik demektir” diyen Keskinler, “Hangi önlem alınırsa alınsın, ne yapılırsa yapılsın dünya eskisi gibi olmayacak” dedi. Yapılan toplantıların, bulunan çözümlerin, durumu düzeltmeyeceğini vurgulayan Keskinler, “Sadece sonu geciktirebiliriz” şeklinde konuştu.

14 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR